Cine a condus piața de televiziune din România în 2025. Care au fost liderii financiari și liderii de audiență

Scris de
Amelia Turp
Cine a condus piața de televiziune din România în 2025. Care au fost liderii financiari și liderii de audiență
Piața de televiziune din România a intrat în 2025 într-o fază de audiențe în scădere și fragmentare accentuată, în timp ce cifrele de afaceri ale principalilor jucători au evoluat diferit. Potrivit datelor disponibile pe platforma Termene, cele mai mari zece companii din domeniu au cumulat peste 2,63 miliarde de lei cifră de afaceri în 2025, o sumă concentrată în proporție covârșitoare la primii trei jucători.

Din punct de vedere financiar, Pro TV SRL conduce detașat, cu o cifră de afaceri de 1,13 miliarde de lei, urmată de Antena TV Group, cu 740,7 milioane de lei (la care se poate adăuga și Antena 3 cu 116,8 milioane de lei), apoi de Dogan Media International (Kanal D), cu 304,8 milioane de lei.

În audiențe, ordinea este identică. PRO TV rămâne postul cu cel mai mare rating, de 2,9%, și cea mai mare cotă de piață, 20,7%, urmat de Antena 1, cu 2,2% rating și 15,5% cotă, și de Kanal D, cu 1,2% rating și 8,2% cotă de piață, potrivit raportului Media Factbook 2026.

1. Pro TV SRL

Cu o cifră de afaceri de aproximativ 1,13 miliarde de lei (-1% față de 2024) și un profit de 305,7 milioane de lei (+4%), Pro TV SRL (RO2835636) rămâne, la mare distanță, cea mai mare companie de televiziune din România. Sub acest brand operează postul generalist PRO TV, alături de Pro Cinema, Acasă, Acasă Gold și Pro Arena. Compania este deținută de grupul ceh PPF, prin intermediul CME Media Enterprises B.V., înregistrată în Olanda.

Deși ocupă în continuare prima poziție în audiențe, PRO TV a înregistrat în 2025 un rating de 2,9%, în scădere cu 16% față de anul anterior, coborând pentru prima dată sub pragul de 3 puncte, potrivit raportului Media Factbook 2026. Cota sa de piață a scăzut cu 2 puncte procentuale, până la 20,7%.

2. Antena TV Group

Antena TV Group (RO1599030), care operează Antena 1, Happy Channel, Antena Stars și Radio ZU, a raportat o cifră de afaceri de aproximativ 740,7 milioane de lei, în creștere cu 6%, și un profit de 176 milioane de lei (+4%). Acționarul principal este familia Voiculescu, prin Antena Holding S.A., cu 83,21% din acțiuni, deținute de Corina și Camelia Voiculescu.

Postul Antena 1 a înregistrat un rating de 2,2% (-7%), cu o cotă de piață stabilă la 15,5%. Antena Stars a avut o evoluție pozitivă, cu o creștere de 8% a ratingului și un câștig de 0,3 puncte procentuale în cotă, ajungând la 1,9%, în timp ce Happy Channel a scăzut cu 11% în rating, la o cotă de 2,2%, arată Media Factbook 2026.

3. Dogan Media International

Dogan Media International (RO18684823), care operează Kanal D, Kanal D2 și Impuls FM, a avut o cifră de afaceri de aproximativ 304,8 milioane de lei (+6%) și un profit de 56,1 milioane de lei, în creștere cu 25%. Acționarul principal este familia turcă Dogan, prin Dogan Media Invest BV, cu 99,9% din acțiuni.

Kanal D a coborât la un rating de 1,2%, menținând totuși o cotă de piață de 8,2%. Postul are cea mai mare audiență în rândul femeilor (67,9%) și cea mai bună pătrundere în mediul rural dintre toate canalele generaliste. Kanal D2 a fost cel mai performant canal secundar din segmentul generalist, cu o creștere de 48% a ratingului și un câștig de 0,3 puncte procentuale în cotă.

4. Antena 3 SA

Antena 3 SA (RO15971591), care deține licența postului de știri Antena 3 CNN, a raportat o cifră de afaceri de circa 116,8 milioane de lei (+3%) și un profit de doar 285.000 de lei, în scădere cu 43% față de 2024. Structura acționariatului este mai fragmentată decât la celelalte companii din top, fiind formată din Corina Voiculescu (36,3%), Camelia Voiculescu (30,6%), Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României (13%), Mihai Gîdea (10%) și Antena Holding (10%).

Antena 3 CNN a înregistrat un rating de 0,5% și o cotă de piață de 3,5%, ambele în scădere cu 8%. Genul știri a fost, de altfel, singurul care a crescut susținut în 2025, cu un avans de 14% al ratingului total și o cotă de 14,8%, pe fondul interesului politic ridicat din jurul alegerilor prezidențiale. 

Antena 3 CNN are un profil de audiență cu venituri mai ridicate decât Romania TV, cel mai urmărit post de știri din România. Categoria socio-economică superioară, care include persoanele cu venituri și educație peste medie, reprezintă 46% din publicul Antena 3 CNN, față de doar 29,4% la Romania TV.

5. Campus Media TV

Campus Media TV (RO24334385), operatorul Digi24, Digi FM, Pro FM și Dance FM, a avut o cifră de afaceri de aproximativ 94,3 milioane de lei, în scădere cu 4%, și a încheiat anul cu o pierdere de 5,9 milioane de lei, în condițiile în care în 2024 rezultatul fusese pozitiv. Acționarii companiei sunt Digi România SA, cu 90%, și Integrasoft SRL, cu 10%, aceasta din urmă având ca asociat unic tot RCS & RDS SA.

Digi24 a fost unul dintre puținele posturi de știri cu creștere solidă în 2025, cu un rating în urcare de 16% și o cotă în creștere de 0,5 puncte procentuale, ajungând la 0,4% rating și 2,7% cotă de piață. Postul are un profil de audiență predominant masculin, precum și cea mai mare pătrundere în București și marile orașe dintre posturile de știri, de 31,4%.

6. RTV HD

RTV HD (RO47245597), care deține licența postului România TV, a raportat o cifră de afaceri de circa 83,6 milioane de lei, în creștere cu 9%, și o pierdere de 10,4 milioane de lei, comparativ cu un rezultat pozitiv în anul precedent. Acționar unic al companiei este Gheorghe Catrinel Maria. Compania a înființată în 2023 și are același acționar ca RTV Properties Management SRL, aflată pe locul 9.

România TV a rămas cel mai urmărit post de știri din România în 2025, cu un rating de 0,6% și o cotă de piață de 4%, deși ambii indicatori au scăzut cu 8% față de anul anterior. Postul a avut un vârf de audiență în decembrie, susținut de programe speciale extinse. Publicul său este predominant mai în vârstă, cu 79,3% dintre telespectatori având peste 55 de ani, și concentrat în categoriile socio-economice inferioare, care reprezintă 70,6% din audiență.

7. Discovery România

Discovery România (RO18693481) a înregistrat o cifră de afaceri de 78,6 milioane de lei și un profit net de 10,3 milioane de lei, în creștere cu 112% față de 2024. Compania este deținută de americanii de la Warner Bros, prin Discovery Polska.

Genul factual și științific, în care operează brandurile Discovery, a rămas relativ stabil ca audiență în 2025, creșterea fiind concentrată tocmai în jurul unor jucători precum Discovery și BBC Earth, într-un context în care majoritatea celorlalte genuri tematice au înregistrat scăderi.

8. Realitatea Media SA

Realitatea Media SA (RO14080700), care operează postul Realitatea TV, a raportat afaceri de 36,2 milioane de lei, în scădere cu 57%, și un profit de 28,2 milioane de lei, în scădere cu 45%. Compania se află în faliment și are datorii la ANAF de 259 de milioane de lei. Acționarii principali sunt Strategies-Research-Investments SRL, cu 86,5% (Cosmin Gușă și Maricel Păcurariu, fiecare cu câte 50%), PSV Company, cu 7,5%, și Sindicatul Național Petrom, cu 5,4%.

Postul asociat grupului, Realitatea Plus, a avut cea mai spectaculoasă evoluție de audiență din 2025 în segmentul știri, cu un rating dublat, +116%, și o creștere de 1,9 puncte procentuale în cotă de piață, ajungând la 0,5% rating și 3,3% cotă, deși a rămas pe locul trei, fără să depășească România TV și Antena 3 CNN. Postul a trecut de la un public predominant masculin la unul echilibrat pe gen, pe fondul creșterii audienței feminine cu 2,7 puncte procentuale față de 2024.

9. RTV Properties Management SRL

RTV Properties Management SRL (RO34609840), companie legată tot de brandul România TV și deținută de Gheorghe Catrinel Maria, a avut afaceri de 27,2 milioane de lei în 2025, în scădere cu 31%, și o pierdere de 19,4 milioane de lei, o deteriorare de 183% față de anul anterior.

10. Societatea Română de Televiziune

Societatea Română de Televiziune, care operează posturile publice ale TVR, a raportat afaceri de 22,4 milioane de lei în 2025 și o pierdere de 27,4 milioane de lei, arată datele Ministerului Finanțelor. Finanțarea instituției provine în cea mai mare parte de la bugetul de stat, subvenția alocată pentru 2025 fiind de 483,5 milioane de lei.

TVR 1, principalul post din portofoliu, a înregistrat cea mai accentuată scădere din segmentul canalelor generaliste secundare, cu un rating în declin de 33% și o cotă de piață mai mică cu 0,3 puncte procentuale. Segmentul din care face parte TVR 1, al canalelor generaliste secundare, a totalizat o cotă de piață de 4,1% în 2025, în ușoară scădere.

Cine lipsește din top

Grupul Clever, care operează brandurile Prima și Prima Sport, nu apare în clasament, deoarece bilanțurile companiilor Clever Business Transilvania SRL și Clever Media Network SRL nu erau publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor la momentul redactării articolului, în 9 iulie 2026. 

Ultimul bilanț disponibil al Clever Media Network SRL raporta o cifră de afaceri de 214 milioane de lei, sumă care ar plasa compania pe locul patru în acest top, dacă s-ar menține la același nivel. Licențele posturilor din portofoliul Prima aparțin Clever Business Transilvania SRL, ai cărei asociați sunt Tomșa Gheorghe Adrian, cu 65%, Clever Media Network SRL, cu 25%, și Nicoară Maria, cu 10%. 

La rândul ei, Clever Media Network SRL are ca asociați pe Tomșa Gheorghe Adrian, cu 90%, și Nicoară Maria, cu 10%. Adrian Tomșa deține astfel, direct și indirect, 65% din acțiunile Prima.

Prima TV a rămas cel mai urmărit post din categoria canalelor generaliste secundare, deși ratingul său a scăzut cu 22% și cota de piață cu 0,2 puncte procentuale. Prima News, în schimb, a înregistrat cea mai accentuată scădere dintre toate posturile de știri monitorizate, cu un rating în declin de 43% și o cotă mai mică cu 0,03 puncte procentuale.

Context de piață

Potrivit raportului de piață Media FactBook 2026, universul de posturi TV monitorizate a crescut ușor în 2025, de la 94 la 96 de canale, iar ratingul total al televiziunilor a scăzut pe tot parcursul anului, cu vârfuri temporare doar în jurul unor evenimente majore, precum alegerile sau finalele de emisiuni de divertisment. 

Cheltuielile publicitare pe televiziune sunt estimate să rămână relativ stabile în 2026, la circa 415 milioane de euro, aproape neschimbate față de 2025. Sănătatea, retailul și alimentele și băuturile rămân principalele sectoare care investesc în publicitate TV, generând împreună majoritatea bugetelor alocate acestui canal.

Piața publicitară TV

Sănătatea rămâne, de departe, sectorul care investește cel mai mult în publicitate TV, cu un buget net estimat de 102 milioane de euro, echivalentul a 25% din totalul cheltuielilor pe acest canal. 

Urmează retailul, cu 83 milioane de euro (20%), și alimentele și băuturile, cu 80 milioane de euro (19%). În partea de jos a clasamentului se află telecomunicațiile (13 milioane de euro, 3%) și HoReCa (11 milioane de euro, 3%), în timp ce cosmeticele și îngrijirea personală (32 milioane de euro, 8%), comerțul electronic (20 milioane de euro, 5%), pariurile și jocurile de noroc (18 milioane de euro, 4%), produsele de uz casnic (17 milioane de euro, 4%) și serviciile financiare (16 milioane de euro, 4%) completează primele zece sectoare.

Structura publicitară de pe micile ecrane s-a schimbat vizibil în ultimii trei ani. Numărul de posturi monitorizate a urcat de la 89 în 2023 la 93 în 2024 și 2025, iar numărul total de pauze publicitare difuzate zilnic, la nivelul tuturor canalelor, a crescut de la 3.752 în 2023 la 4.229 în 2025, o creștere de 13% în doar doi ani. 

În același timp, durata medie a unui spot standard s-a redus de la 19,7 secunde în 2023 la 19,1 secunde în 2025, pe măsură ce agenții de publicitate au comprimat mesajele pentru a compensa saturarea pauzelor clasice.

Această saturare a dus la o mutare a investițiilor către formate premium. Numărul de spoturi plasate în proiecte speciale TV a crescut de la 287.774 în 2023 la 351.963 în 2025, un avans de 22%, semn al trecerii de la expunerea de volum către comunicarea orientată spre atenție. 

La nivel de gen de conținut, dincolo de segmentele deja menționate, canalele de filme au înregistrat un declin ușor de audiență (-2% rating), dar o creștere a cotei de piață de 0,6 puncte procentuale, până la 10,3%, Film Café menținându-și poziția de lider în ciuda unei scăderi de 15% a ratingului. Canalele adresate publicului feminin au scăzut cu 7% în rating, cu o cotă stabilă de 7,1%, Diva înregistrând cea mai accentuată scădere din segment, de 13%.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business
Distribuie acest articol