IT-ul este cel mai rezilient sector la valul de insolvențe din 2026. Topul domeniilor cu cel mai mic risc | GRAFICE

Scris de
Tibi Oprea
IT-ul este cel mai rezilient sector la valul de insolvențe din 2026. Topul domeniilor cu cel mai mic risc | GRAFICE
Serviciile de informații, comunicații și IT compun unul dintre cele mai mari sectoare din economie și cel care rezistă cel mai bine valului de insolvențe din primele patru luni ale lui 2026, cu 0,54 de dosare la mia de firme active. Sub această rată coboară numai două sectoare, însă mai puțin numeroase – învățământul (0,35) și sănătatea (0,45), potrivit calculelor realizate de Termene Business Hub pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) și din platforma Termene.ro.

Numărul companiilor românești care au deschis procedura insolvenței în primele patru luni din 2026 a crescut cu 15,5% comparativ cu aceeași perioadă din 2025, ajungând la 2.524 de firme noi. Valul de insolvențe rămâne însă concentrat într-un grup restrâns de ramuri. Raportat la volume, cinci sectoare care cumulează 54,9% din firmele active adună 73,8% din totalul dosarelor deschise la nivel național, așa cum reiese din analiza sectoarelor vulnerabile.

Restul economiei traversează perioada cu dificultăți mai mici. Cele mai reziliente cinci sectoare în funcție de rata de risc concentrează 18,3% din firmele active din țară, dar generează doar 7,1% din insolvențe. Ca și în cazul companiilor vulnerabile, ierarhia depinde de unghi și la cele reziliente. La număr brut de dosare, administrația publică domină detașat, cu o singură insolvență. Raportat la câte companii activează efectiv în fiecare ramură, în prim-plan trece IT-ul, cel mai rezilient sector din toată economia.

Sectoarele cu cele mai mici volume

În timp ce primele cinci sectoare din topul vulnerabilității adună 73,8% (1.863) din dosare, cele 10 ramuri cu cele mai puține insolvențe cumulează doar 8,3% (210) din totalul național.

Administrația publică a consemnat un singur dosar, producția și furnizarea de energie au generat șaptel, iar industria extractivă nouă. Lista este completată de învățământ (14 dosare), intermedieri financiare și asigurări (18), sănătate și asistență socială (19), distribuția apei și salubritate (23), activități de spectacole, culturale și recreative (33), tranzacții imobiliare (37) și serviciile de informații, comunicații și IT (49).

Numărul mic de dosare nu implică automat un risc mic. Printre aceste 10 sectoare se regăsesc atât campioanele rezilienței reale, cât și trei dintre sectoarele care conduc topul vulnerabilității.

Administrația publică (3,7 dosare la mia de firme), distribuția apei (3,65) și industria extractivă (3,45) au cele mai mari rate de incidență din economie, dat fiind faptul că bazele lor de raportare de câteva sute sau mii de firme transformă orice dosar într-un salt statistic semnificativ.

Sectoarele cu cele mai mici riscuri

Presiunea economică se măsoară cel mai fidel prin rata de incidență. Raportarea numărului de insolvențe la totalul firmelor active din fiecare ramură arată cu exactitate unde se întâlnește cel mai redus risc de a intra în incapacitate de plată.

La nivel național, primele patru luni din 2026 au generat o incidență medie de 1,44 de insolvențe la mia de companii. Zece sectoare stau sub această medie, iar primele trei nici măcar nu ating pragul de 0,6, având un risc de două ori mai scăzut decât media.

Învățământul este sectorul cel mai rezilient din economie după rata de incidență, cu doar 14 insolvențe raportate la o bază de 39.586 de firme active, adică o incidență de 0,35 la mia de companii, de patru ori sub media națională.

Urmează sănătatea și asistența socială, cu o rată de incidență de 0,45 (19 dosare la 41.972 de firme active) și serviciile de informații, comunicații și IT, cu o rată de 0,54 (49 de dosare la 91.018 firme).

Topul primelor 10 este completat de tranzacții imobiliare (0,64), alte activități de servicii (0,65), activități de spectacole, culturale și recreative (0,74), activități profesionale, științifice și tehnice (0,74), intermedieri financiare și asigurări (0,8), producție și furnizare de energie (0,91) și agricultură (1,1).

Spre deosebire de topul vulnerabilității, unde primele poziții erau anomalii statistice generate de baze reduse de raportare, fruntașele rezilienței sunt sectoare cu zeci de mii de firme fiecare, rezistența lor fiind o realitate economică.

Explicația ține de natura cererii. Educația și sănătatea funcționează pe nevoi recurente, mai puțin sensibile la ciclul economic, în timp ce IT-ul lucrează preponderent pe contracte recurente și marje care absorb mai ușor șocurile de cost.

Pentru ca analiza să fie relevantă la nivel macroeconomic, Termene Business Hub a aplicat același filtru de mărime folosit la topul vulnerabilității, reținând doar industriile majore, cu baze de peste 50.000 de companii active.

Dintre sectoarele mari, serviciile de informații, comunicații și IT au cea mai mică rată de eșec, de 0,54 la mia de firme. Urmează tranzacțiile imobiliare, cu o incidență de 0,64 (37 de dosare la 57.596 de firme) și alte activități de servicii, cu 0,65 (59 de dosare la 90.352 de firme). Toate trei au rate de risc de peste două ori mai mici decât media națională.

Pe locul patru sunt activitățile profesionale, științifice și tehnice, cu o rată de 0,74 (128 de dosare la 172.141 de firme). Comerțul cu ridicata și cu amănuntul, de departe cel mai numeros sector (413.225 de firme active), stă și el sub media națională, cu o incidență de 1,4, în ciuda celor 578 de dosare, cel mai mare volum brut din economie.

Agricultura închide prima jumătate a clasamentului cu o rată de 1,1, sub media națională, în ciuda semnalului cantitativ de alarmă dat de aproape dublarea numărului de dosare față de 2025. Următoarea poziție este ocupată de servicii administrative și de suport (1,41), fiind de asemenea sub media națională.

Peste media națională se situează transport și depozitare (1,73), HoReCa (2,13) și industria prelucrătoare (2,32). Cele trei se află de fapt și în topul vulnerabilității, care este condus de construcții (3,1), pe locul 11 în topul rezilienței.

Cealaltă față a crizei

Datele confirmă dintr-un alt unghi concluzia analizei Termene Business Hub privind concentrarea insolvențelor. Criza din 2026 nu este una generalizată, ci localizată în câteva ramuri și regiuni bine delimitate.

Peste 68% din firmele active ale României activează în sectoare cu incidență sub media națională. Pentru cea mai mare parte a economiei, riscul de insolvență rămâne scăzut, în ciuda creșterii accelerate a numărului total de dosare.

Diferența dintre cele două extreme rămâne totuși semnificativă. Construcțiile, cu 3,1 insolvențe la mia de firme, înregistrează un risc de aproape nouă ori mai mare decât învățământul, aflat la 0,35.

Mai multe detalii despre sectoarele vulnerabile, județele cu risc și evoluția lunară puteți citi în analiza Termene Business Hub care arată că numărul insolvențelor crește în 2026, dar criza nu e generalizată, cinci sectoare și 10 județe ducând povara.

 

Notă privind datele. Analiza folosește rapoartele publice descărcate de pe platforma ONRC în a doua parte a lunii mai. Datele actualizate transmise ulterior de ONRC (11 iunie) la solicitarea Termene Business Hub arată 2.542 de insolvențe în primele patru luni din 2026 și 2.280 în aceeași perioadă din 2025, deci o creștere de circa 11,5%, nu 15,5%, diferența venind din dosarele publicate retroactiv în Buletinul Procedurilor de Insolvență (BPI). Cu toate acestea, cifrele culese de ONRC pe 2 iunie rămân ele însele provizorii și vor fi probabil revizuite în sus în perioada următoare din același motiv. Cu alte cuvinte, orice cifră privind insolvențele recente trebuie citită întotdeauna ca o estimare în curs de consolidare. Tendința de creștere, concentrată sectorial și geografic, se confirmă în ambele variante. Din clasamente a fost exclusă secțiunea „activități ale gospodăriilor private” (112 entități), care cuprinde gospodării înregistrate ca angajatori de personal casnic, fără caracter comercial.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business