Top 50 companii din București. De la Nokia și Romtelecom la Lidl și Mega Image. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din București. De la Nokia și Romtelecom la Lidl și Mega Image. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Top 50 companii din București cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 2,3 mld. lei la 29,7 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din municipiul București, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

OMV Petrom SA (RO1590082) este cea mai mare companie din municipiul București și a fost liderul clasamentului timp de 13 ani în perioada 2008-2024. De fapt, singurii ani în care s-a aflat pe locul doi în perioada analizată sunt cei în care OMV Petrom Marketing (RO11201891), firma care operează benzinăriile în același grup energetic, a trecut pe primul loc.

La nivel individual, datele Termene arată că firma OMV Petrom SA a avut afaceri de 29,7 mld. lei în 2024, în scădere cu 13% față de anul anterior, un profit net de 4,1 mld. lei, în creștere cu 5%, respectiv 7.200 de angajați, în scădere cu 1%. Compania este listată la bursă, unde raportează rezultate consolidate la nivel de grup.

Acționarii OMV Petrom sunt grupul austriac OMV (51,1568%), statul român prin Ministerul Energiei (20,6980%), alături de persoane juridice (24,3926%) și persoane fizice (3,7526%), conform BVB. Notă: Analiza ia în calcul rezultate individuale ale societăților menționate, din platforma Termene, nu și rezultatele consolidate în cazul firmelor listate la bursă. 

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii înregistrate în municipiul București a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar cinci companii care erau prezente în top zece în urmă cu 17 ani se mai regăsesc și acum la vârful mediului de business.

Cea mai mare dintre acestea este OMV Petrom, urmată Rompetrol Downstream (RO12751583), firmă care operează benzinăriile Rompetrol, la care se adaugă retailerul Metro Cash& Carry (RO8119423), compania Lukoil România (RO10547022), care operează benzinăriile Lukoil, dar și retailerul Carrefour România (RO11588780).

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, dintre care cel mai proeminent se remarcă OMV Petrom Marketing, care s-a situat chiar pe prima poziție în top în perioada 2015-2018. O altă companie de energie care a intrat în top este producătorul de energie Hidroelectrica (RO13267213).

În top au apărut în ultimii 17 ani mai multe nume noi din sectorul de retail, inclusiv Lidl Discount (RO22891860) și Kaufland Romania (RO15991149), două rețele de magazine controlate de grupul german Schwarz. Totodată, în clasament a apărut și rețeaua de magazine Mega Image (RO6719278), controlată de grupul Ahold Delhaize.

Dacă ne uităm la evoluția din perioada 2008-2024, putem observa că sunt și câteva nume care au dispărut din top zece, precum operatorii telecom Orange România (RO9010105) și Vodafone România (RO8971726) sau compania Engie România (RO13093222), cunoscută anterior drept GDF Suez, respectiv Distrigaz Sud).

Pe lista celor care au dispărut din clasament mai regăsim compania de tutun British American Tobacco România Trading (RO8808452), dar și compania Orange Romania Communications, cunoscută anterior drept Telekom Romania Communications, respectiv Romtelecom (RO427320), care a fost radiată anul trecut.

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din București, pe primul loc se află OMV Petrom SA, cu un profit net de 4,14 mld. lei, în creștere cu 5% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 29,7 mld. lei, în scădere cu 13%.

Pe locul doi se situează Societatea de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica SA, cu un profit net de 4,07 mld. lei, în scădere cu 36% față de 2023, la o cifră de afaceri de aproape 9,7 mld. lei, în scădere cu 22%. Compania este listată la BVB, unde acționarii sunt statul român prin Ministerul Energiei (80,056%), persoane juridice (16,5624%) și persoane fizice (3,3816%).

Podiumul este completat de Societatea Națională Nuclearelectrica SA (RO10874881), cu un profit net de 1,71 mld. lei, în scădere cu 32%, la o cifră de afaceri de aproape 4,7 mld. lei, în scădere cu 38%. Compania este listată la BVB, unde acționariatul este format din statul român prin Ministerul Energiei (82,498%), alături de persoane juridice (13,2359%) și persoane fizice (4,2661%).

Cel mai mare angajator din municipiul București este Compania Națională de Căi Ferate CFR SA (RO11054529), cu 24.493 de angajați în 2024, în scădere cu 1% față de anul anterior. Firma este deținută de statul român prin Ministerul Transporturilor.

Compania Națională Poșta Română SA (RO427410) se află pe locul doi în topul angajatorilor, cu 20.154 de angajați, în scădere cu 6%. Acționariatul este format din statul român prin Ministerul Digitalizării (93,52%) și Fondul Proprietatea SA (6,48%). Notă: procentele au fost rotunjite la două zecimale pentru toate companiile din analiză.

Podiumul este completat de retailerul Kaufland România SCS (RO15991149), cu 14.592 de angajați în 2024, în creștere cu 1% față de anul anterior. Compania este controlată de grupul Schwarz prin entitățile Kaufland International Erste Gmbh (99,9%) și Kaufland România SRL (0,1%).  

Top 50 companii din București

Analiza top 50 companii din București a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor au fost rotunjite la două zecimale.

  1. OMV Petrom SA, ca firmă individuală, a avut o cifră de afaceri de 29,7 mld. lei în 2024, un profit net de 4,1 mld. lei și 7.200 de angajați. Compania este listată la bursă, unde raportează și rezultate consolidate la nivel de grup. Acționarii sunt grupul austriac OMV (51,16%), statul român prin Ministerul Energiei (20,7%), alături de persoane juridice (24,4%) și persoane fizice (3,75%).
  2. OMV Petrom Marketing a avut afaceri de 24,5 mld. lei în 2024, un profit net de 574,6 mil. lei și 205 angajați. Compania care operează una dintre cele mai mari rețele de benzinării din România este deținută de OMV Petrom SA.
  3. Lidl Discount SRL a înregistrat o cifră de afaceri de aproape 24 mld. lei în 2024, un profit net de peste 1,2 mld. lei și 12.735 de angajați. Retailerul este deținut de grupul Schwarz prin entitățile W E International Gmbh (99,99%) și AEC Instal Term SRL, cu mult sub 0,1%.
  4. Kaufland Romania SCS a avut afaceri de aproape 19,6 mld. lei în 2024, un profit net de circa 1,15 mld. lei și 14.592 de angajați. Retailerul este deținut de grupul Schwarz prin entitățile Kaufland International Erste Gmbh (99,9%) și Kaufland România SRL (0,1%).  
  5. Rompetrol Downstream SRL a înregistrat afaceri de 13,3 mld. lei în 2024, un profit net de 136,4 mil. lei și 449 de angajați. Operatorul rețelei de benzinării este deținut de grupul kazah KMG International și de statul român prin entitățile Rompetrol Rafinare SA (99,99%), alături de KMG International NV și Oilfield Exploration Business Solutions SA, fiecare cu mult sub 0,1%.
  6. Carrefour Romania SA a avut afaceri de 12,5 mld. lei în 2024, un profit net de 52,5 mil. lei și 10.141 de angajați. Retailerul este controlat de grupul francez Carrefour prin entitățile Hyparlo SAS (94,36%), Carrefour Nederland BV (5,64%) și Dauphnoise De Participations, cu mult sub 0,1%.
  7. Metro Cash & Carry Romania SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 11,3 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 28,1 mil. lei și 3.981 de angajați. Retailerul este deținut de entitatea olandeză SC Metro Cash & Carry International Holding BV (75%) și entitatea germană Metro AG (25%).
  8. Lukoil Romania SRL a avut afaceri de aproape 11,2 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 145,3 mil. lei și 203 angajați. Operatorul rețelei de benzinării este deținut de grupul Lukoil prin entitatea elvețiană Litasco SA.
  9. Mega Image SRL a înregistrat afaceri de 10,6 mld. lei în 2024, un profit net de aproape 117 mil. lei și 10.317 angajați. Retailerul este deținut de entitatea olandeză Delhaize The Lion Nederland BV.
  10. Societatea de Producere a Energiei Electrice în Hidrocentrale Hidroelectrica SA, ca firmă individuală, a avut afaceri de aproape 9,7 mld. lei în 2024, un profit net de aproape 4,1 mld. lei și 3.537 de angajați. Compania este listată la bursă, unde raportează și rezultate consolidate. La BVB, acționariatul este format din statul român prin Ministerul Energiei (80,06%), alături de persoane juridice (16,56%) și persoane fizice (3,38%).
  11. Dante International SA (RO14399840) a avut afaceri de aproape 9 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 191,5 mil. lei și 2.471 de angajați. Compania operează retailerul eMAG și este deținută de grupul Naspers prin entitatea olandeză Mih B2C Holdings BV (88,23%), alături de Iulian Stanciu (11,77%).
  12. Electrica Furnizare SA (RO28909028), ca firmă individuală, a înregistrat o cifră de afaceri de 8,7 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 354,8 mil. lei și 793 de angajați. Compania este deținută de Societatea Energetică Electrica SA (99,99%), alături de Societatea Filiala de Întreținere și Servicii Energetice Electrica Serv SA, cu mult sub 1%. La rândul ei, Societatea Energetică Electrica SA este listată la bursă, unde raportează rezultate consolidate.
  13. Engie Romania SA (RO13093222) a avut afaceri de aproape 8,7 mld. lei în 2024, un profit net de 890 mil. lei și 860 de angajați. Cei mai mari acționari ai companiei de energie sunt francezii de la Engie Group Participations (62,99%), alături de Ministerul Energiei (37%). În acționariat mai regăsim consiliile locale din comuna Mihail Kogălniceanu, comuna Cogealac, orașul Ovidiu și municipiul Medgidia, precum și firma franceză Cogac SAS, fiecare cu mult sub 1%.
  14. Robert Bosch SRL (RO5541546) a înregistrat afaceri de 8,1 mld. lei în 2024, un profit net de 157,7 mil. lei și 5.876 de angajați. Producătorul de componente pentru industria auto este deținut de entitatea germană Robert Bosch Gmbh.
  15. Auchan Romania SA (RO17233051) a avut afaceri de 7,7 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 8,7 mil. lei și 6.663 de angajați. Retailerul este deținut de entitatea olandeză Monicole Exploitatiemaatschappij BV (75%) și entitatea franceză Auchan Retail International SA (25%).
  16. Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice Transelectrica SA (RO13328043), ca firmă individuală, a înregistrat o cifră de afaceri de 7,6 mld. lei în 2024, un profit net 585,9 mil. lei și 1.976 de angajați. Compania este listată la bursă, unde raportează și rezultate consolidate. La BVB, acționariatul este format din statul român prin Secretariatul General al Guvernului (58,69%), alături de persoane juridice (34,58%) și persoane fizice (6,73%).
  17. Interbrands Orbico SRL (RO3786280) a avut afaceri de aproape 7,1 mld. lei în 2024, un profit net de 38,2 mil. lei și 2.285 de angajați. Compania de distribuție și logistică este deținută de entitatea croată Orbico Doo.
  18. Orange Romania SA a înregistrat o cifră de afaceri de 6,55 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 863,9 mil. lei și 4.059 de angajați. Operatorul telecom este deținut de entitatea belgiană Atlas Services Belgium SA (80%) și Ministerul Economiei (20%).
  19. Alliance Healthcare Romania SRL (RO8955860) a avut afaceri de 5,9 mld. lei în 2024, un profit net de aproape 86 mil. lei și 866 de angajați. Distribuitorul de medicamente este deținut de entitatea Alloga Logistics Romania SRL, în spatele căreia se află entitatea olandeză Amerisource Bergen International BV.
  20. Samsung Electronics Romania SRL (RO22694272) a înregistrat afaceri de 5,9 mld. lei în 2024, un profit net de 108,9 mil. lei și 203 angajați. Acționariatul distribuitorului de electronice este format din entitatea olandeză Samsung Electronics Europe Holding Cooperatief UA (99,99%), alături de cetățeanul Kim Du Hyun, cu mult sub 0,1%.
  21. Vodafone Romania SA (RO8971726) a avut o cifră de afaceri de 5,66 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 254,1 mil. lei și 3.078 de angajați. Operatorul telecom este deținut de entitatea olandeză Vodafone Europe BV (99,99%), alături de entitatea olandeză Vodafone International Holdings BV, cu mult sub 0,1%.
  22. Renault Commercial Roumanie SRL (RO13943110) a înregistrat o cifră de afaceri de 5,5 mld. lei în 2024, un profit net de 16 mil. lei și 154 de angajați. Divizia de vânzări a grupului Renault în România este deținută prin entitățile franceze Renault SAS (99,99%) și Renault Developpement Industriel Et Commercial – Rdic, cu mult sub 0,1%.
  23. Digi Romania SA (RO5888716), ca firmă individuală, a avut afaceri de 5,5 mld. lei în 2024, un profit net de 904,9 mil. lei și 9.604 angajați. Operatorul telecom face parte din grupul Digi Communications, care este listat la bursă, unde raportează și rezultate consolidate. La BVB, acționariatul grupului este format din persoane juridice (62,74%), NN Pensii (20,65%), alături de acționari persoane fizice (16,6%).
  24. Farmexim SA (RO335278) a înregistrat afaceri de 5,1 mld. lei în 2024, un profit net de aproape 1,3 mil. lei și 597 de angajați. Distribuitorul de medicamente este deținut de entitățile Phoenix Pib Austria Beteiligungs Gmbh (99,99%) și Phoenix International Holdings Gmbh (0,01%).
  25. British American Tobacco (Romania) Trading SRL a avut afaceri de 4,8 mld. lei în 2024, un profit net de 186,4 mil. lei și 850 de angajați. Distribuitorul de produse din tutun este deținut de grup prin entitatea germană Batig Gesellschaft Fur Beteiligungen Mbh.
  26. Societatea Națională Nuclearelectrica SA, ca firmă individuală, a avut afaceri de aproape 4,7 mld. lei în 2024, un profit net de 1,7 mld. lei și 2.300 de angajați. Compania este listată la bursă, unde raportează și rezultate consolidate la nivel de grup. La BVB, acționariatul este format din statul român prin Ministerul Energiei (82,5%), alături de persoane juridice (13,24%) și persoane fizice (4,27%).
  27. Coca-Cola HBC Romania SRL (RO474152) a înregistrat afaceri de 4 mld. lei în 2024, un profit net de 392,5 mil. lei și 1.481 de angajați. Producătorul de băuturi răcoritoare este deținut prin entitatea olandeză CC Beverages Holdings II BV.
  28. PPC Energie SA (RO22000460) a avut afaceri de aproape 3,8 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 79,7 mil. lei și 296 de angajați. Compania de energie este deținută de PPC-Public Power Corporation Romania SA (78,58%) și Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie SA (21,42%).
  29. Socar Petroleum SA (RO12546600) a înregistrat o cifră de afaceri de 3,6 mld. lei în 2024, un profit net de 27,7 mil. lei și 740 de angajați. Operatorul benzinăriilor este deținut de grupul azer SOCAR prin entitățile olandeze Becrux Investment & Finance BV (65,25%) și Gacrux Investments & Finance BV (34,75%). 
  30. Cargill Agricultura SRL (RO8915840) a avut afaceri de 3,5 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 22,5 mil. lei și 149 de angajați. Traderul de cereale este deținut de entitatea americană Cargill Incorporated (70%) și entitatea Cargill International Luxembourg 2 SARL (30%).
  31. Societatea Nationala de Transport Feroviar de Calatori – CFR – Calatori SA (RO11054545) a înregistrat afaceri de 3,49 mld. lei în 2024, un profit net de 29,3 mil. lei și 10.597 de angajați. Compania este deținută de statul român prin Ministerul Transporturilor.
  32. Leroy Merlin Romania SRL (RO16702141) a avut afaceri de 3,4 mld. lei în 2024, un profit net de 149,1 mil. lei și 3.408 angajați. Retailerul de bricolaj este deținut de entitatea franceză Bricolage Investissement France SA.
  33. Superbet Entertainment Ltd St. Julians Sucursala Bucuresti (RO49190978) a avut afaceri de 3,3 mld. lei în 2024, un profit net de 507,8 mil. lei și nu a raportat niciun angajat. Operatorul de jocuri de noroc este înregistrat ca o sucursală a firmei MJP Interactive LTD, prin care Superbet operează jocurile online.
  34. UiPath SRL (RO34737997), ca firmă individuală, a avut afaceri de 3,28 mld. lei în 2024, un profit net de 30,6 mil. lei și 1.155 de angajați. Firma de software este deținută prin entitatea olandeză UiPath Netherlands Holding BV. Compania face parte din grupul UiPath, listat pe bursa din New York.
  35. Regia Nationala a Padurilor Romsilva RA (RO1590120) a înregistrat afaceri de 2,99 mld. lei în 2024, un profit net de 9,8 mil. lei și 13.625 de angajați. Entitatea este organizată ca regie autonomă și funcționează sub Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
  36. Inditex Romania SRL (RO22304337) a avut afaceri de 2,94 mld. lei în 2024, un profit net de 415,2 mil. lei și 1.942 de angajați. Compania activă în comerțul cu îmbrăcăminte este deținută de grupul internațional prin entitatea spaniolă Industria De Diseno Textil SA.
  37. Engie Energy Management Romania SRL (RO37868601) a înregistrat afaceri de aproape 2,94 mld. lei în 2024, un profit net de 76,8 mil. lei și nu a raportat angajați. Compania de energie este deținută de entitatea franceză Engie Group Participations SA.
  38. Pepco Retail SA (RO31477663) a avut afaceri de 2,9 mld. lei în 2024, un profit net de 424,1 mil. lei și 3.687 de angajați. Retailerul este deținut de entitatea poloneză Pepco Holdings Sp.z.o.o.
  39. Holcim Romania SA (RO12253732) a înregistrat afaceri de 2,89 mld. lei în 2024, un profit net de 359,4 mil. lei și 1.193 de angajați. Producătorul de ciment este deținut de entitatea germană Holcim Auslandbeteiligungs Gmbh (99,7%), alături de alți acționari (0,3%).
  40. Ursus Breweries SA (RO199095) a avut afaceri de 2,8 mld. lei în 2024, un profit net de 277,6 mil. lei și 1.533 de angajați. Producătorul de bere este deținut de entitatea Asahi Europe & International Ltd (98,68%), înregistrată în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, alături de alți acționari persoane fizice și juridice (1,32%).
  41. AD Auto Total SRL (RO6844726) a avut afaceri de 2,7 mld. lei în 2024, un profit net de 145,8 mil. lei și 1.834 de angajați. Distribuitorul de piese auto este deținut de Mihai Staicu.
  42. J.T. International Romania SRL (RO5110535) a înregistrat afaceri de 2,66 mld. lei în 2024, un profit net de 1,1 mld. lei și 837 de angajați. Distribuitorul de produse din tutun este deținut prin entitatea olandeză JT International Holding III BV.
  43. Network One Distribution SRL (RO15056387) a avut afaceri de 2,65 mld. lei în 2024, un profit net de 82,2 mil. lei și 432 de angajați. Distribuitorul IT&C este deținut de Iulian Stanciu (89,5%), Vlad Vasile Dumitru (5,5%) și Andrei Marian Militaru (5%).
  44. Procter & Gamble Distribution SRL (RO17756999) a înregistrat afaceri de 2,6 mld. lei în 2024, un profit net de 23,4 mil. lei și 71 de angajați. Distribuitorul FMCG este deținut de firma Procter & Gamble Marketing Romania SRL.
  45. Țiriac Auto SRL (RO11331727) a avut afaceri de 2,59 mld. lei în 2024, un profit net de 56,1 mil. lei și 897 de angajați. Compania activă în comerțul auto este deținută prin entitatea Vitexa Holdings Limited din Cipru.
  46. Apcom IT Distribution SA (RO5091662) a înregistrat afaceri de 2,58 mld. lei în 2024, un profit net de 60,7 mil. lei și 11 angajați. Distribuitorul IT&C, care este unicul distribuitor autorizat al gadgeturilor Apple din România, conform ZF, este deținut de entitatea cipriotă Apcom CE Limited (99,99%), alături de cetățeanul Abboud Georges, cu mult sub 0,1%.
  47. Electrocentrale Bucuresti SA (RO15189596) a avut afaceri de 2,5 mld. lei în 2024, un profit net de 431,1 mil. lei și 1.738 de angajați. Compania este deținută de statul român prin Ministerul Energiei (97,51%) și Societatea Națională de Gaze Naturale Romgaz SA (2,49%).
  48. PORR Construct SRL (RO16601724) a înregistrat o cifră de afaceri de 2,4 mld. lei în 2024, un profit net de 186,6 mil. lei și 1.684 de angajați. Constructorul este deținut de entitatea austriacă PORR Bau Gmbh.
  49. Compania Municipala Termoenergetica Bucuresti SA (RO41269473) a avut afaceri de 2,3 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 208,2 mil. lei și 3.409 angajați. Principalul acționar este municipiul București (99,99%), alături de comuna Chiajna și orașul Popești-Leordeni, fiecare cu mult sub 0,1% din acțiuni.
  50. Construcții Erbașu SA (RO430008) a înregistrat o cifră de afaceri de 2,27 mld. lei în 2024, un profit net de 332,8 mil. lei și 1.300 de angajați. Acționarii constructorului sunt Cristian Romeo Erbașu (58,1%), Ion Erbașu (20%), Marius-Alexandru Erbașu (20%), Rosetel Prodănescu (1,5%), Daniela Bădicu (0,3%), Sergiu Antoniu (0,05%) și Marian Nicolae (0,05%).
Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business