Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități
Calea Victoriei este una dintre cele mai emblematice artere ale Bucureștiului, unde istoria se împletește cu modernitatea economică. De la hoteluri și restaurante de lux la sedii de corporații, bănci și huburi IT, bulevardul a devenit un nucleu vital al afacerilor și al vieții urbane din Capitală. Analiza a fost realizată cu ajutorul datelor platformei Termene.ro.

Cifra de afaceri netă a companiile care au sediul pe Calea Victoriei din București a fost 5,06 miliarde de lei în 2024. Asta înseamnă un miliard de euro. Cifra de afaceri a fost atinsă de cele 683 de firme care și-au depus bilanțul pe 2024 și care au sediul pe Calea Victoriei.

Veniturile societăților situate pe Calea Victoriei au scăzut cu aproape 1,5 miliarde de lei față de 2022. Atunci, cifra de afaceri a firmelor de pe Calea Victoriei atingeau 6,46 miliarde de lei. Prăbușirea de 1,5 de miliarde de lei se poate explica prin cifra de afaceri mai mică a companiei HS Timber Productions care are sediul pe Calea Victoriei, societatea care între timp și-a vândut o parte din unitățile de prelucrare a lemnului din județul Alba.

Ca o comparație pe ultimul deceniu, în 2015, afacerile de pe Calea Victoriei erau la 3,9 miliarde de lei. Precizăm că, în această analiză am ținut cont de firmele care au sediul și puncte de lucru pe Calea Victoriei, una dintre cele mai importante artere din București. Analiza a fost realizată plecând de la datele platformei Termene.ro.

Calea Victoriei aduce un profit de 80 de milioane de euro

Afacerile de pe Calea Victoriei reprezintă un barometru al economiei urbane din București, concentrând un amestec unic de companii din servicii, turism, IT, retail și domeniul cultural.

În 2024, profitul net cumulat al firmelor din zonă a fost de 407 milioane de lei, în scădere față de anul precedent (457 milioane de lei în 2023), dar mult peste nivelul de acum un deceniu (280 milioane lei). Această valoare arată o medie de circa 1 milion de lei profit net pe companie, semn că bulevardul rămâne un spațiu al afacerilor stabile și cu randamente peste media economiei naționale.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 2, termene.ro

Calea Victoriei, Casa Capșa, sursa foto: Casa Capșa/Facebook

Cel mai profitabil an pentru firmele de pe Calea Victoriei a fost 2021, când profitul net a fost de 938 de milioane de lei.

Numărul angajaților a fost de 9.545 în 2024, mai mult față de anul precedent (2023), când au fost 9.347 de angajați. În urmă cu un deceniu, în 2015, erau 8.900 de angajați.

Cheltuielile sunt cât veniturile pe Calea Victoriei

La un total de 9.545 de angajați, rezultă un profit mediu de aproximativ 42.600 de lei pe angajat, ceea ce indică o productivitate ridicată pentru o zonă dominată de servicii și activități creative.

Cheltuielile totale, de aproape 5 miliarde de lei, sunt corelate cu un nivel ridicat al investițiilor, dar și cu costurile de funcționare crescute într-o zonă centrală premium. Datoriile de 5,04 miliarde de lei arată o capitalizare intensă și o dependență moderată de finanțare, semn al unui ecosistem activ și în mișcare.

Calea Victoriei nu este doar un centru comercial, ci și un hub strategic al serviciilor internaționale, cu 9 companii care fac export și 36 implicate în importuri. În plus, 383 de firme sunt plătitoare de TVA, confirmând nivelul ridicat al rulajelor, iar peste 100 de companii apar ca creditori în instanțe — un semn de stabilitate financiară și influență economică.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 3, termene.ro

Chiar dacă profitul total a scăzut față de vârful din 2021 (938 milioane lei), zona își menține statutul de coridor economic elitist, cu o densitate mare de firme performante, angajați bine plătiți și o contribuție semnificativă la PIB-ul local al Capitalei.

Alte date

  • Datoriile firmelor de pe Calea Victoriei au ajuns la 5,04 miliarde de lei în 2024, față de 4,55 miliarde de lei în 2023.
  • Cheltuielile acestor companii au fost de 4,99 de miliarde de lei în 2024 față de 4,84 în 2023.
  • Doar trei firme au proiecte europene. 9 societăți de pe calea Victoriei fac export, iar 36 fac importuri.
  • O singură firmă a fost înființată și sprijinită cu granturi Start-Up Nation.
  • 112 de firme au statut de creditor în dosarele din instanțe, iar ale 124 de societăți au statut de debitor.
  • 383 de firme au statut de plătitor de TVA, iar 70 plătesc TVA-ul la încasare.

Care sunt afacerile cele mai profitabile de pe Calea Victoriei

Pe Calea Victoriei, dinamica economică este concentrată în jurul a zece coduri CAEN principale în afara afacerile de cazare și HoReCa (baruri și restaurante), care conturează clar profilul de business al zonei.

Cele mai profitabile afaceri de pe Calea Victoriei rămân cele imobiliare. CAEN 6820 – închiriere/subînchiriere (profit mediu ~542.000 lei/firmă) conduce cu 48 de companii și 26 mil. lei profit net. Urmează 6810 – tranzacții imobiliare (39.700 lei/firmă), apoi 4110 – dezvoltare imobiliară (250.000 lei/firmă).

În servicii, 7022 – consultanță (60.000 lei/firmă) și 6812 – administrare imobile (≈125.000 lei/firmă). De remarcat 6811 – agenții imobiliare (150.000 lei/firmă), 7112 – inginerie (≈309.000 lei/firmă) și 7311 – publicitate (442.900 lei/firmă). Construcțiile 4120 aduc 100.000 lei/firmă.

Ce afaceri merg bine pe Calea Victoriei

Cea mai numeroasă categorie este CAEN 6820 – Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate, cu 48 de companii. Aceste firme au avut venituri de 70 de milioane de lei și profit net de 26 de milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 542.000 lei în 2024.

Urmează firmele care au cod CAEN 6810 – Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii, unde activează 30 de firme. Cifra lor de afaceri a fost de doar 1,22 milioane de lei și un profit de 1,19 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 39.700 lei,

Pe locul al treilea se află CAEN 4110 – Dezvoltare (promovare) imobiliară, cu 28 de societăți, evidențiind interesul crescut pentru investițiile și proiectele imobiliare din zonă. Cifra lor de afaceri a fost de 689.000 de lei în 2024, dar au avut profituri de peste 7 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 250.000 lei.

În categoria serviciilor profesionale, CAEN 7022 – Activități de consultanță pentru afaceri și management include 25 de companii. Aceste firme au avut o cifră de afaceri de 7,5 milioane de lei și un profit de 1,5 milioane de lei.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 4, termene.ro
  • Profitul mediu per companie este de aproximativ 60.000 lei.

Firmele cu un cod CAEN 6812 – Administrarea imobilelor pe bază de comision sau contract sunt în număr de 24 pe Calea Victoriei, ceea ce confirmă prezența puternică a segmentului de management și administrare de proprietăți. Aceste 24 firme au avut o cifră de afaceri de 30 milioane de lei și un profit de 3 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 125.000 lei.

Alte 22 de firme se încadrează la CAEN 6811 – Activități ale agențiilor imobiliare. Aceste societăți au avut o cifră de afaceri de 4,3 milioane de lei și un profit de 3,3 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 150.000 lei.

Tot 22 de societăți se regăsesc și la CAEN 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea. Aceste societăți au avut o cifră de afaceri de 22,6 milioane de lei și un profit de 6,8 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 309.000 lei.

În zona construcțiilor, CAEN 4120 – Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale reunește 17 firme. Aceste societăți au avut o cifră de afaceri de 19,9 milioane de lei și un profit de 1,7 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 100.000 lei.

Codul CAEN 6831 – Agenții imobiliare are 16 firme active. Aceste societăți au avut o cifră de afaceri de 40,7 milioane de lei și un profit de 1,1 milioane de lei.

  • Profitul mediu per firmă este de aproximativ 68.750 lei.

În final, domeniul CAEN 7311 – Activități ale agențiilor de publicitate este reprezentat de 14 companii. Aceste societăți au avut o cifră de afaceri de 21,7 milioane de lei și un profit de 6,2 milioane de lei.

  • Profitul mediu per companie este de aproximativ 442.900 lei.

Această distribuție arată că Calea Victoriei este dominată de afaceri imobiliare, servicii conexe și consultanță, completate de activități din construcții și marketing, ceea ce o transformă într-un centru economic complex, orientat spre investiții, servicii și dezvoltare urbană.

Datele arată că pe Calea Victoriei domină sectorul imobiliar, cu peste jumătate dintre companii activând în domeniul administrării, dezvoltării și închirierii de proprietăți (CAEN 6820, 6810, 4110). Urmează firmele de consulting și inginerie tehnică (CAEN 7022, 7112), apoi construcțiile și publicitatea, domenii care completează profilul economic al zonei.

Analiza afacerilor hoteliere de pe Calea Victoriei au ajuns la 60 de milioane de euro

În ansamblu, Calea Victoriei concentrează cel mai valoros portofoliu hotelier din București, dominat de investiții străine și branduri internaționale.

Structura pieței îmbină tradiția cu modernitatea, iar tendința principală este creșterea gradului de digitalizare, orientarea spre turism cultural și premium și consolidarea rețelelor de hoteluri integrate în lanțuri globale.

Sectorul hotelier de pe Calea Victoriei (CAEN 5510 și 5520), una dintre cele mai prestigioase artere din București, a generat în 2024 o cifră de afaceri totală de peste 300 milioane lei/60 de milioane de euro și un profit cumulat de circa 14 milioane lei, confirmând revenirea completă a pieței după pandemia care afectase turismul urban.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 5, termene.ro

Liderul incontestabil este Nemo Investment Vehicle SA (Hotel Radison), cu o cifră de afaceri de 172,4 milioane lei și peste 270 de angajați, operând unul dintre cele mai mari lanțuri hoteliere din zona centrală. Urmează Essendi România/Hotel Novohotel (69,3 milioane lei), parte a grupului internațional Accor, care marchează cel mai ridicat profit net – 7,75 milioane lei – demonstrând eficiență operațională și poziționare premium.

În plan local, branduri istorice precum Casa Capșa și Hotel Capitol mențin tradiția ospitalității bucureștene, contribuind împreună cu aproape 30 de milioane lei la cifra de afaceri totală. În segmentul boutique, Leonardo Hotels, Vox SA și Victoria Tower adaugă o notă modernă, vizând turiștii business și corporate. De asemenea, Biroul de Turism pentru Tineret (BTT) rămâne un actor important în zona cazării de grupuri și evenimente educaționale, cu o profitabilitate stabilă.

Firmele mici – Citykeep, Bralita Re Limited, Queens Apartments sau Dracula-Vampire Company – activează în nișa cazărilor scurte, reflectând diversificarea pieței spre apartamente urbane.

Clasamentul afacerilor de cazare de pe Calea Victoriei

Cu ajutorul platformei Termene.ro am realizat un top al celor mai mari afaceri de cazare care iși au sediul și/sau actiivtatea pe Calea Victoriei din București.

1. Nemo Investment Vehicle S.A (Hotel Radisson Blu)

Cifra de afaceri: 172,4 milioane lei, Nu a avut profit, 274 angajați. Obiect de activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare (CAEN 5510). Acționar majoritar: Promontoria Nemo B.V. (Olanda).

2. Essendi România SRL (Hotel Novohotel)

Cifră de afaceri: 69,36 milioane lei, Profit: 7,75 milioane lei, 127 angajați. Deținută integral de Orbis S.A. (Polonia), membră Accor Group.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 6, termene.ro

3. Casa Capșa SA (Hotel Capșa)

Cifră de afaceri: 15,36 milioane lei, Profit: 291.884 lei, 105 angajați. Controlată de Daniela Bucur.

4.  Hotel Capitol SA

Cifră de afaceri: 14,65 milioane lei, Profit: 3,12 milioane lei, 59 angajați. Acționariat mixt cu mai mulți investitori locali.

5. Leonardo Hotels Bucharest S.R.L (Leonardo Hotels)

Cifră de afaceri: 11,82 milioane lei, Profit: nedeclarat, 26 angajați, deținută de Sunflower Management GmbH & Co. KG (Germania).

6. Vox SA (Vox Maris N0.1 Club Grand Resort din Costinești)

Cifră de afaceri: 6,97 milioane lei, Profit: 4.170 lei, 12 angajați. Acționariat mixt româno-privat.

7. Biroul de Turism pentru Tineret SA (BTT)

Cifră de afaceri: 5,83 milioane lei, Profit: 668.876 lei, 21 angajați, controlat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (87,9%).

8. DNB – Victoria Tower SRL

Cifră de afaceri: 3,33 milioane lei, Profit: 2,12 milioane lei, 1 angajat, deținută de Brick Heaven Sarl (Luxemburg).

9. VisionApartments Bucharest SRL (Vision Apartments)

A avut o cifră de afaceri de 2,1 milioane de lei și pierderi de 6,2 milioane de lei în 2024. Societatea numără 16 angajați și are ca obiect de activitate „Hoteluri si alte facilitati de cazare similare”. Firma este deținută de compania elvețiană Vision AG.

10. Citykeep SRL (locuințe în regim hotelier)

Cifră de afaceri: 180.925 lei, Profit: nedeclarat, 1 angajat, activitate: Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată (CAEN 5520).

  • Cel mai profitabil hotel raportat la venituri este Victoria Tower (DNB – Victoria Tower SRL), cu o rată de 63,6%, urmat de Hotel Capitol (21,3%) și Hotel Novotel (11,17%). În timp ce lanțurile internaționale domină prin volum, profitabilitatea cea mai mare o au afacerile mai mici, cu costuri controlate și administrare locală.

Afacerile cu restaurante și baruri pe Calea Victoriei se apropie de 10 milioane de euro

Scena culinară și de divertisment de pe Calea Victoriei a devenit în 2024 un veritabil barometru al stilului de viață urban din București, mai ales după ce artera a devenit una de promenadă în weeekend, fiind pe timpul sezonului cald închisă circulației auto.

Cu o cifră de afaceri totală de peste 48 milioane de lei și un profit cumulat care depășește 7 milioane de lei, restaurantele și barurile din zonă demonstrează că apetitul pentru experiențe sociale și gastronomice este în creștere. Cele 12 companii analizate angajează peste 160 de persoane, contribuind semnificativ la dinamica economică a centrului istoric.

Pe primul loc se află Velocita Urbana SRL, lider detașat al pieței, cu o cifră de afaceri de 13,4 milioane lei, urmată de Colosseum Ristorante SRL, cu 7,78 milioane lei și un profit net de 1,69 milioane lei, și Green Macondo SRL (Green Hours), care a atins 5,22 milioane lei cifră de afaceri și 1,47 milioane lei profit. Aceste branduri mixează gastronomia de calitate cu entertainmentul, transformând artera într-un pol al ospitalității urbane.

Afacerile de un miliard de euro de pe Calea Victoriei. Care sunt cele mai profitabile activități, 7, termene.ro

Segmentul de restaurante continuă cu Bistro cu Chiftele (Balls) – 4,85 milioane lei cifră de afaceri, un profit solid de 670.000 lei și 20 de angajați – și Brasserie des Arts, nou intrată pe piață, care aduce un aer parizian și o clientelă selectă. Barurile Zăganu (Bardebere SRL) și Confiture Victoriei completează oferta cu un public fidel, în timp ce Pizzamania2Go impresionează prin marja sa ridicată de profit, raportată la doar cinci angajați.

În partea superioară a clasamentului se mai află Ganesha Victoriei, cu 3,13 milioane lei cifră de afaceri, Blues Cafe Villacrosse, activ de peste un deceniu și stabil financiar, și Brandology, un restaurant urban de design modern. Pe ultimele poziții se situează Ciao Niki Vilacrosse, un newcomer promițător.

În ansamblu, restaurantele și barurile de pe Calea Victoriei formează un ecosistem competitiv și matur, cu afaceri care îmbină tradiția locală cu inspirația internațională. Cu o creștere anuală de două cifre, acest sector confirmă faptul că ospitalitatea devine una dintre cele mai dinamice industrii din centrul Bucureștiului.

Topul celor mai mari restaurante și baruri de pe Calea Victoriei

Pulsul gastronomic al Capitalei se simte cel mai puternic pe Calea Victoriei, unde restaurantele și barurile au înregistrat în 2024 cifre de afaceri totale de peste 48 milioane de lei, confirmând că artera istorică a devenit una dintre cele mai efervescente zone de dining și nightlife din București.

1. Velocita Urbana SRL

Cifră de afaceri 2024: 13,4 milioane lei

Profit net: nedeclarat

Angajați: 49

Obiect de activitate: Baruri și alte activități de servire a băuturilor (CAEN 5630)

Acționariat: Adnana-Valentina Popa (35%), Wordsworth Holding Company SRL (65%)

Înființată în 2019, Velocita Urbana domină scena barurilor de pe Calea Victoriei, fiind recunoscută pentru atmosfera cosmopolită și pentru volumele impresionante de vânzări generate în zona de entertainment premium.

2. Colosseum Ristorante SRL

Cifră de afaceri: 7,78 milioane lei

Profit net: 1,69 milioane lei

Angajați: 19

CAEN 5610 – Restaurante

Acționariat: Cristina-Alexandra Bălan (100%)

Fondat în 2013, restaurantul Colosseum s-a impus ca unul dintre reperele culinare italiene din centrul Capitalei, cu o marjă de profit remarcabilă și un model de business eficient.

3. Green Macondo SRL (Green Hours)

Cifră de afaceri: 5,22 milioane lei

Profit net: 1,47 milioane lei

Angajați: 19

CAEN 5610 – Restaurante

Green Macondo SRL este deținută de trei asociați persoane fizice: Ion-Dragoș Dicu și Mihai-Daniel Vasile, fiecare cu o participație de 40%, și Ana-Maria-Rozana Mihalache, care deține 20% din capitalul social.

Cu o creștere constantă, Green Hours s-a remarcat printr-un mix de fine dining și evenimente tematice, devenind un loc emblematic pentru publicul tânăr urban.

4. Bistro cu Chiftele SRL (Balls)

Cifră de afaceri: 4,85 milioane lei

Profit net: 670.855 lei

Angajați: 20

CAEN 5610 – Restaurante

Bistro cu Chiftele SRL este deținută de Alexandra Dumitrache, asociat unic majoritar cu 80% din capitalul social, și de Teodor-Florin Luca, care deține restul de 20%.

Un concept local autentic, Bistro cu Chiftele a devenit un brand urban prin simplitate și eficiență, reușind să combine bucătăria tradițională cu un marketing modern.

5. Brasserie des Arts SRL (Maison des Arts)

Cifră de afaceri: 4,59 milioane lei

Profit net: nedeclarat

Angajați: 21

CAEN 5610 – Restaurante

Brasserie des Arts SRL este deținută de trei asociați: Asher Elgar, cu o participație de 34%, Petru Berciu, cu 33%, și Ion-Andrei Biriș, care deține tot 33% din capitalul social.

Nou-venită pe piață, Brasserie des Arts aduce un concept inspirat din viața pariziană, fiind una dintre destinațiile preferate pentru brunch și evenimente mondene.

6. Bardebere SRL (Zăganu)

Cifră de afaceri: 3,31 milioane lei

Profit net: 549.346 lei

Angajați: 11

CAEN 5630 – Baruri și alte activități de servire a băuturilor

Bar de Bere SRL este deținută în părți egale de trei asociați: Andrei-Bogdan Bazăoache, Alexandru-Răzvan Geamănu și Laurențiu-Traian Bănescu, fiecare deținând câte 33,33% din capitalul social.

Un bar cu identitate puternică, care combină spiritul urban cu rafinamentul mixologiei moderne.

7. Ganesha Victoriei SRL

Cifră de afaceri: 3,13 milioane lei

Profit net: 289.850 lei

Angajați: 15

CAEN 5610 – Restaurante

Ganesha Victoriei SRL este deținută în cote egale de George Ioniță și Mohammad-Ali Rababah, fiecare având câte 50% din capitalul social al companiei.

Locația îmbină gastronomia orientală cu designul opulent, devenind o locație recunoscută pentru atmosfera exclusivistă.

8. Pizzamania2Go SRL

Cifră de afaceri: 3,09 milioane lei

Profit net: 1,03 milioane lei

Angajați: 5

CAEN 5610 – Restaurante

Acționariat: Anca-Elena Faciu (100%)

 Cu un model de business minimalist, axat pe livrări rapide și calitate constantă, Pizzamania2Go este unul dintre cele mai profitabile restaurante mici de pe Calea Victoriei.

9. Blues Cafe Villacrosse SRL

Firmă este fondată în 2013, activează de peste un deceniu în centrul istoric al Bucureștiului. Cu o cifră de afaceri de 2,48 milioane lei în 2023, compania a înregistrat o creștere de 21% față de anul precedent, deși profitul net a scăzut ușor, la 126.000 lei (-11%). Cu 14 angajați și o capacitate de plată de 73.661 lei, firma prezintă un risc comercial mediu, dar un risc juridic scăzut, menținând o activitate stabilă și profitabilă în domeniul ospitalității.

10. Brandology SRL

Cifră de afaceri: 1,79 milioane lei

Profit net: 73.265 lei

Angajați: 11

CAEN 5610 – Restaurante

Brandology SRL este deținută de Andreea-Daniela Meșteru, care deține 50% din capitalul social, Vasilica Petre, cu o participație de 30%, și Emmanuel Dalpasso, cetățean italian, care deține restul de 20%.

Brandology mizează pe conceptul de restaurant urban cu design contemporan și o clientelă fidelă din mediul corporatist.

11. Confiture Victoriei SRL

Cifră de afaceri: 1,17 milioane lei

Profit net: 1.166 lei

Angajați: 4

CAEN 5630 – Baruri și alte activități de servire a băuturilor

Acționariat: Elena-Theodora Nicolae (100%)

 O afacere mică, dar stabilă, Confiture Victoriei completează peisajul gastronomic al zonei cu un concept de cafenea-bistro.

12. Ciao Niki Vilacrosse SRL

Cifră de afaceri: 583.175 lei

Profit net: 31.921 lei

Angajați: 4

CAEN 5610 – Restaurante

Ciao Niki Vilacrosse SRL este deținută în cote egale de Radu-Codruț Macovei și Nicuța Enache, fiecare având câte 50% din capitalul social al companiei.

Casino Palace

Un capitol aparte îl reprezintă restaurantul Casa Vernescu care este situat în clădirea monument istoric în care își desfășoară acivitatea Casino Palace SRL, una dintre cele mai vizibile companii din industria jocurilor de noroc din București.

Cu o vechime de nouă ani, firma se remarcă printr-un profil fiscal solid, fiind activă, fără datorii la ANAF și cu un risc comercial și juridic scăzut. În 2024, compania a înregistrat o cifră de afaceri impresionantă, de 71,7 milioane de lei, ceea ce reprezintă o creștere de 73% față de anul anterior, semn al unei dinamici susținute pe piața de divertisment și jocuri de noroc.

Profitul net al firmei a urcat spectaculos la 16,16 milioane de lei, dublându-se practic față de anul precedent, în timp ce numărul mediu de angajați a crescut la 225, confirmând extinderea operațională și stabilitatea internă. Cu o capacitate de plată de peste 2,5 milioane de lei și o probabilitate de insolvență de doar 2,86%, Casino Palace se încadrează în categoria afacerilor mature și profitabile, clasate în Clasa E a ratingului de insolvență – una dintre cele mai sigure.

Performanța companiei reflectă o strategie bine calibrată de creștere, bazată pe diversificarea serviciilor, controlul costurilor și adaptarea rapidă la cerințele pieței de entertainment premium. Cu o evaluare de 9 din 10 la nivel de risc comercial și o evoluție constant ascendentă, Casino Palace SRL se poziționează printre liderii segmentului de cazinouri din Capitală, confirmând atractivitatea și rentabilitatea ridicată a sectorului.

Analiza celor mai mari afaceri din Piața Victoriei

Calea Victoriei este un bulevard-portofoliu: transport feroviar de marfă, IT și servicii, extracție, lemn, construcții, chimie, ospitalitate, jocuri de noroc, HR, consultanță, testări tehnice, telecom și comerț angro.

Pe baza datelor raportate, cele 50 de companii cumulează cel puțin ~4,57 miliarde lei cifră de afaceri, ~305,6 milioane lei profit net și ~8.588 angajați (unde au fost declarați). Totalurile reale sunt probabil mai mari, având în vedere pozițiile cu profit/angajați lipsă.

Calea Victoriei adună o paletă economică foarte diversă. Primele locuri sunt dominate de transport feroviar, software și industrii tradiționale (exploatarea sării, prelucrarea lemnului), în timp ce segmentul hotelier, jocurile de noroc, serviciile profesionale și intermedierile imobiliare completează peisajul.

Prezența capitalului străin este puternică (Olanda, Cipru, Danemarca, Germania, Austria), dar coexistă cu jucători români profitabili. Se remarcă marje ridicate în imobiliare și jocuri de noroc, productivități foarte mari în servicii digitale și o tendință clară de consolidare a companiilor cu modele scalabile și cheltuieli fixe reduse.

  • Ce spun cifrele

Concentrare: primele 5 companii generează peste o treime din rulajul total.

Dualitate „hard vs. soft”: infrastructura (feroviar, exploatare) livrează volum, în timp ce IT/servicii aduc randamente și scalabilitate.

Ospitalitatea rămâne ancoră de brand pentru bulevard, cu un mix de hoteluri istorice și jucători internaționali; entertainmentul (cazinouri) livrează profit peste medie.

Riscuri & oportunități: capitalul circulant și datoriile cresc în comerțul angro; în tech, presiunea e pe costuri salariale și retenție.

Calea Victoriei combină „greii” cu masă critică (transport, industrie) și „campionii” de profit pe cap de angajat (IT, servicii, entertainment). Din această mixtură rezultă un bulevard-ecosistem: stabil pe volum, agil pe marje și esențial pentru veniturile corporate ale centrului Bucureștiului.

Topul celor mai mari afaceri de pe Calea Victoriei

Calea Victoriei rămâne una dintre cele mai importante artere economice ale Capitalei, unde se concentrează atât sedii de corporații internaționale, cât și companii românești cu tradiție. Structura pieței este diversă, incluzând transporturi, software, construcții, hoteluri, jocuri de noroc, servicii profesionale și retail.

1. Grup Feroviar Român Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 1,03 miliarde lei

Profit net: 2,69 milioane lei

Număr angajați: 2.558

Activitate: Transporturi de marfă pe calea ferată

Acționariat: Vasile Didilă (5,96%), Grampet Societate pe Acțiuni (94,04%)

2. ING Hubs B.V. Amsterdam – Sucursala București

Cifră de afaceri: 830,56 milioane lei

Profit net: 51,77 milioane lei

Număr angajați: 1.770

Activitate: Realizarea de software la comandă (software orientat client)

3. Societatea Națională a Sării Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 453,02 milioane lei

Profit net: 111,31 milioane lei

Număr angajați: 1.345

Activitate: Exploatarea sării

Acționariat: Statul Român controlează compania prin Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (51%).

4. HS Timber Productions Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 414,45 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 262

Activitate: Tăierea și rindeluirea lemnului

Acționariat: HS Timber Industrieinvest Gesellschaft mit beschränkter Haftung (100%)

5. BTD Construct și Ambient Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 265,88 milioane lei

Profit net: 8,31 milioane lei

Număr angajați: 145

Activitate: Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

Societatea este deținută de Roxana-Mihaela Dogaru, care deține 95% din capitalul social, și de Claudia Dogaru, asociat cu 5% din părțile sociale.

6. Summit Agro România Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 205,31 milioane lei

Profit net: 9,40 milioane lei

Număr angajați: 20

Activitate: Comerț cu ridicata al produselor chimice

Acționariat: Sumi Agro Limited (100%)

7. Nemo Investment Vehicle Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 172,40 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 274

Activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare

Acționariat: Promontoria Nemo B.V. (aproximativ 98%) și alți acționari

8. Inter Cross Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 99,70 milioane lei

Profit net: 2,19 milioane lei

Număr angajați: 9

Activitate: Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei

Acționariat: Filippo Nicola Mengotti (36,71%), Megotti Services Societate cu Răspundere Limitată (26,58%)

9. Hellagrolip Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 97,60 milioane lei

Profit net: 1,22 milioane lei

Număr angajați: 6

Activitate: Comerț cu ridicata al produselor chimice

Acționariat: Dippolito Trading Limited (100%)

10. Bravo Consult Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 80,27 milioane lei

Profit net: 3,92 milioane lei

Număr angajați: 2

Activitate: Comerț cu ridicata al combustibililor și produselor derivate

Acționariat: Melania Ciocodeica (100%)

11. Casino Palace Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 71,70 milioane lei

Profit net: 16,16 milioane lei

Număr angajați: 225

Activitate: Activități de jocuri de noroc și pariuri

Societatea este deținută de patru acționari străini: Nataliia Ulitina, cu o participație majoritară de 65%, urmată de Sergei Nazarov și Dina Sosnina, care dețin câte 13% fiecare, ambii cetățeni estonieni, și de Vladimir Barabash, cetățean rus, care controlează restul de 9% din capitalul social.

12. Essendi România Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 69,36 milioane lei

Profit net: 7,75 milioane lei

Număr angajați: 127

Activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare

Acționariat: Orbis Societate pe Acțiuni (100%)

13. SMS Ticketing Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 56,55 milioane lei

Profit net: 1,80 milioane lei

Număr angajați: 3

Activitate: Telecomunicații prin rețele fără cablu

Acționariat: Cristian-Alexandru Angelescu (100%)

14. Falck Fire Services Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 46,43 milioane lei

Profit net: 1,80 milioane lei

Număr angajați: 335

Activitate: Activități de luptă împotriva incendiilor și de prevenire a acestora

Acționariat: Falck Danmark Aktieselskab (100%)

15. Consignor Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 43,90 milioane lei

Profit net: 3,03 milioane lei

Număr angajați: 146

Activitate: Realizarea de software la comandă

Acționariat: nShift Group Aktieselskab (100%)

16. Platinum Casino Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 42,09 milioane lei

Profit net: 5,14 milioane lei

Număr angajați: 240

Activitate: Activități de jocuri de noroc și pariuri

Acționariat: Ospectol Trading Limited (100%)

17. IO Partners Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 39,24 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 28

Activitate: Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare

Acționariat: Sarex CEE B.V. (100%)

18. Astel Mobile Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 38,90 milioane lei

Profit net: 0,37 milioane lei

Număr angajați: 95

Activitate: Alte activități de telecomunicații

Societatea este deținută în cote egale de Rabinson Levy și Bogdan-Constantin Militaru, fiecare având câte 50% din capitalul social al firmei.

19. Dumava Semnalizare Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 30,22 milioane lei

Profit net: 9,82 milioane lei

Număr angajați: 13

Activitate: Lucrări speciale pentru proiecte de geniu civil

Acționariat: Marius-Stelian Varghida (100%)

20. Platinum Star Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 26,92 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 39

Activitate: Activități de jocuri de noroc și pariuri

Acționariat: Luminița Stoicea (5%), Ospectol Trading Limited (95%)

21. Italfood Qualita e Scelta Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 24,69 milioane lei

Profit net: 5,66 milioane lei

Număr angajați: 7

Activitate: Comerț cu ridicata al băuturilor

Societatea este deținută de Alexandra-Lorena Păduraru, care deține 51% din capitalul social, și de Ciro Castellano, cetățean italian, care controlează restul de 49% din părțile sociale.

22. Concept Electronics Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 23,88 milioane lei

Profit net: 0,83 milioane lei

Număr angajați: 6

Activitate: Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații

Acționariat: Daniela-Cătălina Drăgoiu-Dragoman (10%) și alți doi asociați

23. Kamparo Investment Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 22,86 milioane lei

Profit net: 13,16 milioane lei

Număr angajați: nedisponibil

Activitate: Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare

Acționariat: Kamparo Europe Holding B.V. (100%)

24. Swedish Orphan Biovitrum S.R.O. Praga – Sucursala București

Cifră de afaceri: 20,18 milioane lei

Profit net: 2,47 milioane lei

Număr angajați: 17

Activitate: Intermedieri în comerțul cu produse diverse

25. Class IT Outsourcing Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 19,43 milioane lei

Profit net: 1,03 milioane lei

Număr angajați: 106

Activitate: Realizarea de software la comandă

Acționariat: Bogdan Tudor (100%)

26. Eurofast International Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 19,36 milioane lei

Profit net: 0,39 milioane lei

Număr angajați: 49

Activitate: Agenții de plasare temporară a forței de muncă și furnizare de resurse umane

Acționariat: Eurofast International Limited (100%)

27. Globalization Partners RO Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 18,76 milioane lei

Profit net: 0,02 milioane lei

Număr angajați: 65

Activitate: Agenții de plasare temporară a forței de muncă și furnizare de resurse umane

Acționariat: Globalization Partners International Ireland Limited (100%)

28. Accace Outsourcing Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 18,38 milioane lei

Profit net: 1,74 milioane lei

Număr angajați: 62

Activitate: Agenții de plasare temporară a forței de muncă și furnizare de resurse umane

Acționariat: Laura-Camelia Ștefan (10%), Accace Holding Akciová Spoločnosť (90%)

29. Grampet Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 18,30 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 52

Activitate: Activități ale holdingurilor

Acționariat: Vasile Didilă (24,16%).

30. GD Romania Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 17,98 milioane lei

Profit net: 0,66 milioane lei

Număr angajați: 46

Activitate: Realizarea de software la comandă

Acționariat: Genesis Digital Limited Liability Company (100%)

31. HS Timber Productions București Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 17,65 milioane lei

Profit net: 1,39 milioane lei

Număr angajați: 31

Activitate: Consultanță în afaceri și management

Acționariat: HS Timber Industrieinvest Gesellschaft mit beschränkter Haftung (100%)

32. Casa Capșa Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 15,37 milioane lei

Profit net: 0,29 milioane lei

Număr angajați: 105

Activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare

Acționariat: Daniela Bucur (99,00%).

33. East European Production Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 14,77 milioane lei

Profit net: 12,61 milioane lei

Număr angajați: 4

Activitate: Activități de interpretare artistică (spectacole)

Acționariat: Mircea-Marcel Avram (97,81%).

34. Hotel Capitol Societate pe Acțiuni

Cifră de afaceri: 14,65 milioane lei

Profit net: 3,13 milioane lei

Număr angajați: 59

Activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare

Societatea are un acționariat format preponderent din persoane fizice române: Elena-Patricia Vlad, care deține 49,993% din capitalul social, Ioana-Maria Boștină, cu 49,985%, Valentin A. Sfetcu, cu 0,015%, și Irina G. Stănescu, care controlează restul de 0,007% din părțile sociale.

35. WorkMotion Romania Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 14,65 milioane lei

Profit net: 0,02 milioane lei

Număr angajați: 43

Activitate: Agenții de plasare temporară a forței de muncă și furnizare de resurse umane

Acționariat: WorkMotion Software Gesellschaft mit beschränkter Haftung (100%)

36. ERM Environmental Resources Management Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 14,53 milioane lei

Profit net: 2,12 milioane lei

Număr angajați: nedisponibil

Activitate: Activități de testare și analize tehnice

Acționariat: ERM Limited (100%)

37. C & I Ambient Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 13,72 milioane lei

Profit net: 0,02 milioane lei

Număr angajați: 11

Activitate: Activități ale tur-operatorilor

Acționariat: Cătălin Iordache (100%)

38. VeloCita Urbană Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 13,41 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 49

Activitate: Baruri și alte activități de servire a băuturilor

Acționariat: Adnana-Valentina Popa (35%), Wordsworth Holding Company Societate cu Răspundere Limitată (65%)

39. Marriott International Hotels Incorporated Maryland USA – Sucursala București România

Cifră de afaceri: 12,69 milioane lei

Profit net: 9,57 milioane lei

Număr angajați: nedisponibil

Activitate: Consultanță în afaceri și management

40. Victoria Center Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 12,62 milioane lei

Profit net: 1,91 milioane lei

Număr angajați: nedisponibil

Activitate: Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare

Acționariat: Tibisis Expert Societate cu Răspundere Limitată (100%)

41. Ryatt Finance Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,99 milioane lei

Profit net: 3,96 milioane lei

Număr angajați: 6

Activitate: Închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare

Acționariat: Gheorghe-Ovidiu Roman (100%)

42. Kamparo Investment West Part Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,84 milioane lei

Profit net: 2,22 milioane lei

Număr angajați: nedisponibil

Activitate: Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare

Acționariat: Kamparo Europe Holding B.V. (aproape 100%) și un alt acționar

43. Leonardo Hotels Bucharest Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,82 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 26

Activitate: Hoteluri și alte facilități de cazare similare

Acționariat: Sunflower Management Gesellschaft mit beschränkter Haftung & Co. Kommanditgesellschaft (100%)

44. Accace Accounting Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,80 milioane lei

Profit net: 0,56 milioane lei

Număr angajați: 48

Activitate: Activități de contabilitate și audit, consultanță fiscală

Acționariat: Laura-Camelia Ștefan (51%), Accace Holding Akciová Spoločnosť (49%)

45. TÜV Süd Romania Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,71 milioane lei

Profit net: 0,08 milioane lei

Număr angajați: 27

Activitate: Activități de testări și analize tehnice

Acționariat: TÜV Süd Aktiengesellschaft (100%)

46. AS Travel Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,67 milioane lei

Profit net: 2,26 milioane lei

Număr angajați: 43

Activitate: Activități ale tur-operatorilor

Acționariat: Sorana-Cristina Moldoveanu (100%)

47. Ghesaf Trade Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 11,35 milioane lei

Profit net: 0,78 milioane lei

Număr angajați: 8

Activitate: Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat

Acționariat: Ilarian Gheora (100%)

48. BD Tools Construct Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 9,82 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 69

Activitate: Lucrări de construcții ale clădirilor

Societatea este deținută de BTDConstruct & Ambient SRL, care deține 50% din capitalul social, de Dorina Toma, cu o participație de 45%, și de Cristian Ghițoiu, care controlează restul de 5% din părțile sociale.

49. H & S West Properties Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 9,80 milioane lei

Profit net: nedisponibil

Număr angajați: 1

Activitate: Dezvoltare imobiliară

Acționariat: Fazenda Investments Limited (100%)

50. Green Force Societate cu Răspundere Limitată

Cifră de afaceri: 9,59 milioane lei

Profit net: 1,95 milioane lei

Număr angajați: 6

Activitate: Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei

Societatea este deținută în cote egale de Roberto Capelli, cetățean italian, și Eva Cappelli, cetățeană ungară, fiecare deținând câte 50% din capitalul social al firmei.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business
Distribuie acest articol