Cele mai profitabile afaceri din Alba Iulia sunt transporturile. Saloanele de înfrumusețare au un angajat la 10 firme

Cele mai profitabile afaceri din Alba Iulia sunt transporturile. Saloanele de înfrumusețare au un angajat la 10 firme
Alba Iulia are 4.082 de firme cu bilanț depus în 2024. Analiza următoare este realizată cu ajutorul datelor platformei Termene.ro.

Economia municipiului Alba Iulia prezintă o structură diversificată, dar cu diferențe majore între sectoare în ceea ce privește rentabilitatea, productivitatea și eficiența operațională. Analiza arată că domeniile cu cele mai multe firme nu sunt neapărat și cele mai profitabile.

Alba Iulia are 4.082 de firme cu bilanț depus în 2024, potrivit platformei Termene.ro.

Alba Iulia este cel mai important loc din România pe 1 Decembrie deoarece aici s-a înfăptuit Marea Unire din 1918, momentul în care reprezentanții Transilvaniei au decis unirea cu Regatul României. Cetatea Alba Carolina, simbol al istoriei naționale, devine anual centrul ceremoniilor dedicate Zilei Naționale. Mii de oameni participă la parade militare, depuneri de coroane și evenimente culturale, transformând orașul în capitala simbolică a unității românilor.

Cele mai profitabile afaceri din Alba Iulia sunt consultanța și transporturilor

Cele mai profitabile afaceri ca medie pe firmă sunt cele din transportul rutier de mărfuri (CAEN 4941), unde profitul net total de 45 milioane lei, raportat la 305 firme, înseamnă o medie de aproape 148.000 lei profit/firmă.

Urmează restaurantele (CAEN 5610), cu 8,6 milioane lei profit total împărțit la 205 firme, rezultând o medie de 42.000 lei/firmă. În schimb, domenii foarte numeroase precum coafură/înfrumusețare (CAEN 9602) sau taxi (CAEN 4932) au profituri extrem de mici, de ordinul a câteva sute de lei per firmă.

Cele mai profitabile domenii per angajat sunt:

  • Consultanță tehnică (CAEN 7112) – 1,1 milioane lei profit la doar 36 angajați: ~30.000 lei profit/angajat
  • Transport rutier (CAEN 4941) – 45 milioane lei la 902 angajați: ~50.000 lei profit/angajat
  • Restaurante (CAEN 5610) – 8,6 milioane lei la 315 angajați: ~27.000 lei profit/angajat

Sectoare mari precum construcțiile (CAEN 4120) generează doar 23 milioane lei profit la 472 angajați, deci sub 49.000 lei/angajat, având marje puternic afectate de creșterea costurilor.

Productivitatea firmelor și a angajaților

Când analizăm productivitatea (cifra de afaceri/angajat), liderii sunt:

  • Transporturile (CAEN 4941) – 516,2 mil. lei / 902 angajați = ~572.000 lei/angajat
  • Retail alimentar (CAEN 4711) – 273 mil. lei / 368 angajați = ~742.000 lei/angajat
  • Restaurante (CAEN 5610) – 68 mil. lei / 315 angajați = ~215.000 lei/angajat

În schimb, domenii precum coafura sau taxiurile au productivități foarte reduse, sub 100.000 lei/angajat, confirmând caracterul lor de microafaceri.

Cele mai importante tendințe observate în 2024 sunt:

  • Creșteri semnificative ale cifrei de afaceri în transporturi, retail și restaurante.
  • Scăderi drastice ale profitului în domeniile cu marje mici (restaurante, baruri, coafură).
  • Reducerea numărului de angajați în construcții, consultanță tehnică și servicii personale.
  • Creșteri puternice ale cheltuielilor în majoritatea sectoarelor, ceea ce a erodat profitabilitatea.

În ansamblu, Alba Iulia prezintă un mediu economic în expansiune, dar presat de costuri, unde domeniile cu valoare adăugată mare (transport, consultanță, retail alimentar) sunt cele care rămân cu adevărat profitabile. Dacă dorești, pot prepara și un top al celor mai eficiente coduri CAEN sau o versiune pentru presă.

Afaceri cu firme care nu au angajați

În Alba Iulia există mai multe domenii economice în care activitatea este puternic fragmentată, iar firmele funcționează cu număr foarte mic de angajați, uneori chiar unul singur sau deloc. Aceste coduri CAEN reflectă preponderent afaceri individuale, microîntreprinderi și servicii orientate către populație, unde capitalul uman redus este suficient pentru operarea zilnică.

De exemplu, CAEN 9602 – coafură și alte activități de înfrumusețare, cu peste 280 de firme, funcționează în 2024 cu doar 28 de angajați, ceea ce arată că majoritatea salonelor sunt microafaceri gestionate de proprietar. În mod similar, CAEN 4932 – transporturi cu taxiul, unde 168 firme au doar 27 de angajați, indică un sistem bazat pe PFA-uri sau SRL-uri fără personal angajat permanent.

La fel, în CAEN 7112 – proiectare și consultanță tehnică, 279 firme au doar 36 angajați, semn că activitatea este realizată preponderent de specialiști independenți.

Cele mai răspândite afaceri din Alba Iulia

Economia municipiului Alba Iulia este diversificată, cu o concentrare puternică în sectoare de construcții, transport, servicii și retail. Datele arată că localitatea are un profil economic în plină dezvoltare, susținut atât de afaceri tradiționale, cât și de domenii moderne.

1. CAEN 4120 – Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (403 firme)

Este cel mai dezvoltat domeniu din Alba Iulia, explicat prin expansiunea rezidențială, modernizarea infrastructurii și activitatea intensă a firmelor locale și regionale de construcții.

Cele 403 de societăți au avut 472 de angajați în 2024 (față de 681 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 193 de milioane de lei în 2024 față de 190 de milioane de lei în anul precedent. Profitul acestor firme s-a ridicat la 23 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 42 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 187,4 milioane de lei în anul trecut față de 165,7 milioane de lei în 2023.

Cele mai importante schimbări sunt scăderea puternică a numărului de angajați, reducerea profitului de la 42 la 23 milioane lei și creșterea cheltuielilor la 187,4 milioane lei, în timp ce cifra de afaceri a rămas aproape stabilă, cu o urcare minoră la 193 milioane lei.

2. CAEN 4941 – Transporturi rutiere de mărfuri (305 firme)

Transportul rutier rămâne un pilon economic puternic, Alba Iulia fiind poziționată strategic pe conexiuni importante între Transilvania și vestul țării.

Cele 305 de societăți au avut 902 de angajați în 2024 (față de 830 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 516,2 de milioane de lei în 2024 față de 470,3 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 45 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 39,2 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 497,1 milioane de lei în anul trecut față de 455,4 milioane de lei în 2023.

Cele mai importante schimbări sunt creșterea numărului de angajați la 902, majorarea cifrei de afaceri la 516,2 milioane lei, avansul profitului net la 45 milioane lei și creșterea cheltuielilor la 497,1 milioane lei, indicând o expansiune generală a activității.

3. CAEN 9602 – Coafură și alte activități de înfrumusețare (285 firme)

Sectorul de servicii personale este bine reprezentat, arătând o cerere mare pentru servicii de cosmetizare, saloane și îngrijire.

Cele 285 de societăți au avut 28 de angajați în 2024 (față de 27 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 2,45 de milioane de lei în 2024 față de 2,09 de milioane de lei în anul precedent. Profitul acestor firme s-a ridicat la 163.000 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 197.000 de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 2,63 milioane de lei în anul trecut față de 2,73 milioane de lei în 2023.

Firmele funcționează cu doar 28 de angajați, un număr extrem de redus raportat la volum, ceea ce sugerează micro-afaceri sau activitate redusă. Cifra de afaceri a crescut la 2,45 mil. lei, dar profitul a scăzut de la 197.000 la 163.000 lei, indicând presiune pe marje. Cheltuielile au coborât ușor, la 2,63 mil. lei, față de 2,73 mil. lei, semn că firmele au încercat să-și controleze costurile în ciuda creșterii limitate a veniturilor.

4. CAEN 7112 – Activități de inginerie și consultanță tehnică (279 firme)

Prezența puternică a firmelor de proiectare și consultanță reflectă dinamica industriei construcțiilor și investițiilor publice din oraș.

Cele 279 de societăți au avut 36 de angajați în 2024 (față de 47 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 4,05 de milioane de lei în 2024 față de 4,52 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 1,1 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 1,6 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 11,4 milioane de lei în anul trecut față de 5,6 milioane de lei în 2023.

5. CAEN 5610 – Restaurante (205 firme)

Cele 205 de societăți au avut 315 de angajați în 2024 (față de 309 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 68 de milioane de lei în 2024 față de 63,7 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 8,6 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 11,4 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 19,1 milioane de lei în anul trecut față de 13 milioane de lei în 2023.

Sectorul HoReCa este activ, susținut de turismul în creștere și de dezvoltarea Cetății Alba Carolina ca important obiectiv cultural.

6. CAEN 7022 – Activități de consultanță pentru afaceri și management (188 firme)

Cele 188 de societăți au avut 92 de angajați în 2024 (față de 98 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 20 de milioane de lei în 2024 față de 25,7 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 6,4 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 14,4 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 25,3 milioane de lei în anul trecut față de 26,7 milioane de lei în 2023.

Consultanța de afaceri este bine reprezentată, indicând maturizarea mediului antreprenorial local.

7. CAEN 4932 – Transporturi cu taxiurile (168 firme)

Mobilitatea urbană generează cerere constantă, într-un oraș cu flux ridicat de turiști și rezidenți.

Cele 168 de societăți au avut 27 de angajați în 2024 (față de 31 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 2,8 de milioane de lei în 2024 față de 3 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 187.000 de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 459.000 de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 3,3 milioane de lei în anul trecut față de 3,1 milioane de lei în 2023.

8. CAEN 5630 – Baruri și alte activități de servire a băuturilor (149 firme)

Cele 149 de societăți au avut 100 de angajați în 2024 (față de 144 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 516,2 de milioane de lei în 2024 față de 470,3 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 614.000 de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 2,1 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 19,3 milioane de lei în anul trecut față de 23,5 milioane de lei în 2023.

Localurile și barurile au o prezență puternică în zonele centrale și în apropierea universităților.

9. CAEN 4711 – Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, predominant alimentare (140 firme)

Micile magazine și punctele de vânzare de cartier rămân parte din infrastructura comercială fundamentală.

Cele 140 de societăți au avut 368 de angajați în 2024 (față de 380 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 273 de milioane de lei în 2024 față de 260 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 15,09 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 14,9 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 267,9 milioane de lei în anul trecut față de 254,3 milioane de lei în 2023.

10. CAEN 8559 – Alte forme de învățământ n.c.a. (138 firme)

Cele 305 de societăți au avut 902 de angajați în 2024 (față de 830 de angajați în 2023). Cifra de afaceri a fost 516,2 de milioane de lei în 2024 față de 470,3 de milioane de lei în anul precedent. Profitul net al acestor firme s-a ridicat la 45 de milioane de lei în anul precedent. Cu un an înainte profitul total a fost de 39,2 de milioane de lei. Cheltuielile totale s-au ridicat la 497,1 milioane de lei în anul trecut față de 455,4 milioane de lei în 2023.

Prezența firmelor din educație non-formală reflectă cererea în creștere pentru cursuri, formări profesionale și servicii educaționale private.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business
Distribuie acest articol