Top 50 companii din Alba. Star Assembly, pe primul loc pentru al nouălea an consecutiv. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Alba. Star Assembly, pe primul loc pentru al nouălea an consecutiv. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Top 50 companii din județul Alba cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 93,5 mil. lei la 10,7 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din Alba, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

Producătorul de componente pentru industria auto Star Assembly, controlat de Mercedes-Benz, este cea mai mare companie din județul Alba în 2024, cu afaceri de aproape 10,7 mld. lei pe anul trecut, în creștere cu 6% față de anul anterior, un profit net de 332,7 mil. lei, în scădere cu 20%, respectiv 1.501 angajați, cu 5% mai puțini decât în anul anterior.

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Alba a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar cinci companii care erau prezente în top în urmă cu 17 ani se mai regăsesc și acum la vârful mediului de business.

Cea mai mare dintre acestea este producătorul de componente auto Bosch Automotive, pe atunci denumită Bosch Rexorth, urmată de compania Kronospan Trading din industria lemnului, la care se adaugă jucători din industria alimentară, precum Albalact, Transavia și Elit.

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, dintre care cel mai proeminent se remarcă Star Assembly. Producătorul de componente auto se menține pe prima poziție din județ încă din anul 2016, moment la care compania din industria auto a depășit companiile din industria lemnului care conduceau până atunci clasamentul.

În top au apărut în ultimii 17 ani și nume precum producătorul de lactate Lactalis România, producătorul de materiale de construcții Elis Pavaje sau producătorul ZG Timber Sebes din industria lemnului, care va fi preluat în curând de grupul Kronospan.

Dacă ne uităm la evoluția din perioada 2008-2024, putem observa că sunt și câteva nume care au dispărut din top, precum Pehart Tec Tissue, fosta Metalicplas Impex, compania GHCL Upsom România, firma Dorna Lactate, firma Kronospan Sebeș sau Pehart Tec Grup, adică fosta Metalicplas Distribution.

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din județul Alba, pe primul loc se află producătorul de componente auto Star Assembly, cu un profit net de 332,7 mil. lei în 2024, în scădere cu 20%, la o cifră de afaceri 10,7 mld. lei, în creștere cu 6%.

Pe locul doi se situează producătorul de carne de pui Transavia, controlat de familia Popa, cu un profit net de 277,3 mil. lei, în creștere cu 33% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de peste 1,1 mld. lei, în creștere cu 10%.

Podiumul este completat de Pehart Tec Grup, cu un profit net de 101,1 mil. lei în 2024, în scădere cu 13% față de 2023, la o cifră de afaceri de 800,9 mil. lei, în scădere cu 2%. Firma este controlată prin entitatea Pehart Tec Tissue SRL, deținută de Danuvius Invest Ro, al cărei unic acționar este Danuvius Invest Lux. La finalul anului 2024, Abris Capital a vândut Pehart Grup către fondul INVL Baltic Growth Fund.

Cel mai mare angajator din județul Alba este producătorul de componente auto Bosch Automotive, 2.636 de angajați în 2024, în scădere cu 1% față de anul anterior. Acționariatul este format din entitățile olandeze Robert Bosch Investment Nederland BV (99,99%) și Robert Bosch Holding Nederland BV (0,01%).

Producătorul de carne de pui Transavia se află pe locul doi și în topul angajatorilor, cu 2.240 de angajați în 2024, în scădere cu 1% comparativ cu anul 2023. Podiumul este completat de un alt producător din industria alimentară, mai exact Elit, cu 2.043 de angajați, în creștere cu 2%.

Compania Elit este deținută de Comtim Romania, care are în acționariat entitățile olandeze SFDS Global Holdings BV (39,2%), Lavender Raven BV (36,98%) și Smithfield Europe BV (23,82%).

Top 50 companii din Alba

Analiza top 50 companii din județul Alba a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor au fost rotunjite la două zecimale.

1. Star Assembly a avut o cifră de afaceri de 10,7 mld. lei în 2024, un profit net de 332,7 mil. lei și 1.501 angajați. Producătorul de componente auto este deținut de entitatea germană Mercedes-Benz AG.

2. Bosch Automotive a înregistrat o cifră de afaceri de aproape 3,2 mld. lei în 2024, un profit net de 98,6 mld. lei și 2.636 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de Robert Bosch Investment Nederland BV (99,99%) și Robert Bosch Holding Nederland BV (0,01%).

3. Kronospan Trading a avut afaceri de 2,2 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 211 mil. lei și 711 angajați. Producătorul de panouri din lemn este deținut de entitatea Kronospan Holdings South Limited din Cipru.

4. Albalact SA a înregistrat afaceri de peste 1,3 mld. lei în 2024, un profit net de 47,6 mil. lei și 447 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de entitatea locală Lactalis Romania SA (99,99%) și entitatea belgiană BSA International (0,01%). La rândul ei, Lactalis Romania este controlată de BSA International.

5. Transavia SA a avut afaceri de peste 1,1 mld. lei în 2024, un profit net de 277,3 mil. lei și 2.240 de angajați. Producătorul de carne de pui este deținut de Theodora Popa-Liteanu (78,22%), Ioan Popa (20,01%), Eugenia Opriș (0,36%), Toader Popa (0,36%), Vasile Popa (0,36%), Eugen Popa (0,36%) și Maria Gandila (0,36%)

6. Elit SRL a înregistrat afaceri de 832,7 mil. lei în 2024, un profit net de 90,2 mil. lei și 2.043 de angajați. Producătorul de carne este deținut de Comtim Romania SRL, controlată la rândul ei de entitățile olandeze SFDS Global Holdings BV (39,2%), Lavender Raven BV (36,98%) și Smithfield Europe BV (23,82%).

7. Lactalis Romania SA a avut afaceri de 826,4 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 96 mil. lei și 275 de angajați. Compania activează în piața lactatelor și este deținută de entitatea belgiană BSA International (99,99%) și entitatea franceză BSA SA (0,01%).

8. Pehart Tec Grup SRL a înregistrat afaceri de 800,9 mil. lei în 2024, un profit net de 101,1 mil. lei și 561 de angajați. Producătorul de hârtie și carton este deținut de Pehart Tec Tissue SRL deținută de Danuvius Invest Ro, al cărei unic acționar este Danuvius Invest Lux. La finalul anului 2024, Abris Capital a vândut Pehart Grup către fondul INVL Baltic Growth Fund.

9. ZG Timber Sebes SRL a avut afaceri de 722,3 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 33,4 mil. lei și 506 angajați. Compania activează în piața lemnului și este deținută de entitatea germană Ziegler Timber Holding Gmbh (99,9%) și firma ZG Timber SRL (0,1%). Compania va fi preluată curând de Kronospan.

10. Elis Pavaje SRL a înregistrat afaceri de 526 mil. lei în 2024, un profit net de 44,8 mil. lei și 814 angajați. Acționariatul este format din antreprenorii Emil Elisiu Goța (50%) și Vasile Goța (50%).

11. Star Transmission SRL a avut afaceri de 444,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 231.000 de lei și 948 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de Mercedes-Benz AG.

12. Cupru Min SA Abrud a înregistrat afaceri de 404,6 mil. lei în 2024, un profit net de 55,9 mil. lei și 586 de angajați. Compania activă în extracția cuprului este deținută de Ministerul Economiei.

13. Florea Grup SRL a avut afaceri de 282,2 mil. lei în 2024, un profit net de 20,8 mil. lei și 627 de angajați. Producătorul de materiale de construcții este deținut de David Florea (50%) și Marcel Ioan Florea (50%).

14. Speranta E.L. SRL a înregistrat afaceri de 280,6 mil. lei în 2024, un profit net de 216.000 de lei și 21 de angajați. Compania activă în sectorul agricol este deținută de Natanael Nagy (98,37%) și Dionisie Vasile Nagy (1,63%).

15. Envipco Solutions SRL a avut afaceri de 251,5 mil. lei în 2024, un profit net de 42,5 mil. lei și 120 de angajați. Producătorul de automate pentru colectare selectivă este deținut de compania olandeză Envipco Holding NV (100%).

16. Solina Romania SRL a înregistrat afaceri de 236,8 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 5 mil. lei și 133 de angajați. Producătorul de condimente este deținut de Solina France SAS.

17. Dorna Lactate SA a avut afaceri de 236,6 mil. lei în 2024, un profit net de 8,9 mil. lei și 28 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de Lactalis Romania SA (99,99%) și entitatea belgiană BSA International SA (0,01%).

18. Romanian Wine & Spirit Trade Co SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 224,8 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 670.000 de lei și 74 de angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata cu băuturi face parte din grupul Jidvei și este deținută de Ana Necșulescu.

19. Jidvei SRL a avut afaceri de 220,1 mil. lei în 2024, un profit net de 19,1 mil. lei și 74 de angajați. Producătorul de vin este deținut de Claudiu Necșulescu, atât în mod direct (99,99%), cât și prin firma Promotion SRL (0,01%).

20. Apulum SA a înregistrat o cifră de afaceri de 216,5 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 2,6 mil. lei și 938 de angajați. Producătorul de articole din porțelaneste deținut de Assalpo SA (47,19%), entitatea italiană Rody Time SRL (21,73%), alături de alți acționari persoane fizice și juridice. Acționarul majoritar Assalpo este Rody Time.

21. Rekord SRL a avut afaceri de 207,8 mil. lei în 2024, un profit net de 10,8 mil. lei și 653 de angajați. Producătorul de încălțăminte este deținut de entitatea italiană Calzaturificio Play Sport SRL.

22. APA-CTTA SA a avut afaceri de 181 mil. lei în 2024, un profit net de 12,5 mil. lei și 810 angajați. Compania publică de apă și canalizare este deținută de Consiliul Județean Alba (67%) și Consiliul Local Alba Iulia (20,93%), alături de consiliile locale din Blaj, Aiud, Cugir și Sebeș, fiecare cu sub 3% din acțiuni, respectiv consiliile locale din Ocna Mureș, Câmpeni, Baia de Arieș, Abrud, Teiuș și Zlatna, fiecare cu sub 0,1% din acțiuni.

23. Dacia SA a înregistrat o cifră de afaceri de 172,3 mil. lei în 2024, un profit net de 11,9 mil. lei și 194 de angajați. Compania operează în retailul alimentar, sub brandul Dacia Market, și este deținută de Ilie Petrescu (75,33%), alături de alți acționari.

24. VCST Automotive Production Alba SRL a avut afaceri de 171,7 mil. lei în 2024, un profit net de 7,8 mil. lei și 361 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de entitatea VCST International BV.

25. Baril Forte SRL a avut afaceri de 166,8 mil. lei în 2024, un profit net de 4,9 mil. lei și 70 de angajați. Lanțul de benzinării este deținut de Lucia Maria Dăncilă.

26. Scandia Retail SRL a înregistrat afaceri de 164,6 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 4,6 mil. lei și 121 de angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al produselor din carne face parte din grupul Scandia.

27. Savini Due SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 161,5 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 477.000 de lei și 316 angajați. Producătorul de mobilă este deținut de cetățeanul italian Piersante Savini prin firma Piesse Finanziaria SRL.

28. TransEuro SRL a avut afaceri de 155 mil. lei în 2024, un profit net de 2,5 mil. lei și 383 de angajați. Producătorul de carne este deținut de Gheorghe Vesa (99,99% și Maria Vesa (0,01%).

29. Alpin 57 Lux a avut o cifră de afaceri de 153,4 mil. lei în 2024, un profit net de 1,8 mil. lei și 481 de angajați. Producătorul de înghețată este deținut de Food Union Luxembourg Group SARL.

30. Agropec Spedition SRL a înregistrat afaceri de 150,5 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 74.000 de lei și 48 de angajați. Transportatorul de mărfuri este deținut de Dionisie Vasile Nagy (95%) și Natanael Nagy (5%).

31. Tecno Plast Cugir SRL a avut afaceri de 147,3 mil. lei în 2024, un profit net de 18,9 mil. lei și 272 de angajați. Producătorul de componente din materiale plastice este deținut de entitatea elvețiană Soag Appliance SA.

32. Lactalis Logistic SRL a înregistrat afaceri de aproape 145 mil. lei în 2024, un profit net de 6,8 mil. lei și 578 de angajați. Compania de logistică și transporturi este deținută de Albalact SA.

33. IPEC SA a avut afaceri de 135,8 mil. lei în 2024, un profit net de 3,1 mil. lei și 521 de angajați. Producătorul de articole din ceramică este deținut de Elena I. Covaciu (35%), Cosmin-Adrian Covaciu (30%), Cristian Covaciu (30%), IPEC Covaciu SRL (3%) și Alina Loredana Covaciu (2%).

34. Albatros Gold SRL a înregistrat afaceri de 135 mil. lei în 2024, un profit net de 24,2 mil. lei și 148 de angajați. Compania activă în creșterea păsărilor este deținută de Florin Florea (57,71%), Horațiu Florea (30%) și Diana Maria Florea (12,29%).

35. Atlas Imobiliare SRL a avut afaceri de 132,2 mil. lei în 2024, un profit net de 5,6 mil. lei și 325 de angajați. Compania de logistică și transport este deținută de Hans Schuller (50%) și Alina Schuller (50%).

36. Claus Service SRL a înregistrat afaceri de 124,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 19,3 mil. lei și 29 de angajați. Compania activă în piața reciclării este deținută de Călin Claudiu Pavel.

37. Trans Ivinis & Co SRL a avut afaceri de 119,8 mil. lei în 2024, un profit net de 1,5 mil. lei și 131 de angajați. Compania operează un complex cu benzinărie, HoReCa și servicii și este deținută de Dănuț Iviniș (45%), Ioan Gheorghe Iviniș (45%), Teodora Liana Iviniș (5%) și Eugenia Iviniș (5%).

38. Kronochem Sebes SRL a înregistrat afaceri de 119,2 mil. lei în 2024, un profit net de 4,1 mil. lei și 9 angajați. Compania activează în fabricarea materialelor plastice în forme primare și este deținută de Kronospan Holdings South Limited.

39. Agropec Dionis SRL a avut afaceri de 117,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 9,4 mil. lei și 17 angajați. Compania activă în agricultură este deținută de Natanael Nagy (95%) și Dionisie Vasile Nagy (5%).

40. Pehart Tec Tissue SRL a înregistrat afaceri de 117,1 mil. lei, un profit net de 3,4 mil. lei și 2 angajați. Producătorul de hârtie și carton este deținut de Danuvius Invest Ro, al cărei unic acționar este Danuvius Invest Lux.

41. Compania Nationala Romarm SA București Filiala Societatea Uzina Mecanică Cugir SA a avut afaceri de 115,1 mil. lei în 2024, un profit net de 966.000 de lei și 982 de angajați. Producătorul de armament și muniție este deținut de Ministerul Economiei (93,76%) și Compania Nationala Romarm SA București (6,24%).

42. Transilvania Nuts SRL a avut afaceri de 110,8 mil. lei în 2024, un profit net de 4,1 mil. lei și 128 de angajați. Producătorul de nuci și gustări este deținut de Chiric Alexandru (50%) și LHBMM Capital Holdings SRL (50%). Holdingul este controlat de Levente Hugo Bara și Mihaela Maria Bara.

43. Tobimar SRL a înregistrat afaceri de 108,6 mil. lei în 2024, un profit net de 3,7 mil. lei și 102 angajați. Distribuitorul de materiale electrice și corpuri de iluminat este deținut de Tobimar Group SRL (99,9%) și Gheorghe Todor (0,1%). În spatele Tobimar Group se află Florin Todor.

44. E-Quation SRL a avut afaceri de 107,4 mil. lei în 2024, un profit net de 5,6 mil. lei și 3 angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei este deținută de Victor Roberto Salmona (90%) și Florentina Maria Dumitraș (10%).

45. Marymantes Speed SRL a înregistrat afacerei de 102,1 mil. lei în 2024, un profit net de 8,3 mil. lei și 172 de angajați. Compania activă în transportul de mărfuri este deținut de Marcel Mantescu.

46. Real Doc Forest SRL a avut afaceri de 98,8 mil. lei în 2024, un profit net de 1,4 mil. lei și 96 de angajați. Compania activă în exploatare forestieră este deținută de Beniamin Sorin Docea (85%) și Maria-Adriana Docea (15%).

47. Agrofitopest SRL a înregistrat afaceri de 97,1 mil. lei în 2024, un profit net de 705.000 lei și 16 angajați. Furnizorul de inputuri agricole este deținut de Florin Podariu.

48. Remat Compact SRL a avut afaceri de 96 mil. lei în 2024, un profit net de 7,3 mil. lei și 17 angajați. Compania activă în domeniul reciclării este deținută de Maria Pavel.

49. IAMU SRL a înregistrat afaceri de 94,5 mil. lei în 2024, un profit net de 1,3 mil. lei și 485 de angajați. Producătorul de utilaje și mașini-unelte este listat la BVB, unde principalul acționar este Lion Capital (96,53%), alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.

50. Mercado SRL a avut afaceri de 93,5 mil. lei în 2024, un profit net de 469.000 de lei și 106 angajați. Producătorul de carne este deținut de Dorin Mirel Mateiu (96,19%) și Mirel Mateiu (3,81%).

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business