Top 50 companii din Dolj. Doar trei firme au înregistrat pierderi anul trecut. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Dolj. Doar trei firme au înregistrat pierderi anul trecut. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Top 50 companii din județul Dolj cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 97 mil. lei la 18,6 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din Dolj, cine s-a dezvoltat, cine a intrat în faliment și cine a schimbat acționarii.

Top 50 companii din județul Dolj cuprinde firme ale căror cifră de afaceri variază de la 97 mil. lei la 18,6 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din Dolj, cine s-a dezvoltat, cine a intrat în faliment și cine a schimbat acționarii.

Cea mai mare companie din județul Dolj după cifra de afaceri este de departe Ford Otosan Romania, cu o cifră de afaceri de 18,6 mld. lei în 2024, în creștere cu 36% față de anul anterior, un profit net de 369,1 mil. lei, în creștere cu 2.528%, respectiv 6.356 de angajați, în creștere cu 13%.

Constructorul auto s-a dezvoltat pe o bază industrială istorică pentru județul Dolj. Uzina de la Craiova a fost înființată în anii `70 pentru marca Oltcit, care a luat naștere printr-un parteneriat dintre autoritățile române și francezii de la Citroën.

Francezii s-au retras din asociere după Revoluție, iar statul român transformă Oltcit în Automobile Craiova înainte de a face un parteneriat cu sud-coreeni de la Daewoo în 1994. Statul român a redevenit acționar majoritar în 2006, iar în 2008 uzina de la Craiova a fost preluată de constructorul auto american Ford, conform unei analize din seria Bătălia titanilor by Termene Business Hub.

Activitatea de la Craiova a fost consolidată sub Ford Motor Company, dar în 2022 americanii au decis să transfere uzina de la divizia Ford Europe către Ford Otosan, o asociere între americanii de la Ford și turcii din grupul Koç. Astăzi, acționarul direct al firmei este entitatea olandeză Ford Otosan Netherlands BV.

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Dolj în perioada 2008-2024 a suferit o serie de schimbări, dar a avut și elemente constante. În urmă cu 17 ani, primele trei companii erau CEZ Vânzare, CEZ Distribuție și Ford România, iar în prezent aceleași trei firme ocupă podiumul, chiar dacă au avut loc schimbări de acționariat.

Dacă producătorul auto Ford Otosan este cea mai mare firmă din județ, pe locul doi se situează Premier Energy Furnizare, fosta CEZ Vânzare, în timp ce pe locul trei se află Distribuție Energie Oltenia, fosta CEZ Distribuție. O singură altă companie care se afla în top 10 în 2008 reușește să se mențină în acest clasament în 2024, mai exact producătorul de generatoare electrice Cummins Generator Technologies.

Transformarea de la vârful clasamentului de business din județul Dolj scoate la iveală pe de o parte povești antreprenoriale de creștere, cum este cea a producătorului de sisteme de ferestre și uși Casa Noastră sau cea a retailerului Senic Com, iar pe de altă parte scoate la iveală companii mari care au trăit puțin, precum Complexul Energetic Craiova, Metal World sau Kasmerad.

Precizare metodologică: clasamentul pe anul 2024 ia în calcul firmele care au depus deja bilanțul pe anul trecut până la data realizării acestei analize. Există și firme mari care nu au depus, cum este cazul Cerealcom Dolj, care s-a aflat în top 10 în toată perioada analizată, dar nu a depus încă bilanțul pe anul trecut.

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net din județul Dolj, pe primul loc se află constructorul auto Ford Otosan, cu un profit net de 369,1 mil. lei, în creștere cu 2.528%, la afaceri de 18,6 mld. lei.

Pe locul doi se situează Distribuție Energie Oltenia, cu un profit net de 260,1 mil. lei, în scădere cu 3% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 1,58 mld. lei, în linie cu rezultatul din anul anterior. Compania este controlată de Maquarie, iar acționariatul este format din entitățile Felix Distribution Holdings și Felix Distribution Investments SARL.

Podiumul este completat de producătorul de generatoare Cummins Generator Technologies Romania, cu un profit net de 168,2 mil. lei, în creștere cu 113%, la o cifră de afaceri de 1,05 mld. lei, în scădere cu 15%. Compania este deținută de entitățile germane Cummins Generator Technologies Germany Gmbh și Newage Engineers Gmbh.

De cealaltă parte, cel mai mare angajator din județul Dolj este tot constructorul auto Ford Otosan, cu 6.356 de angajați, în creștere cu 13% față de anul anterior. Pe locul doi se situează firma de pază și securitate Civitas PSG, controlată de oameni de afaceri locali, cu 2.135 de angajați, în scădere cu 12%.

Top trei angajatori din județul Dolj este completat de producătorul de sisteme de ferestre și uși Casa Noastră, care vinde sub brandul QFort, cu 1.576 de angajați, în creștere cu 2% față de 2023. Compania este controlată de omul de afaceri Ștefan Cherciu, prin entitatea Pier Holding SRL.

Top 50 companii din Dolj

Analiza top 50 companii din județul Dolj a fost realizată de echipa Termene pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri.

1. Ford Otosan Romania SRL a avut afaceri de 18,6 mld. lei în 2024, un profit net de 369,1 mil. lei și 6.356 de angajați. Constructorul auto este controlat prin entitatea olandeză Ford Otosan Netherlands BV .

2. Premier Energy Furnizare SA a înregistrat o cifră de afaceri de 2,5 mld. lei în 2024, un profit net de 16,1 mil. lei și 267 de angajați. Compania de energie este deținut de entitatea Premier Energy Plc din Cipru (99,999986%) și Petr Stohr (0,000014%).

3. Distribuție Energie Oltenia SA a avut afaceri de 1,58 mld. lei în 2024, un profit net de 260,1 mil. lei și 1.499 de angajați. Compania de energie este controlată prin entitățile Felix Distribution Holdings SRL (99,999998602%) și Felix Distribution Investments SARL (0,0000013981%).

4. Cummins Generator Technologies Romania SA a înregistrat o cifră de afaceri de 1,05 mld. lei în 2024, un profit net de 168,2 mil. lei și 692 de angajați. Producătorul de generatoare este deținut de entitățile germane Cummins Generator Technologies Gmbh (99,999928238%) și Newage Engineers Gmbh (0,0000717617%).

5. Vitall SRL a avut afaceri de 648,5 mil. lei în 2024, un profit net de 45 mil. lei și 657 de angajați. Compania activă în sectorul cărnii de pasăre este deținută de Mădălin-Aurelian Enescu.

6. Casa Noastră SRL a avut afaceri de aproape 589 mil. lei în 2024, un profit net de 52,5 mil. lei și 1.576 de angajați. Producătorul de sisteme de ferestre și uși este deținut de Ștefan Cherciu prin entitatea Pier Holding SRL.

7. Societatea Electrocentrale Craiova SA a înregistrat o cifră de afaceri de 531,8 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 433,1 mil. lei și 497 de angajați. Compania de energie este deținută de statul român prin Ministerul Energiei (77,15136893%), Fondul Proprietatea (21,559914273%), Electrocentrale Grup SA (0,845184025%) și Societatea Comercială pentru Închiderea-Conservarea Minelor SA (0,443532768%).

8. Senic Com SRL a avut afaceri de 457,1 mil. lei în 2024, un profit net de 18,3 mil. lei și 390 de angajați. Acționariatul retailerului este format din Marius Cîmpeanu (30%), Sorin Cîmpeanu (30%), Severica Cîmpeanu (20%) și Iuliana Cîmpeanu (20%).

9. Nitela Impex SRL a înregistrat afaceri de 329,4 mil. lei în 2024, un profit net de 10,1 mil. lei și 516 angajați. Compania de logistică și distribuție este deținută de Emilian Niță (56%), Aurel Niță (30%) și Bogdan-Harald Niță (14%).

10. Crisrob Dede SRL a avut afaceri de 302,3 mil. lei în 2024, un profit net de 7,7 mil. lei și 50 de angajați. Compania activă în domeniul restaurantelor este deținută de Dumitru Pundichi.

11. ETI European Food Industries SA a înregistrat afaceri de 294,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 118,3 mil. lei și 516 angajați. Producătorul de dulciuri este controlat de grupul turc ETI Gida Sanyi Ve Ticaret AS (97%), alături de cetățenii turci Aydan Kanatli (1%), Ahmet Firuzhan Kanatli (1%) și Derbil Gulden Kanatli (1%).

12. 2A Farm SRL a avut afaceri de aproape 265 mil. lei în 2024, un profit net de 9,2 mil. lei și 110 angajați. Distribuitorul de produse farmaceutice este deținut de Ana-Maria Bazgu (50%) și Alin-Virgil Ilinoiu (50%).

13. Solarex Impex SRL a înregistrat afaceri de 260,9 mil. lei în 2024, un profit net de 48,8 mil. lei și 166 de angajați. Furnizorul de îngrășăminte chimice este deținut de Leonard-Mugurel Stoica (41,071428572%), Maria-Luciana Stoica (41,071428572%) și Maria Stoica (17,857142857%).

14. Azalis SRL a avut afaceri de 256,8 mil. lei în 2024, un profit net de 13,6 mil. lei și 146 de angajați. Compania activă în comerțul cu carburanți este deținută de Rombeer Cringasu SRL, deținută la rândul său de Flagas, firmă ai cărei acționari sunt Ionuț-Daniel Doldurea (51%) și Cosmin-Ionuț Stîngă (49%).

15. Biz Solutions SRL a avut afaceri de aproape 246 mil. lei în 2024, un profit net de 5,3 mil. lei și 44 de angajați. Furnizorul de îngrășăminte chimice este deținută de Florin-Narcis Niță.

16. Ruris Impex SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 242,9 mil. lei în 2024, un profit net de 23 mil. lei și 210 angajați. Producătorul de echipamente pentru fermieri este deținut de entitatea Ruris Holding INV SRL, în spatele căreia sunt Marius-Cătălin Stroe (51,1122%) și Cristina Stroe (48,8878%).

17. Cerulex SRL a avut afaceri de 238,1 mil. lei în 2024, un profit net de 20,4 mil. lei și 230 de angajați. Compania activă în comerțul cu medicamente este deținută de Alexandru Ioan David.

18. Exflor SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 234,5 mil. lei în 2024, un profit net de 6,6 mil. lei și 247 de angajați. Retailerul este deținut de Claudiu-Florin Zglobiu (88%), Dumitru-Marius Mierla (10%) și Ionel-Laurențiu Zglobiu (2%).

19. Elpreco SA a avut afaceri de 224,4 mil. lei în 2024, un profit net de 16,8 mil. lei și 322 de angajați. Producătorul de prefabricate din beton este deținut de CRH North Danube BV (95%), CRH Europe Investments BV (5%).

20. Compania de Apa Oltenia SA a înregistrat o cifră de afaceri de 218,3 mil. lei în 2024, un profit net de 41,3 mil. lei și 1.041 de angajați. Compania de utilități este deținută de Consiliul Local al Municipiului Craiova (91,727184%), Consiliul Județean Dolj (6,315125%), Consiliul Local al Orașului Filiași (1,578781%), Consiliul Local Băilești (0,189454%), la care se adaugă consiliile locale din Dăbuleni, Breasta, Segarcea, Calafat, Bechet și Călărași, fiecare cu câte 0,031576%.

21. Drinks Boutique SRL a avut afaceri de 212,9 mil. lei în 2024, un profit net de 6,6 mil. lei și 92 de angajați. Compania activă în comerțul cu băuturi și produse alimentare este deținută de Simona-Cristina Stanciu (90%) și Nicoleta Stanciu (10%).

22. Kautex Craiova SRL a înregistrat o cifră de afaceri 211,1 mil. lei în 2024, un profit net de 24,1 mil. lei și 127 de angajați. Producătorul de componente auto este controlat prin entitatea spaniolă Kautex Textron Iberica SL (99,9797%) și entitatea olandeză Textron Capital BV (0,0203%).

23. Softronic SRL a avut afaceri de 206,1 mil. lei în 2024, un profit net de 14,1 mil. lei și 506 angajați. Producătorul de material rulant este deținut de Ionel Ghiță (25,799312715%), Augustin Popescu (25,799312715%), Oana-Adriana Miulescu (21,2%), Ion Gîrniță (21,2%) și Nicolae-Cătălin Iosub (6,0013745707%).

24. Domarcons SRL a avut afaceri de 190,5 mil. lei în 2024, un profit net de 21,8 mil. lei și 238 de angajați. Constructorul este deținut de Cristian-Marinel Mihai (50,05%) și Mihaela Untescu (49,95%).

25. Raiman SRL a avut afaceri de 183,8 mil. lei în 2024, un profit net de 2,4 mil. lei și 28 de angajați. Compania activă în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun este deținută de Sorina-Mirela Abdul-Salam.

26. Coliseum SA a înregistrat o cifră de afaceri de 183 mil. lei în 2024, un profit net de 6,5 mil. lei și 114 angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata de produse alimentare, băuturi și tutun este deținută de Eliza Enea (42,31%), Constantin-Cosmin Enea (38,87%) și Elena Mirabela Enea (18,82%).

27. Al Shefa Farm SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 162,5 mil. lei în 2024, un profit net de 6 mil. lei și 180 de angajați. Compania activă în comerțul cu produse farmaceutice este deținută de Viorela Tricomnicu.

28. Centrul de Oncologie Sf Nectarie SRL a înregistrat afaceri de 162,5 mil. lei în 2024, un profit net de 11,4 mil. lei și 118 angajați. Compania este deținută de Michael Schenker (50%) și Ramona Adriana Schenker (50%).

29. Reloc SA a avut afaceri de 161,8 mil. lei în 2024, un profit net de 13,1 mil. lei și 852 de angajați. Compania activă în domeniul feroviar face parte din grupul Grampet, dezvoltat de Gruia Stoica, iar acționariatul direct este format din Confero SRL (93,8036%), alături de alți acționari (6,1964%).

30. Grosbi Impex SRL a avut afaceri de 160,7 mil. lei în 2024, un profit net de 2,4 mil. lei și 188 de angajați. Distribuitorul de băuturi este deținut de Cosmin Lăpăduș.

31. Mitliv Ph Construct SRL a avut afaceri de 160 mil. lei în 2024, un profit net de 279.000 de lei și 53 de angajați. Furnizorul de materiale de construcții este deținut de Mitliv Holding Inv SRL (99,26056%), Carmen-Mioara Cioană (0,73936%) și Elena-Ramona Staicu (0,00008%). Proprietarul Mitliv Holding este Carmen-Mioara Cioană.

32. Civitas PSG SA a înregistrat afaceri de 159,1 mil. lei în 2024, un profit net de 9,6 mil. lei și 2.135 de angajați. Compania de pază este deținută de antreprenori locali.

33. Dumagas Transport SA a avut afaceri de 151,3 mil. lei în 2024, un profit net de 1,4 mil. lei și 168 de angajați. Transportatorul este deținut de Olympic Freight SRL (99,99999538%) și Omnia Capital Invest SRL (0,00000462%).

34. Briaris Ind SRL a înregistrat afaceri de 150 mil. lei în 2024, un profit net de 28,1 mil. lei și 106 angajați. Dealerul auto este deținut de Cornel-Eugen Panait (88,7%) și Alexandra-Mihaela Panait (11,3%).

35. Dunagricol Cargo SRL a avut afaceri de 147,3 mil. lei în 2024, un profit net de 3,6 mil. lei și 13 angajați. Firma activă în transportul de marfă pe căi navigabile este deținută de Maria-Alexandra Dunăreanu (50%) și Ștefan-Andrei Dunăreanu (50%).

36. Netrom Software SRL a înregistrat afaceri de 141,9 mil. lei în 2024, un profit net de 26,6 mil. lei și 402 angajați. Compania activă în dezvoltarea software pentru client este deținută de entitatea olandeză Netrom Software BV.

37. Mitliv Real Estate SRL a avut afaceri de 137,7 mil. lei în 2024, un profit net de 1,65 mil. lei și 74 de angajați. Compania este deținută de Mitliv Ph Construct SRL (87,228%) și Carmen-Mioara Cioană (12,772%).

38. Foraj Sonde SA a avut afaceri de 133,1 mil. lei în 2024, un profit net de 4,1 mil. lei și 274 de angajați. Compania de foraj petrolier este listată la Bursa de Valori București, unde acționariatul este format din Valentin-Marius Cristescu (68,4664%), Emil Cristescu (26,2766%), alături de alți acționari persoane fizice (5,2163%) și persoane juridice (0,0407%).

39. Konecta Service Romania SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 131,3 mil. lei în 2024, un profit net de 13 mil. lei și 1.309 angajați. Compania de call-center este deținută de Konecta Italia Spa.

40. Diversinst SRL a avut afaceri de 129,1 mil. lei în 2024, un profit net de 32,3 mil. lei și 140 de angajați. Compania care efectuează proiectare și execuție pentru gaze naturale și instalații este deținută de Ionuț-Claudiu Ștefan (60%), Leontina Ștefan (20%) și Eliza Corina Ștefan (20%).

41. Minacargotur SRL a înregistrat afaceri de 122 mil. lei în 2024, un profit net de 949.400 de lei și 65 de angajați. Compania activă în comerțul cu carburanți este deținută de Mina-Aurelian Bazgu.

42. Ecoplant SRL a avut afaceri de 116,7 mil. lei în 2024, un profit net de 5,5 mil. lei și 57 de angajați. Furnizorul de inputuri agricole este deținut de Mircea-Dorin Mitroi.

43. Team Montage SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 115,2 mil. lei în 2024, un profit net de 2,7 mil. lei și 231 de angajați. Producătorul de confecții metalice este deținut de Bostjan Jagodic (50%) și Dana-Claudia Jagodic (50%).

44. Plusauto SRL a avut afaceri de 114,4 mil. lei în 2024, un profit net de 4,5 mil. lei și 84 de angajați. Dealerul auto este deținut de Dan-Horațiu Buzatu (50%) și Mircea-Liviu Nistor (50%).

45. Termo Urban Craiova SRL a înregistrat afaceri de 105,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 5,9 mil. lei și 207 angajați. Compania este deținută de Consiliul Local al Municipiului Craiova (99,98%), Consiliul Local al Comunei Vârvoru de Jos (0,01%) și Consiliul Local al Comunei Ișalnița (0,01%).

46. Adidrad Com SRL a avut o cifră de afaceri de 104,2 mil. lei în 2024, un profit net de 5,9 mil. lei și 70 de angajați. Compania de colectare și reciclare este deținută de Constantin-Adrian Dragomir (99%) și Daniela Dragomir (1%).

47. Cereal Tet Trans SRL a avut afaceri de 101,2 mil. lei în 2024, un profit net de 68.300 de lei și 13 angajați. Compania activă în transportul rutier de mărfuri este deținută de Adrian-Ionuț Marcea.

48. Popeci Auto SRL a avut afaceri de 100,4 mil. lei în 2024, un profit net de 5 mil. lei și 47 de angajați. Dealerul auto este deținut de Călin-Ioan C. Popeci.

49. Mina Interserv SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 97,5 mil. lei în 2024, un profit net de 1,87 mil. lei și 62 de angajați. Compania activă în comerțul cu carburanți este deținută de Mina-Aurelian Bazgu.

50. Top Gel Prod SRL a avut afaceri de 97,3 mil. lei în 2024, un profit net de 31,4 mil. lei și 269 de angajați. Producătorul de înghețată este deținut de Petre Popa.

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business