Top 50 companii din Galați. Arabesque detronează Liberty și capitalul românesc prinde avânt. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Galați. Arabesque detronează Liberty și capitalul românesc prinde avânt. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Top 50 companii din județul Galați cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 88 mil. lei la 2,57 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din Galați, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

În premieră, cea mai mare companie din județul Galați după cifra de afaceri este distribuitorul de materiale de construcții Arabesque, dezvoltat de familia Rapotan, cu afaceri de 2,57 mld. lei în 2024, în scădere cu 85% față de anul anterior. Compania a avut un profit net de 7 mil. lei, în scădere cu 85%, respectiv 2.302 de angajați, în scădere cu 14%.

Pe lângă activitatea de distribuție de materiale de construcții, Arabesque este cunoscută și pentru rețeaua de magazine de materiale de construcții MatHaus, pe care o extinde treptat la nivel național. Acționariatul Arabesque este format din Cezar-Virgil Rapotan (78%), Oana-Andreea Rapotan-Bălan (20%) și Mircea Rapotan (2%).

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Galați a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar patru companii care erau prezente în top zece în urmă cu 17 ani se mai regăsesc și acum la vârful mediului de business. Printre acestea se numără și Liberty Galați, pe atunci cunoscută drept ArcelorMittal Galați, adică firma care operează combinatul siderurgic.

Celelalte companii care se regăseau la vârful clasamentului și în 2008 sunt distribuitorul de materiale de construcții Arabesque, producătorul de țevi și profiluri de oțel Mairon Galați și producătorul de ulei Prutul.

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, precum constructorul Arcada Company, furnizorul de echipamente Chorus Research Engineering Distribution, compania de energie Next Energy Partners, lanțul de farmacii Myosotis și constructorii Tancrad sau Citadina 98.

Poate cea mai importantă schimbare din clasamentul care arată evoluția mediului de business din Galați este tranziția prin care distribuitorul de materiale de construcții Arabesque, dezvoltat de familia Rapotan, a trecut în 2024 pe prima poziție în topul firmelor din județ, devansând combinatul siderurgic Liberty Galați, într-o schimbare istorică.

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre companiile din județul Galați, pe primul loc se află constructorul Arcada Company, cu un profit net de peste 371 mil. lei în 2024, în creștere cu 391% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 1,4 mld. lei, în creștere cu 156%. Acționariatul este format din Mihai Humă (44%), Spiru Mantu (44%), Cornelia Humă (6%), Mariana Mantu (4%) și Valeria Tudosă.

Pe locul doi se situează compania de energie Next Energy Partners, cunoscută anterior drept Three Wings, cu un profit net de 117,3 mil. lei, în creștere cu 156% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 545,8 mil. lei, în creștere cu 131%. Acționariatul companiei este format din Radu-Adrian Popoiu (58%), Cristian-Virgil Cristea (20%), Florin Roșca (4%), Bogdan Popoiu (3%), alături de entitatea britanică Vivalex UK Limited.

Podiumul este completat de Metaltrade International SRL, parte dintr-un grup activ în industria siderurgică și în transportul de mărfuri, cu un profit net de 52,4 mil. lei, în creștere cu 581%, la o cifră de afaceri de 14,4 mil. lei, în scădere cu 47%, respectiv 99 de angajați. Compania este deținută de Corneliu Găvăneanu.

Cel mai mare angajator din județul este Liberty Galați, compania care operează combinatul siderurgic, cu 4.902 angajați, în creștere cu 2% față de anul anterior. Compania este deținută de conglomeratul omului de afaceri Sanjeev Gupta, iar acționariatul în mod direct este format din Liberty HoldCo Galați & Skopje Limited (99,7701%), alături de acționari persoane fizice și persoane juridice.

Pe locul doi se situează distribuitorul de materiale de construcții Arabesque, cu 2.932 de angajați, în scădere cu 14%. Podiumul este completat de compania de utilități publice Apa Canal, cu 1.092 de angajați, în creștere cu 4%, la o cifră de afaceri de 222,7 mil. lei și un profit net de 17,06 mil. lei.

Principalii acționari ai companiei de utilități publice sunt Municipiul Galați și Județul Galați, alături de alte autorități publice din 42 de UAT-uri din zonă.

Top 50 companii din Galați

Analiza top 50 companii din județul Galați a fost realizată de echipa Termene pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri.

1. Arabesque SRL a avut afaceri de 2,57 mld. lei în 2024, un profit net de aproape 7 mil. lei și 2.392 de angajați. Distribuitorul de materiale de construcții este controlat de Cezar-Virgil Rapotan (78%), Oana-Andreea Rapotan-Bălan (20%) și Mircea Rapotan (2%).

2. Liberty Galați SA a înregistrat o cifră de afaceri de 2,12 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 1,6 mld. lei și 4.902 angajați. Combinatul siderurgic este controlat de entitatea britanică Liberty HoldCo Galati & Skopje Limited (99,7701%), alături de persoane fizice și persoane juridice.

3. Arcada Company SA a avut afaceri de 1,4 mld. lei în 2024, un profit net de 371 mil. lei și 946 de angajați. Constructorul este deținut de Mihai Humă (44%), Spiru Mantu (44%), Cornelia Humă (6%), Mariana Mantu (4%) și Valeria Tudosă.

4. Prutul SA a avut afaceri de 901,9 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 14,2 mil. lei și 429 de angajați. Producătorul de ulei este deținut de entitatea Eurolila Project SRL, alături de persoane fizice. În spatele holdingului Eurolila Project se află Marian Andreev.

5. Mairon Galați SA a înregistrat o cifră de afaceri de aproape 805 mil. lei în 2024, un profit net de 22,1 mil. lei și 404 angajați. Producătorul de țevi și profiluri de oțel este controlat de Costel Miron (96,836%) și Viorica Miron (3,164%).

6. Chorus Research Engineering Distribution SRL a avut afaceri de 620,6 mil. lei în 2024, un profit net de 22,1 mil. lei și 369 de angajați. Furnizorul de echipamente este controlat de Cătălin Cisleanu, atât în mod direct, cât și prin entitatea Pragma Management SRL.

7. Next Energy Partners SRL a avut afaceri de 545,8 mil. lei în 2024, un profit net de 117,3 mil. lei și 14 angajați. Compania de energie este controlată de Radu-Adrian Popoiu (58%), Cristian-Virgil Cristea (20%), Florin Roșca (4%), Bogdan Popoiu (3%), alături de entitatea britanică Vivalex UK Limited.

8. Myosotis SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 508,2 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 322.800 de lei și 636 de angajați. Lanțul de farmacii este controlat de Maria Stratulat (42,033%), Alexandru Chiriac (42,033%) și Bogdan-Aurelian Chiriac (15,934%).

9. Tancrad SRL a avut afaceri de 502,5 mil. lei în 2024, un profit net de 16,2 mil. lei și 1.007 angajați. Constructorul este deținut de Cătălin Cristian Stăncic.

10. Citadina 98 SA a avut afaceri de 382,8 mil. lei în 2024, un profit net de 33,4 mil. lei și 375 de angajați. Constructorul este controlat de Bogdan Lefter (58,748513%), Constantin Hartan (20,00041%), Dinu-Constantin Mînzat (20,00041%), alături de alți acționari.

11. Compania de Navigatie Fluviala Romana Navrom SA a înregistrat o cifră de afaceri de 308,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 33,8 mil. lei și 633 de angajați. Transportatorul fluvial este deținut de TTS-Transport Trade Services SA (92,03357%), alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.

12. Baurom Construct SRL a avut afaceri de 280,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 5,8 mil. lei și 189 de angajați. Compania activă în comerțul de confecții metalice este deținută de Marius Ionescu.

13. Eco-Metal Recycling SRL a avut afaceri de 246,3 mil. lei în 2024, un profit net de 1,5 mil. lei și 82 de angajați. Compania de reciclare este deținută de Costică Hodorogea (50%) și Sorin Pruteanu (50%).

14. Utchim Steel SRL a înregistrat afaceri de 246 mil. lei în 2024, un profit net de 1,8 mil. lei și 78 de angajați. Furnizorul de țevi de oțel este deținut de Costel Miron (77%), Viorica Miron (20%), Elena Miron (1%), Cătălin Cornel Miron (1%) și Nicoleta Miron (1%).

15. Dynamic Selling Group SA a avut afaceri de 242,2 mil. lei în 2024, un profit net de 13,7 mil. lei și 328 de angajați. Furnizorul de profile PVC și accesorii este controlat de Gabriel Stoian (50%) și Cristian Stoleru (50%).

16. Mairon Trading SRL a înregistrat afaceri de 235 mil. lei, un profit net de 1,05 mil. lei și 5 angajați. Compania activă în comerțul cu metale și minereuri metalice este deținută de Costel Miron (76%) și Viorica Miron (24%).

17. DMT Marine Equipment Societate pe Actiuni a avut afaceri de 227,2 mil. lei în 2024, un profit net de 20,5 mil. lei și 305 angajați. Producătorul de echipamente de punte este deținut de PS ter Schure Beheer BV (88%), Corneliu-Marian Hîncu (88%), Catharina Maria Mekes (3%), Romică-Marian Darie (3%) și Liviu Trambitaru.

18. Mairon Oil SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 225,6 mil. lei în 2024, un profit net de 762.100 de lei și trei angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al combustibililor este controlată de Viorica Miron (99%) și Nicoleta Miron (1%).

19. Apa Canal SA a avut afaceri de 222,7 mil. lei în 2024, un profit net de 17,06 mil. lei și 1.092 de angajați. Compania de utilități publice este controlată de Municipiul Galați și Județul Galați, alături de alte autorități publice din 42 de UAT-uri din zonă.

20. Lemacons SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 213,1 mil. lei în 2024, un profit net de 17,5 mil. lei și 371 de angajați. Constructorul este controlat de Bogdan Lefter (80%) și Alin Constantinescu (20%).

21. Alewijnse Marine Galati Societate pe Actiuni a avut afaceri de 213 mil. lei în 2024, un profit net de 11,3 mil. lei și 436 de angajați. Compania de inginerie Alewijnse Holding BV (95%) și Waalbron Beheer BV (5%).

22. Nomis 2003 SRL a avut afaceri de 209,6 mil. lei în 2024, un profit net de 34,8 mil. lei și 297 de angajați. Constructorul a avut afaceri de Cristina-Dorina Simion (50%) și Cătălin Simion (50%).

23. Agromysmoni SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 203,6 mil. lei în 2024, un profit net de 8,2 mil. lei și 47 de angajați. Compania este deținută de Ioana Negoiță.

24. AB Fair Trade SRL a avut afaceri de 202,5 mil. lei în 2024, un profit net de 5,3 mil. lei și șapte angajați. Compania de reciclare este controlată de Maxim Sevcenco.

25. City Gas SRL a avut afaceri de 198,6 mil. lei în 2024, un profit net de 2,7 mil. lei și 25 de angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata de combustibili este deținută de entitatea bulgară Bulmarket Group SJC (92,3%) și entitatea locală Gas Terminal Giurgiu SRL (7,7%).

26. Iulicris Recycling SRL a avut afaceri de 178,8 mil. lei în 2024, un profit net de 3,8 mil. lei și 42 de angajați. Compania de reciclare este controlată de Costel Răileanu (60%) și Alexandrina Răileanu (40%).

27. Belor Romania Societate pe Actiuni a înregistrat afaceri de 163,5 mil. lei, o pierdere netă de 17 mil. lei și 46 de angajați. Traderul de îngrășăminte și cereale este controlat de Florin Radu (90%), Andrei Radu (2%), Sergiu Benchea (2%), Sorinel Buiuc (2%), Ioana-Constanța Toader (2%) și Toni Benoni Radu (2%).

28. Imex Met Colect Deseuri SRL a avut afaceri de 157,4 mil. lei, un profit net de 7,4 mil. lei și 24 de angajați. Compania de reciclare este deținută de Aura-Alina Vlad.

29. Criomec SA a înregistrat afaceri de 151,8 mil. lei în 2024, un profit net de 15,4 mil. lei și 575 de angajați. Compania activează în lucrări de intalații și este controlată de entitatea elvețiană Dsd Steel Construction AG (76%), alături de Romică-Marius Cuzic (10%), Alexandru Șerban (8%), Radu Șerban (3%) și Iustin-Benediet Garcev (3%).

30. Liberty Tubular Products Galati SA a avut afaceri de 142,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 5,6 mil. lei și 52 de angajați. Producătorul de țevi din oțel este controlat de Liberty Galati & Skopje Limited, alături de Liberty Services Center Galati SRL.

31. Regia Autonomă Administratia Fluviala a Dunarii de Jos Galati a înregistrat afaceri de 138,4 mil. lei în 2024 și 717 angajați.

32. Doladela Company SRL a avut afaceri de 134,9 mil. lei în 2024, un profit net de 2,2 mil. lei și 92 de angajați. Compania este activă în fabricarea produselor metalice și este deținută de Oana-Elena Vasile-Dobrin.

33. F.Tex SA a avut afaceri de 132,2 mil. lei în 2024, un profit net de 5,75 mil. lei și 49 de angajați. Compania activă în comerțul cu autoturisme și autovehicule ușoare este controlată de Nelu Mocanu, alături de alți acționari persoane fizice.

34. Benzenpec Import Export SRL a avut afaceri de 130,9 mil. lei în 2024, un profit net de 19,2 mil. lei și 17 angajați. Compania este deținută de Niță Șerban Radu.

35. Arcif Ag SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 126,3 mil. lei în 2024, un profit net de 11,7 mil. lei și 33 de angajați. Compania activă în construcții hidrotehnice este deținută de Dumitru-Călin Petrea (52%), Lucian Apostu (20%), Andrei Terente (20%) și Oana Petrea (8%).

36. Autogara Metropoli SRL a avut afaceri de 122,9 mil. lei, un profit net de peste 252.100 de lei și 43 de angajați. Compania este deținută de Petru-Flavius Ertagan.

37. Rojevas 2000 SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 120,4 mil. lei, un profit net de 5,7 mil. lei și 130 de angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al combustibililor este deținută de Gina Radu (33,34%), Iorgu Radu (33,33%) și Vasilică Solomon-Radu (33,33%).

38. Andreeas 95 Exim SRL a avut afaceri de 118,6 mil. lei în 2024, un profit net de 7,1 mil. lei și 281 de angajați. Compania este activă în prelucrarea și conservarea cărnii și este controlată de entitatea HRT Henosis Holdings SRL (75%) și cetățeanul turc Zeynel Pektas (25%). În spatele holdingului se află cetățenii Huseyin Hortoglu, Sema Hortoglu și Erkan Gul.

39. Vidafan SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 117,8 mil. lei în 2024, un profit net de 1,9 mil. lei și 11 angajați. Compania activează în comerț și este deținută de Viorel Florea.

40. Fierctc Siebel SRL a avut afaceri de 115,9 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 9,5 mil. lei și 173 de angajați. Producătorul de structuri metalice este controlat de Oana-Andreea Rapotan-Bălan (35%), Cezar-Virgil Rapotan (35%) și Mircea Rapotan (30%).

41. Carul cu Bere 95 SRL a avut afaceri de 113,4 mil. lei în 2024, un profit net de 3,6 mil. lei și 155 de angajați. Distribuitorul de băuturi este controlat de Dorin Caranfil.

42. Cipsor Construct SRL a avut afaceri de 110,9 mil. lei în 2024, un profit net de 15,9 mil. lei și 114 angajați. Furnizorul de structuri metalice este controlat de Sorin-Cătălin Grigore (50%) și Ciprian Sîrbu (50%).

43. Transurb SA a înregistrat o cifră de afaceri de 108,8 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 819.000 de lei și 631 de angajați. Operatorul de servicii de transport este deținută de Municipiul Galați.

44. Dicor Land SRL a avut afaceri de 104,7 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 5,8 mil. lei și 150 de angajați. Furnizorul de utilaje agricole este controlat de entitatea Dicor Holding Development SRL (90%) și Aurelia Alina Diaconu (10%). În spatele holdingului se află Cosmin-Răzvan Diaconu.

45. Valro Trade SRL a avut o cifră de afaceri de 95,4 mil. lei în 2024, un profit net de 21,7 mil. lei și 26 de angajați. Compania activă în comerțul cu produse metalurgice este deținută de Valentin Fratita.

46. CLM Trans SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 92,7 mil. lei și un profit net de 3,1 mil. lei și 178 de angajați. Transportatorul de mărfuri este deținut de Liviu Cioromila.

47. Saltempo SRL a avut afaceri de 92,7 mil. lei în 2024, un profit net de 3,75 mil. lei și 238 de angajați. Compania activează în fabricarea produselor din carne și este deținută de Miltiade-Sorin Istrate.

48. Bulrom Petroleum SRL a avut afaceri de 89,4 mil. lei în 2024, un profit net de 855.000 de lei și 91 de angajați. Benzinarul este controlat de Dan Baltacov.

49. Staer International SA a înregistrat o cifră de afaceri de 87,9 mil. lei în 2024, un profit net de peste 332.000 de lei și 209 angajați. Producătorul de mobilier este deținut de Nicolae Ștefan (96%), Aurel Ștefan (1%), Viorel Ștefan (1%), Florentina-Mihaela Rusu (1%) și Virgil-Puiu Vișan (1%).

50. Tanit Shipping Group SRL a avut afaceri de 87,7 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 2,4 mil. lei și 1 angajat. Transportatorul este deținut de cetățenii ucraineni Valeriy Aydeyev (51%), Kostiantyn Karabet (24,5%) și Viktor Botia (24,5%).

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business