Top 50 companii din Timiș. Profi rămâne pe primul loc, dar producția domină în județ. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Timiș. Profi rămâne pe primul loc, dar producția domină în județ. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024
Top 50 companii din Timiș cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 268 mil. lei la 14,1 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din județul Timiș, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

Profi Rom Food SRL (RO11607939), adică firma care operează magazinele Profi, este cea mai mare companie din județul Timiș pentru al nouălea an consecutiv, după ce a depășit în 2016 filialele producătorilor de componente auto înregistrate în Timișoara.

Compania a avut afaceri de 14,1 mld. lei în 2024, în creștere cu 9% față de anul anterior, o pierdere netă de aproape 210 mil. lei, cu 1% sub pierderea din 2023, respectiv 6.072 de angajați, în scădere cu 39%.

Până de curând, firma a fost deținută de fondul Mid Europa Partners, dar a fost preluată de Ahold Delhaize, grupul care controlează magazinele Mega Image (RO6719278). Rămâne de văzut cum va arăta topul firmelor din Timiș în anii următori, pe măsură ce grupul consolidează cele două branduri ale sale.

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Timiș a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar patru companii care erau prezente în top în urmă cu 17 ani se mai regăsesc și acum la vârful mediului de business.

Cea mai mare dintre acestea este Profi Rom Food, care se afla în 2008 pe locul cinci, urmată de furnizorul de soluții pentru industria auto Aumovio Technologies România (RO12817173), care se numea pe atunci Continental Automotive România și conducea topul firmelor din Timiș.

Producătorul de componente auto Continental Automotive Products (RO11269196) și producătorul de airbaguri TRW Automotive Safety Systems (RO16191624) sunt celelalte două firme care se regăsesc atât în clasamentul din 2008, cât și în cel din 2024.

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, dintre care cel mai proeminent se remarcă producătorii și furnizorii pentru industria auto Hella România (RO16297090), Aumovio Autonomous Mobility România (RO46092177), DAR Draxlmaier Automotive (RO26573648) și Aptiv Technology Services & Solutions (RO9022584), aceasta din urmă fiind cunoscută anterior drept Delphi Packard România.

Pe lista noilor intrați din top zece se înscrie și firma DM Drogerie Markt (RO20790729), care operează lanțul de drogherii cu același nume, dar și producătorul de carne de porc Comtim România (RO13427047), cunoscut anterior drept Smithfield România.

Dacă ne uităm la evoluția din perioada 2008-2024, putem observa că sunt și câteva nume care au dispărut din top, precum Nokia Networks (RO1825545), fosta Alcatel-Lucent România, Linde Gaz România (RO8721959), Carpatair (RO4258968), Smithfield Prod (RO14817811), Frigoglass România (RO6469724) sau Contitech România (RO14397092). Notă: Vitesco Technologies Engineering România (RO40115999) nu figurează în clasamentul pe 2024 pentru că nu a depus încă bilanțul pe anul trecut.

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din județul Timiș, pe primul loc se află producătorul de componente auto Continental Automotive Products, deținută de grupul Continental, cu un profit net de 538,5 mil. lei în 2024, în scădere cu 16% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 4,37 mld. lei, în scădere cu 6%.

Pe locul doi se situează furnizorul de gaze industriale Linde Gaz România, filiala globală a grupului Linde, cu un profit net de 294,1 mil. lei în 2024, în scădere cu 20% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de peste 1 mld. lei, în scădere cu 7%.

Podiumul este completat de producătorul de componente auto Hella România, controlat de grupul Forvia, cu un profit net de 235,6 mil. lei în 2024, în creștere cu 35% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 4,37 mld. lei, în scădere cu 5%.

Cel mai mare angajator din județul Timiș este Aumovio Technologies România, fosta Continental Automotive România, cu 9.103 angajați, în creștere cu 7%. Compania este deținută prin entitatea olandeză Aumovio Global Holdings Netherlands.

Magazinele Profi, mai exact firma Profi Rom Food, se situează pe locul doi, cu 6.072 de angajați, în scădere cu 39% față de anul anterior. În prezent, aceasta este controlată prin Delhaize The Lion Nederland BV. Podiumul este completat de producătorul de componente auto Hella România, cu 5.569 de angajați, în scădere cu 1%.  

Top 50 companii din Timiș

Analiza top 50 companii din județul Timiș a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor au fost rotunjite la trei zecimale.

  1. Profi Rom Food SRL a avut o cifră de afaceri de 14,1 mld. lei în 2024, o pierdere netă de aproape 210 mil. lei și 6.072 de angajați. Lanțul de magazine este deținut de Delhaize The Lion Nederland BV.
  2. Aumovio Technologies România SRL a înregistrat afaceri de 7,34 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 404,8 mil. lei și 9.103 angajați. Furnizorul de soluții pentru industria auto este controlat prin entitatea olandeză Aumovio Global Holding Netherlands BV.
  3. Hella România SRL a avut afaceri de 4,37 mld. lei în 2024, un profit net de 235,6 mil. lei și 5.569 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de entitățile germane Hella Holding International GmbH (99,997%) și Hella Corporate Center GmbH (0,003%).
  4. Continental Automotive Products SRL a înregistrat afaceri de 4,37 mld. lei în 2024, un profit net de 538,5 mil. lei și 2.610 angajați. Producătorul de componente auto este controlat prin entitatea olandeză Continental Global Holdings Netherlands BV.
  5. Aumovio Autonomous Mobility România SRL a avut afaceri de 2,1 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 164,5 mil. lei și 1.803 angajați. Compania este controlată prin Aumovio Autonomous Mobility Holding Netherlands BV.
  6. DAR Draxlmaier Automotive SRL a înregistrat afaceri de 1,68 mld. lei în 2024, un profit net de 26,2 mil. lei și 1.466 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de entitatea germană Lisa Draxlmaier GmbH.
  7. DM Drogerie Markt SRL a avut afaceri de 1,6 mld. lei în 2024, un profit net de 30,2 mil. lei și 1.967 de angajați. Lanțul de drogherii este controlat prin entitatea austriacă DM Drogerie Markt GmbH.
  8. TRW Automotive Safety Systems SRL a înregistrat afaceri de 1,54 mld. lei în 2024, un profit net de 19,9 mil. lei și 2.644 de angajați. Producătorul de airbaguri este deținută de entitatea ZF Airbag Germany GmbH (99,999%), alături de ZF Passive Safety Systems Global BV, cu mult sub 0,001%.
  9. Comtim România SRL a avut afaceri de 1,49 mld. lei în 2024, un profit net de 110,4 mil. lei și 2.337 de angajați. Producătorul de carne de porc este deținut de entitățile olandeze SFDS Global Holdings BV (39,2%), Lavender Raven BV (36,98%) și Smithfield Europe BV (23,82%).
  10. Aptiv Technology Services & Solutions SRL a înregistrat afaceri de 1,44 mld. lei în 2024, un profit net de 35,9 mil. lei și 2.765 de angajați. Producătorul de componente auto este deținut de entitățile germane Aptiv Services Deutschland GmbH (75,998%), Aptiv Holdings Deutschland 2 GmbH (23,999%), alături de entitatea elvețiană Aptiv Global Holdings GmbH (0,002%).
  11. Valeo Lighting Injection SA (RO21530298) a avut afaceri de 1,2 mld. lei în 2024, un profit net de 30,7 mil. lei și 1.206 angajați. Producătorul de echipamente și componente auto este controlat prin entitățile franceze Valeo Management SAS (99,999%), respectiv Equipment 11 Sas, cu mult sub 0,01%.
  12. Agrii România SRL (RO1827872) a înregistrat afaceri de 1,18 mld. lei în 2024, un profit net de 31,5 mil. lei și 430 de angajați. Furnizorul de îngrășăminte și inputuri agricole este controlat prin entitatea locală Origin Operations SRL (83,45%), alături de entitatea malteză Calea Limited (15,17%) și entitatea irlandeză Origin Crop Technologies Limited (1,38%).
  13. Mahle Componente de Motor SRL (RO17133001) a avut afaceri de 1,08 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 12,1 mil. lei și 1.149 de angajați. Producătorul de componente auto este controlat prin entitatea austriacă Mahle Holding Austria GmbH.
  14. Linde Gaz România SRL a înregistrat afaceri de 1,02 mld. lei în 2024, un profit net de 294,1 mil. lei și 333 de angajați. Furnizorul de gaze industriale este controlat prin entitatea olandeză Linde Holdings Netherlands No.3 BV.
  15. Zoppas Industries România SRL (RO9710664) a avut afaceri de 959,9 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 23,6 mil. lei și 2.216 angajați. Producătorul de componente pentru electrocasnice este controlat prin entitatea italiană IRCA Spa Industria Resistenze Corazzate e Affini.
  16. Contitech România SRL a înregistrat afaceri de 911,8 mil. lei în 2024, un profit net de 23,2 mil. lei și 1.456 de angajați. Compania este controlată prin entitatea OESL Automotive Holding Netherlands BV.
  17. Adient SRL (RO35590826) a avut afaceri de 853,2 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 26,7 mil. lei și 949 de angajați. Producătorul de scaune auto este controlat prin entitatea Adient Global Holdings Ltd (74,999%), înregistrată în insula Jersey, respectiv prin Adient Financial Luxembourg Sarl (25,001%), înregistrată în Luxemburg.
  18. Artoil SRL (RO30335504) a înregistrat afaceri de 833,7 mil. lei în 2024, un profit net de 11,9 mil. lei și 48 de angajați. Furnizorul de carburanți este deținut de Elena Alexandra Bunceanu (50%) și Alex Marius Bunceanu (50%).
  19. Madirom Prod SRL (RO18302001) a avut afaceri de 802,3 mil. lei în 2024, un profit net de 22,6 mil. lei și 55 de angajați. Producătorul de biciclete este deținut de entitatea franceză Decathlon SA.
  20. Flextronics România SRL (RO10608391) a înregistrat afaceri de 723,6 mil. lei în 2024, un profit net de 36,3 mil. lei și 2.815 angajați. Compania produce componente electronice și este deținută de entitatea olandeză Flextronics Manufacturing Europe BV.
  21. Mewi Import Export Agrar Industrietechnik SRL (RO6280007) a avut afaceri de 669,5 mil. lei în 2024, un profit net de 44,2 mil. lei și 262 de angajați. Distribuitorul de utilaje agricole este controlat de entitatea germană Heinrich Schroder Landmaschinen KG.
  22. Honeywell Life Safety România SRL (RO3485911) a înregistrat o cifră de afaceri de 627,1 mil. lei în 2024, un profit net de 18 mil. lei și 908 angajați. Producătorul de sisteme de detectoare de foc și fum este controlat prin entitatea italiană Honeywell SRL (99,9%), alături de entitatea americană Honeywell Aircraft Leasing LLC (0,1%).
  23. Nokia Networks SRL a avut afaceri de 542,1 mil. lei în 2024, un profit net de 14,3 mil. lei și 1.952 de angajați. Furnizorul de infrastructură este controlat prin entitatea finlandeză Nokia Solutions and Networks Oy (99,197%), alături de entitatea locală Roca Plus Trade SA (0,803%).
  24. Frigoglass România SRL a înregistrat afaceri de 541,2 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 44,1 mil. lei și 679 de angajați. Producătorul de vitrine frigorifice este controlat prin entitatea olandeză Frigoinvest Holdings BV (98,999%), alături de entitatea cipriotă Frigoglass Cyprus Limited, cu aproximativ 1%.
  25. Atos Global Delivery Center SRL (RO47509028) a avut afaceri de 529,4 mil. lei în 2024, un profit net de 56,3 mil. lei și 2.027 de angajați. Integratorul IT&C este controlat prin entitatea olandeză Atos International BV.
  26. Heraeus România SRL (RO31076475) a înregistrat afaceri de 513 mil. lei în 2024, un profit net de 4,8 mil. lei și 355 de angajați. Producătorul de paste de lipit și materiale adezive este controlat prin entitățile germane Heraeus Beteiligungsverwaltungsgesellschaft (75%) și Heraeus Holding GmbH (25%).
  27. B. Braun Medical SRL (RO11080242) a avut afaceri de 504,5 mil. lei în 2024, un profit net de 30,2 mil. lei și 93 de angajați. Producătorul de soluții perfuzabile este deținut de entitatea austriacă B.Braun Austria GmbH (93,496%), alături de entitatea germană B.Braun Melsungen AG (6,504%).
  28. DPR Draxlmaier Procese De Productie România SRL (RO13551362) a înregistrat afaceri de 488,4 mil. lei în 2024, un profit net de 21,2 mil. lei și 1.999 de angajați. Compania este controlată prin entitatea germană Lisa Draxlmaier GmbH.
  29. RWA Raiffeisen Agro România SRL (RO33814552) a avut afaceri de 483,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 2,3 mil. lei și 70 de angajați. Distribuitorul de inputuri este controlat prin entitățile austriece RWA International Holding GmbH (99,9%) și RWA Invest GmbH (0,1%).
  30. Dual Borgstena Trim România SRL (RO26873696) a înregistrat afaceri de 446,7 mil. lei în 2024, un profit net de 16 mil. lei și 705 angajați. Producătorul de textile tehnice este controlat de entitatea sud-coreeană Dual Co. Ltd (50%) și entitatea suedeză Dual Borgstena Sweden AB (50%).
  31. ETA2U SRL (RO1801821) a avut afaceri de 446,1 mil. lei în 2024, un profit net de 10,7 mil. lei și 255 de angajați. Integratorul IT este deținut de Romulus Lucaciu.
  32. Tim Rail Cargo SRL (RO31628685) a înregistrat afaceri de 432,4 mil. lei în 2024, un profit net de 1,58 mil. lei și 141 de angajați. Operatorul de servicii de transport pe calea ferată este deținut de Ioan-Valeriu Trică (65%) și Vasile-Flavius Ranga (35%).
  33. BCS Automotive Interface Solutions România SRL (RO38184563) a avut afaceri de 414,2 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 147,8 mil. lei și 413 angajați. Furnizorul de componente auto este deținut de entitatea germană BCS Automotive Interface Solutions GmbH.
  34. Yellow Fresh Fruits SRL (RO39854343) a înregistrat afaceri de 409 mil. lei în 2024, un profit net de 25,5 mil. lei și 94 de angajați. Distribuitorul de fructe este deținut de cetățeanul polonez Artur Rafal Zarzecki.
  35. Bosch Global Business Services SRL (RO48411426) a avut afaceri de 362,9 mil. lei în 2024, un profit net de 16,7 mil. lei și 1.737 angajați. Compania de servicii este controlată prin entitatea olandeză Robert Bosch Investment Nederland BV.
  36. Simultan SRL (RO6723660) a înregistrat afaceri de aproape 357 mil. lei în 2024, un profit net de 49,1 mil. lei și 303 angajați. Procesatorul de lactate este deținut de Ioan Florin Herbai (50%), Floare Herbai (25%) și Daniela Liliana Herbai (25%).
  37. Side Trading SRL (RO15107812) a avut afaceri de 339,8 mil. lei în 2024, un profit net de 18,7 mil. lei și 147 de angajați. Compania de comerț este deținută de Mariana Cuzma (50%) și Moise Romulus Cuzma (50%).
  38. Cramele Recaș SA (RO1854176) a înregistrat afaceri de 323,1 mil. lei în 2024, un profit net de 83,6 mil. lei și 137 de angajați. Producătorul de vinuri este deținut de Ioan Georgiu (30,5%), Gheorghe-Mihai Iova (30,5%), Philip Andrew Cox (15%), Elvira Cox (15%), Liviu Miron (3%), Lia Iova (1%), Maria Georgiu (1%), Florin Volvoaca (1%), Gheorghe Gheorghiu (1%), Ștefan Lozeanu (1%) și Liviu Git (1%).
  39. Akwel Timișoara România SRL (RO17411485) a avut afaceri de 313,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 4,2 mil. lei și 439 de angajați. Furnizorul pentru industria auto este deținut de entitatea franceză Akwel Societe Anonyme A Directoire Et Conseil De Surveillance.
  40. Euskadi SRL (RO17021083) a înregistrat afaceri de 313 mil. lei în 2024, un profit net de 26,2 mil. lei și 70 de angajați. Constructorul specializat în infrastructură și rețele de apă-canal este deținut de Dan Florin Leonard Dănoiu.
  41. Litens Automotive (Eastern Europe) SRL (RO36712310) a avut afaceri de 310,8 mil. lei în 2024, un profit net de 31 mil. lei și 161 de angajați. Producătorul de piese auto este controlat de grupul canadian Litens Automotive.
  42. Elba SA (RO1816318) a înregistrat o cifră de afaceri de 309,1 mil. lei în 2024, un profit net de 13,8 mil. lei și 776 de angajați. Compania este deținută de antreprenori locali.
  43. Lacto Food SRL (RO6693429) a avut afaceri de 306,4 mil. lei în 2024, un profit net de 5,2 mil. lei și 166 de angajați. Producătorul de lactate este deținut de Vasile Bujor Groza.
  44. Ericsson Antenna Technology România SRL (RO41179133) a înregistrat afaceri de 299,6 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 4 mil. lei și 493 de angajați. Producătorul de antene este deținut de entitatea suedeză Telefonaktiebolaget LM Ericsson.
  45. RMB Casa Auto Timisoara SRL (RO6724860) a avut afaceri de 295,3 mil. lei în 2024, un profit net de 4 mil. lei și 116 angajați. Compania activă în servicii auto este deținută de entitatea cipriotă Vitexa Holdings Limited (84,991%), alături de Liviu Eugen Anton (15,009%).
  46. Aquatim SA (RO3041480) a înregistrat afaceri de 290,2 mil. lei în 2024, un profit net de 47 mil. lei și 995 de angajați. Operatorul regional de servicii publice de apă și canalizare este controlat de municipiul Timișoara, cu peste 99% din acțiuni, restul fiind împărțite între orașul Jimbolia, comuna Ghiroda, consiliul județean Timiș, orașul Sânnicolau Mare, orașul Buziaș și orașul Deta.  
  47. TE Connectivity Sensor Solutions SRL (RO38546892) a avut afaceri de 279,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 55,2 mil. lei și 195 de angajați. Producătorul de senzori este deținut de entitatea elvețiană Tyco Electronics (Schweiz) Holding II GmbH (75%) și entitatea Tyco Electronics Group SA, înregistrată în Luxemburg (25%).
  48. Kimball Electronics România SRL (RO33559867) a avut afaceri de 276,9 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 13,7 mil. lei și 267 de angajați. Compania este controlată prin entitatea olandeză Kimball Electronics Netherlands BV, cu 99,999%, alături de entitatea americană Kimball Electronics Group LLC, cu mult sub 0,001%.
  49. Wolt România SRL (RO32487169) a înregistrat afaceri de 275,8 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 55,1 mil. lei și 193 de angajați. Firma care operează platforma de livrări Wolt este deținută de finlandezi prin compania Wolt Oy.
  50. Agroland Business System SA (RO25165241), ca firmă individuală, a avut afaceri de 267,7 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 5,5 mil. lei și 265 de angajați. Compania este listată pe piața AeRO a Bursei de la București, unde raportează și rezultate consolidate, iar acționariatul este format din Horia-Dan Cardoș (64,4059%), alături de persoane fizice și persoane juridice.
Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business