Top 50 companii din Constanța. De la Daewoo Mangalia și GSP la Ameropa și Monsson. Cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până în 2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Constanța. De la Daewoo Mangalia și GSP la Ameropa și Monsson. Cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până în 2024. TIMELINE
Top 50 companii din Constanța cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 154 mil. lei la 15 mld. lei. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din județul Constanța, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

Rompetrol Rafinare (RO1860712), firma care operează platforma Petromidia și rafinăria Vega, este de departe cea mai mare companie din județul Constanța. De fapt, compania s-a aflat pe primul loc în toți cei 17 ani din perioada 2008-2024.

Compania a avut afaceri de 15 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 470,8 mil. lei și 1.112 angajați, în contextul în care analiza„ Top 50” ia în calcul doar societăți individuale. Trebuie menționat că Rompetrol Rafinare este listată la Bursa de Valori București (BVB), unde raportează rezultate consolidate.

Acționariatul este format KMG International (48,1136%), statul român prin Ministerul Energiei (44,6959%), Rompetrol Financial Group (6,4705%), alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.

Rompetrol Rafinare, ca firmă individuală, a avut afaceri de 3,8 ori mai mari în 2024 decât firma de pe locul doi din Constanța, adică traderul de cereale elvețian Ameropa Grains (RO8204170), care deține una dintre cele mai mari capacități de depozitare din sectorul agricol local.

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Constanța a suferit schimbări importante în perioada 2008-2024, în contextul în care doar două companii care erau prezente în top în urmă cu 17 ani se mai regăsesc și acum la vârful mediului de business din județ.

Cea mai mare dintre acestea este Rompetrol Rafinare, care se afla și atunci pe prima poziția, urmată de furnizorul de echipamente și materiale pentru instalații Black Sea Suppliers (RO8877045), care se afla pe locul șase în clasamentul din 2008 și pe locul cinci în cel din 2024.

Un alt punct comun între cele două clasamente este grupul olandez Van Oord, cunoscut pentru lucrări hidrotehnice, precum diguri sau extinderi de plaje. Acesta era prezent în clasament în 2008 prin entitatea Van Oord Offshore BV-Gorinchem Sucursala Constanța (RO23727742), iar în 2024 îl regăsim în top prin entitatea Van Oord Dredging and Marine Contractors BV Rotterdam Sucursala Constanta (RO31488590).

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, precum traderul de cereale Ameropa Grains, traderul de energie Monsson Trading (RO25032083), operatorul portuar Constanta South Container Terminal (RO16026481), operatorul portuar Oil Terminal (RO2410163), compania de apă-canal Raja (RO1890420) sau furnizorul de servicii de logistică navală portuară Global Defense Logistics (RO30183112).

Printre numele care au ieșit din top în ultimii 17 ani regăsim Damen Shipyards Mangalia (RO9115330), Rompetrol Petrochemicals (RO15077797), Grup Servicii Petroliere (RO16020764), Șantierul Naval Constanța (RO1879871), Tomini Trading (RO12439094) sau Metal House Co (RO11799478).

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din județul Constanța pe anul 2024, pe primul loc se află Grup Servicii Petroliere, furnizor de servicii pentru industria de petrol și gaze, cu un profit net de 286,7 mil. lei în 2024, comparativ cu o pierdere de 7,7 mil. lei în anul anterior.

Rezultatul este mai degrabă unul extraordinar, întrucât compania a înregistrat o cifră de afaceri de 12,6 mil. lei în 2024, în scădere cu 23%. Firma este controlată de omul de afaceri Gabriel Comănescu, iar cel mai mare acționar este entitatea GSP Holding SA din Luxemburg. Recent, Grup Servicii Petroliere a intrat în insolvență la propria cerere.

Pe locul doi se situează Administrația Porturilor Maritime Constanța (RO11062831), cu un profit net de 256,3 mil. lei în 2024, în creștere cu 31% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 479,4 mil. lei, în scădere cu 13%. Compania este deținută de Ministerul Transporturilor (80%) și Fondul Proprietatea (20%).

Cel mai mare angajator dintre firmele înregistrate în județul Constanța este compania de apă-canal Raja, cu 2.391 de angajați în 2024, în linie cu nivelul din anul anterior. Compania este controlată de județul Constanța, municipiul Constanța și municipiul Mangalia, alături de 31 de orașe și comune cointeresate.

Compania de salubrizare Polaris M Holding (RO12079629) se află pe locul doi în topul angajatorilor, cu 1.532 de oameni în 2024, în creștere cu 23%. Firma este deținută de Monica-Maria Lățea (75%) și Eduard-Stelian Martin (25%). Podiumul angajatorilor este completat de Rompetrol Rafinare, ca firmă individuală, cu 1.112 angajați în 2024, în scădere cu 2%.

Top 50 companii din Constanța

Analiza top 50 companii din județul Constanța a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor au fost rotunjite la două zecimale.

  1. Rompetrol Rafinare SA, ca firmă individuală, a avut afaceri de 15 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 470,8 mil. lei și 1.112 angajați. Compania este deținută de KMG International, statul român prin Ministerul Energiei și Rompetrol Financial Group, alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.
  2. Ameropa Grains SA a avut afaceri de aproape 4 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 67,5 mil. lei și 390 de angajați. Traderul de cereale este controlat prin entitățile elvețiene Ameropa Trade Holding AG și Ameropa Dg Holding AG.
  3. Global Defense Logistics SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 1,07 mld. lei în 2024, un profit net de 77,4 mil. lei și 31 de angajați. Furnizorul de servicii de logistică navală portuară este deținut de Lutfi Tevfik Moran (48,18%), Haldun Ozbek (16,06%), Ioannis Gelasakis (15%), Gabriel Daraban (10,38%) și Mihai Daraban (10,38%).
  4. Monsson Trading SRL a avut afaceri de 914,8 mil. lei în 2024, un profit net de 14,2 mil. lei și 49 de angajați. Acționariatul traderului de energie este format din entitățile Monsson SARL (66%) și LMKA Invest SARL (11%), ambele din Luxemburg, alături de entitatea Legacy SRL, dar și cetățeni, precum Hussein-Mesut Septar (2%) și Laura Tănase (2%).
  5. Black Sea Suppliers SRL a înregistrat o cifră de afaceri de 732,9 mil. lei în 2024, un profit net de 29,8 mil. lei și 650 de angajați. Furnizorul de echipamente și materiale pentru instalații este deținut de Antonios Gioxas (60%), Ioannis Skantzikas (35%), Periklis Vasios (2,5%) și Vasiliki Vasiou (2,5%).
  6. Van Oord Dredging and Marine Contractors BV Rotterdam Sucursala Constanta a avut afaceri de 697,3 mil. lei în 2024, un profit net de 68,8 mil. lei și 56 de angajați. Compania activă în construcții hidrotehnice funcționează ca o sucursală a grupului olandez.
  7. Constanta South Container SRL a înregistrat afaceri de 597,7 mil. lei în 2024, un profit net de 231,8 mil. lei și 575 de angajați. Cel mai mare operator portuar este controlat prin entitatea DP World FZE din Emiratele Arabe Unite.
  8. Raja SA a avut afaceri de 577,7 mil. lei în 2024, un profit 30,2 mil. lei și 2.391 de angajați. Compania de apă-canal este controlată de județul Constanța, municipiul Constanța și municipiul Mangalia, alături de 31 de orașe și comune cointeresate.
  9. Compania Nationala „Administratia Porturilor Maritime” SA Constanta a avut afaceri de 479,4 mil. lei în 2024, un profit net de 256,3 mil. lei și 924 de angajați. Compania este deținută de Ministerul Transporturilor (80%) și Fondul Proprietatea (20%).
  10. Oil Terminal SA a înregistrat afaceri de aproape 474 mil. lei în 2024, un profit net de 19,2 mil. lei și 1.016 angajați. Operatorul portuar este listat la BVB, unde cel mai mare acționar este Ministerul Energiei, cu aproape 87,76% din acțiuni, în timp ce restul se împart între alți acționari persoane fizice și persoane juridice.
  11. Klimad SRL (RO4471944) a avut afaceri de 438,7 mil. lei în 2024, un profit net de 4,8 mil. lei și doi angajați. Traderul de cereale este deținut de Constanța Galatchi.
  12. Legra Tex SRL (RO18944591) a înregistrat o cifră de afaceri de 393,9 mil. lei în 2024, un profit net de 4,2 mil. lei și 40 de angajați. Firma activă în comerț cu ridicata de produse alimentare băuturi și tutun este deținută de Eugen Anghel (80%) și Ruxandra Anghel (20%).
  13. LTA Mondial SRL (RO9981442) a avut afaceri de 392,9 mil. lei în 2024, un profit net de 5,3 mil. lei și 96 de angajați. Producătorul agricol este deținut de Adam Liuță.
  14. Interport Gaz SRL (RO33024405) a înregistrat afaceri de 387,6 mil. lei în 2024, un profit net de 11,1 mil. lei și șase angajați. Compania activă în comerțul cu gaz petrolier lichefiat este deținută de Valentin Pocora.
  15. The Andersons Grain Romania SRL (RO47187720) a avut afaceri de 360,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 4,1 mil. lei și 18 angajați. Traderul de cereale este controlat prin entitatea elvețiană The Andersons Switzerland SARL.
  16. Unifrutti Impex SRL (RO10924998) a înregistrat o cifră de afaceri de 337,8 mil. lei în 2024, un profit net de 6,2 mil. lei și 66 de angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al fructelor și legumelor este deținută de entitatea turcă Altun Gida Anonim Sirketi.
  17. Autoprima Serv SRL (RO11394440) a avut afaceri de 323,6 mil. lei în 2024, un profit net de 45,1 mil. lei și 210 angajați. Constructorul de drumuri și autostrăzi este deținut de Adrian Balagiu (50%) și Iudit Balagiu (50%).
  18. Rompetrol Energy SA (RO29923675) a înregistrat afaceri de 285,7 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 1,9 mil. lei și 156 de angajați. Acționariatul producătorului de energie este format din Fondul de Investitii în Energie Kazah-Roman SA (78,28%), Midia Green Energy SA (21,68%) și Rominserv SRL (0,04%).
  19. Polaris M. Holding SRL a avut afaceri de 282,1 mil. lei în 2024, un profit net de 12,3 mil. lei și 1.532 de angajați. Compania de salubrizare este deținută de Monica-Maria Lățea (75%) și Eduard-Stelian Martin (25%)
  20. Comvex SA (RO1909360) a înregistrat afaceri de 277,3 mil. lei în 2024, un profit net de 78,8 mil. lei și 404 angajați. Operatorul portuar este listat la BVB, unde acționariatul este format din Solidmet SRL (30,69%), Liberty HoldCo Galati & Skopje Limited (28,12%), Ruxandra-Ioana Nicola (17,59%), Anca Mihaela Drăgoi (17,59%), alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.
  21. Termoficare Constanta SRL (RO43709449) a avut o cifră de afaceri de 269 mil. lei în 2024, un profit net de 129.000 de lei și 331 de angajați. Compania de termoficare este deținută de municipiul Constanța.
  22. Maria Shipping Agency SRL (RO29235390) a înregistrat afaceri de 266,8 mil. lei în 2024, un profit net de 4,5 mil. lei și 48 de angajați. Compania de servicii portuare este deținută de Maryo Cobala (25%), El Khalil Jihad (25%), Ibrahim Khalil (25%) și Youssef Laoun (25%).
  23. Triton SRL (RO7424364) a avut afaceri de 247,5 mil. lei în 2024, un profit net de 2,5 mil. lei și 320 de angajați. Distribuitorul de utilaje este deținut de Petre Ghiță (75%), Florin Mihai Mirt (20%) și Monica-Daniela Ghiță (5%).
  24. Smag Group SRL (RO6526757) a înregistrat o cifră de afaceri de aproape 242 mil. lei în 2024, un profit net de 5,2 mil. lei și 20 de angajați. Compania de agricultură este deținută de George-Cristian Caraman.
  25. Europe Metal Trade SRL (RO24550060) a avut afaceri de 232,3 mil. lei în 2024, un profit net de 3,2 mil. lei și 9 angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice este deținută de Aharon Estroti (50%) și Beni Estroti (50%).
  26. J.T. Grup Oil SA (RO14162177) a înregistrat afaceri de 229,8 mil. lei în 2024, un profit net de 10,3 mil. lei și 41 de angajați. Distribuitorul de carburanți este listat la BVB, unde acționariatul este format din Jean Paul Tucan (71,16%), alături de alți acționari persoane fizice și persoane juridice.
  27. Celco SA (RO1891328) a avut o cifră de afaceri de 227,9 mil. lei, un profit net de 54,1 mil. lei și 260 de angajați. Producătorul de materiale de construcții este deținut de Ion Dușu (41,74%), Niculae Dușu (41,74%), Complex Condor SA (13,44%), alături de alți acționari persoane fizice.
  28. Termocentrale Constanta SRL (RO46549920) a înregistrat afaceri de 226,7 mil. lei în 2024, un profit net de 40,2 mil. lei și 204 angajați. Producătorul de energie este deținut de municipiul Constanța.
  29. Steel Cems SRL (RO24064257) a avut afaceri de 225,8 mil. lei în 2024, un profit net de 5,1 mil. lei și 43 de angajați. Compania de colectare fier vechi este deținută de Marian-Ciprian Șerban.
  30. Maria Trading SRL (RO7471897) a înregistrat afaceri de 221,3 mil. lei, un profit net de 5,7 mil. lei și 319 angajați. Compania activă în agricultură și în comerțul cu animale este deținută de entitatea libaneză SES Holdings SAL (31,66%), alături de cetățenii Youssef Laoun (31,66%), Jihan El Khalil (15,68%), Anthony El Khalil (12%), Adib El Khalil (3%), Karine Khalil (3%) și Iskandar Saad (3%).
  31. Argus SA (RO1872644) a avut afaceri de 218,2 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 22,9 mil. lei și 240 de angajați. Producătorul de ulei este listat la BVB, unde acționariatul este format din Infinity Capital Investments (fosta SIF Oltenia), alături de alți acționari persoane juridice și persoane fizice.
  32. Europe Metal Distribution SRL (RO32301702) a înregistrat afaceri de 213 mil. lei, un profit net de 7,4 mil. lei și cinci angajați. Compania activă în comerțul cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice este deținută de Aharon Estroti (50%) și Beni Estroti (50%).
  33. Socep SA (RO1870767) a avut afaceri de 205,2 mil. lei în 2024, un profit net de 87,8 mil. lei și 426 de angajați. Operatorul portuar este listat la BVB, unde cel mai mare acționar este Grupul DD SA (61,22%), entitate controlată de frații Dușu, alături de Samara Stere (12,44%), respectiv alți acționari persoane fizice și persoane juridice.
  34. River Brokerage SRL (RO18432150) a înregistrat o cifră de afaceri de 200,9 mil. lei în 2024, un profit net de 30 mil. lei și 70 de angajați. Compania activă în piața transporturilor pe apă este deținută de Răzvan Bucur.
  35. Agro Invest Valea Dacilor SRL (RO33906010) a avut afaceri de 199,7 mil. lei în 2024, un profit net de 814.000 de lei și 39 de angajați. Traderul de cereale este deținut de Daniel Palas (50%) și Mihaela-Ofelia Palavra (50%).
  36. Al Kastal Chartering SRL (RO14225828) a avut afaceri de 198,9 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 5,1 mil. lei și 30 de angajați. Compania activă în comerțul cu animale este deținută de Ashraf Karazi.
  37. Carco Grup Agritrade SRL (RO19794603) a înregistrat afaceri de 194,5 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 14,1 mil. lei și 91 de angajați. Compania activă în agricultură este deținută de Mirela-Cristina Caraion.
  38. Maersk Logistics & Services Romania SRL (RO14192429) a avut afaceri de 193,2 mil. lei în 2024, un profit net de 11,1 mil. lei și 81 de angajați. Compania de logistică este controlată prin entitățile olandeze Inland Services BV și APM Terminals Investment BV.
  39. First Grain SRL (RO12043099) a înregistrat afaceri de 186,6 mil. lei în 2024, un profit net de 10,6 mil. lei și 52 de angajați. Furnizorul de inputuri agricole este deținut de Ana-Maria Giumba (50%) și Dănuț Giumba (50%).
  40. Chimpex SA (RO1910160) a avut afaceri de 182,1 mil. lei în 2024, un profit net de 46,3 mil. lei și 289 de angajați. Compania de logistică este deținută de entitățile elvețiene Ameropa Trading Holding AG și Ameropa DG Holding AG.
  41. LT Retail SRL (RO38142908) a înregistrat o cifră de afaceri de 173,4 mil. lei în 2024, un profit net de 1,9 mil. lei și 82 de angajați. Compania activă în comerțul nespecializat cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun este deținută de Eugen Angel (80%), Ștefan Tudor (20%).
  42. Magnum Games SRL (RO37617820) a avut o cifră de afaceri de 168 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 7,4 mil. lei și 623 de angajați. Operatorul de jocuri de noroc este deținut de AOL First Holding SRL, în spatele căruia se află Alexandru Olea.
  43. Ovidius Clinical Hospital SRL (RO30662085) a înregistrat afaceri de 163,8 mil. lei în 2024, un profit net de 15,6 mil. lei și 417 angajați. Furnizorul de servicii medicale este deținut de Carmen Aida Ciufu (62%), Nicolae Ciufu (17%), Cătălin Adrian Boșoteanu (9%), Paris Stamule (8%), Stelian-Ilie Mociu (3%) și Olgun Azis (1%).
  44. Cross Achizitii SRL (RO23399750) a avut afaceri de 163,1 mil. lei în 2024, un profit net de 1,2 mil. lei și șapte angajați. Compania activă în comerțul cu cereale este deținută de Liviu-Ionuț Băluță.
  45. Silk Route Shipping SRL (RO22518381) a înregistrat o cifră de afaceri de 162,6 mil. lei în 2024, un profit net de 16,6 mil. lei și 28 de angajați. Furnizorul de servicii anexe transportului pe apă este deținut de Gily Bistrae (50%) și Adrian Scrădeanu Istrate (50%).
  46. CT Bus SA (RO1883902) a avut afaceri de 159,4 mil. lei în 2024, un profit net de 4,9 mil. lei și 755 de angajați. Operatorul de transport public este deținut de municipiul Constanța.
  47. Sterk Plast SRL (RO13330736) a înregistrat o cifră de afaceri de 159,4 mil. lei, un profit net de aproape 18 mil. lei și 467 de angajați. Producătorul de mase plastice este deținut de Suleyman Islambay (65%), Erkan Genc (25%) și Mahmut Aydeniz (10%).
  48. Elvada Company SRL (RO19118440) a avut afaceri de 157,8 mil. lei în 2024, un profit net de 7,6 mil. lei și 83 de angajați. Compania este înregistrată în domeniul activităților anexe transporturilor și este deținută de Dragoș Valentin Vasile.
  49. ADM Romania Logistics SRL (RO1910217) a înregistrat afaceri de 156,9 mil. lei în 2024, un profit net de 44,5 mil. lei și 234 de angajați. Compania de logistică este deținută de entitățile olandeze Archer Daniels Midland Europe BV (99,97%) și Alfred C. Toepfer International Netherlands BV (0,02%) și entitatea locală ADM Romania Trading SRL (0,01%).
  50. Mahmud-Impex SRL (RO6398275) a avut afaceri de 154,3 mil. lei în 2024, un profit net de 1,6 mil. lei și 32 de angajați. Compania activă în comerțul cu animale este deținută de Ahmad Chwihna (51%) și Abdulrazak Chwihna (49%).
Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business