Top 50 companii din Mureș. E.ON, Azomureș și Delgaz Griz domină județul. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE

Scris de
Alex Ciutacu
Top 50 companii din Mureș. E.ON, Azomureș și Delgaz Griz domină județul. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Top 50 companii din județul Mureș cuprinde firme a căror cifră de afaceri variază de la 124,6 mil. lei la 8,06 mld. lei în 2024. Află cum s-a schimbat vârful clasamentului din 2008 până azi când vine vorba despre cele mai mari companii din Mureș, cine s-a dezvoltat, cine a dispărut și cine a schimbat acționarii.

Furnizorul de energie și gaze naturale E.ON Energie România (RO22043010) a rămas pe prima poziție în topul companiilor din județul Mureș în fiecare an din perioada 2008-2024, conform Termene PASP, într-o analiză care ia în calcul companiile care au depus deja bilanțul pe anul 2024, adică cele mai recente date disponibile.

Grupul german E.ON a construit această activitate în jurul activelor cumpărate odată cu privatizarea Electrica Moldova din 2005. Astăzi, furnizorul integrat de energie și gaze naturale are un portofoliu format din 3,5 milioane de clienți. 

Totuși, compania a trecut printr-o serie de fuziuni, mutări și reorganizări, în perioada analizată, cum ar fi cazul diviziei E.ON Gaz Furnizare (RO37762847), care a fost pentru câțiva ani separată de E.ON Energie România, înainte de a fi din nou absorbită. 

Merită menționat că în grupul maghiar MVM a încercat să preia o E.ON România în perioada 2024-2025, dar tranzacția a fost oprită de autoritățile din România, din motive de securitate națională. 

Grupul E.ON domină mediul de business din Mureș, în contextul în care controlează și o altă companie dintre primele trei din județ, mai exact distribuitorul de gaze naturale Delgaz Grid (RO10976687), cunoscută anterior drept E.ON Distribuție România sau E.ON Gaz Distribuție. 

Compania de distribuție construită de grupul german în jurul activelor cumpărate odată cu privatizarea Distrigaz Nord, deservește 3,6 milioane de clienți, printr-o rețea de distribuție de gaze naturale de circa 27.000 km în 20 de județe din Nordul și Vestul României, respectiv o rețea de electricitate de circa 63.000 km în șase județe din Moldova, conform ZF. 

Cum s-a schimbat top 10 în perioada 2008-2024

Topul celor mai mari companii din județul Mureș a înregistrat o dinamică atipică în perioada 2008-2024, în comparație cu cea mai mare parte a județelor analizate până acum în seria Top 50. 

De obicei, doar două sau trei companii rămân la vârful mediului de business de-a lungul intervalului analizat, însă în cazul județului Mureș sunt cinci companii care erau prezente în top și în 2008, dar și în 2024. O dinamică similară mai poate fi observată în județul Bacău. 

Pe lângă E.ON Energie România și Delgaz Grid, cea mai mare dintre acestea este producătorul de îngrășăminte Azomureș (RO1200490), cel mai mare consumator de gaze naturale din România, care a fost preluat de traderul elvețian de cereale Ameropa în perioada 2011-2012. 

În ultimii ani, instalațiile combinatului au stat mai mult oprite decât pornite, dar în 2026 compania de stat Romgaz (RO14056826) a anunțat că va prelua activele Azomureș. Totuși, reprezentanții Romgaz au subliniat că nu vor prelua societatea, ci activele. 

Lista companiilor care au rămas la vârful mediului de business din Mureș de-a lungul celor 17 ani mai regăsim producătorul de brânzeturi Hochland România (RO10666988), dar și producătorul de panouri de lemn Kastamonu România (RO1235668), fosta Comlemn. 

De cealaltă parte, și-au făcut loc în clasament companii noi, precum compania farmaceutică Bioeel (RO1199107), distribuitorul de piese auto Materom (RO10302235), producătorul de cablaje și aplicații auto Hirschmann Automotive (RO21408186), producătorul de cabluri Romcab (RO7947193), aflat în reorganizare judiciară, sau producătorul de airbaguri GST Safety Textiles Ro (RO32039122). 

Printre numele care au ieșit din top în ultimii 17 ani regăsim compania farmaceutică Sandoz (RO7608294), care a fost transformată în piața locală în Novartis Pharmaceuticals, producătorul de lactate Industrializarea Laptelui Mureș (RO1212478), radiată între timp, compania Foraj Sonde (RO4727746), care a intrat în faliment, dar și distribuitorul de inputuri Dafcochim (RO5864393) sau producătorul de medicamente Gedeon Richter (RO1200929).

Profitul și angajatorii

Când vine vorba despre companiile cu cel mai mare profit net dintre firmele din județul Mureș pe anul 2024, pe primul loc se află producătorul de medicamente Gedeon Richter România, cu un profit net de 411,9 mil. lei în 2024, în creștere 724% față de anul anterior, la o cifră de afaceri de 331,5 mil. lei, în creștere cu 13%. Rezultatul pare mai degrabă unul excepțional, întrucât profitul depășește cifra de afaceri doar în cazul vânzării unor active sau în cazul unor erori la nivelul datelor înscrise în bilanț.

Compania este controlată de entitatea Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rt din Ungaria. Pe locul doi se află furnizorul integrat de energie E.ON Energie România, cu un profit net de 115 mil. lei în 2024, în scădere cu 14%, la o cifră de afaceri de aproape 8,1 mld. lei, în scădere cu 22%. 

Podiumul este completat de distribuitorul de gaze naturale Delgaz Grid, cu un profit net de 79,6 mil. lei în 2024, comparativ cu o pierdere de 244 mil. lei în anul anterior. Compania este deținută de grupul E.ON, alături de grupul Allianz și Ministerul Energiei. 

Cel mai mare angajator dintre firmele înregistrate în Mureș este distribuitorul de gaze naturale Delgaz Grid, cu 5.359 de angajați în 2024, creștere cu 1% față de anul anterior. 

Pe locul doi se află producătorul austriac de cablaje și aplicații auto Hirschmann Automotive, cu 1.820 de angajați, în creștere cu 19% față de anul anterior. Compania este controlată de entitatea austriacă Hirschmann Automotive. 

Locul trei este ocupat de producătorul de îngrășăminte Azomureș, cu 1.001 angajați în 2024, în creștere cu 9% față de anul anterior. Compania este deținută astăzi de elvețienii de la Ameropa. 

Top 50 companii din Mureș

Analiza top 50 companii din județul Mureș a fost realizată de echipa Termene Business Hub pe baza companiilor care au depus deja bilanțul pe anul 2024. Firmele sunt ordonate în funcție de cifra de afaceri. Procentele acționarilor sunt rotunjite la două zecimale. Pentru anul 2025 nu sunt suficiente bilanțuri depuse până la acest moment pentru a avea o imagine la nivel de județ. 

1. E.ON Energie România a avut afaceri de 8,06 mld. lei în 2024, un profit net de 115 mil. lei și 723 de angajați. Furnizorul integrat de energie este deținut de E.ON România (68,18%) și Ministerul Energiei (31,82%). 

2. Delgaz Grid a înregistrat afaceri de aproape 2,6 mld. lei în 2024, un profit net de 79,6 mil. lei și 5.359 de angajați. Acționariatul distribuitorului de gaze naturale este format din E.ON România (56,49%), entitatea Allianz Infrastructure Luxembourg I SARL (28,77%), Ministerul Energiei (13,51%) și Allianz-Țiriac Asigurări (1,23%). 

3. Azomureș a avut afaceri de 1,57 mld. lei în 2024, o pierdere netă de 505,8 mil. lei și 1.001 angajați. Producătorul de îngrășăminte este deținut de entitățile elvețiene Tipa Holding AG și Ameropa Holding AG. Recent, Romgaz a anunțat că va prelua activele Azomureș, dar nu și societatea comercială. 

4. Bioeel a avut afaceri de 1,24 mld. lei în 2024, un profit net de 18 mil. lei și 237 de angajați. Compania farmaceutică este deținută de Attila Albert (50%) și Jean Stephan Georges Scheftsik De Szolnok (50%). 

5. Materom a înregistrat o cifră de afaceri de 1,06 mld. lei în 2024, un profit net de 26,1 mil. lei și 765 de angajați. Distribuitorul de piese auto este deținut de Ioan Matei Baciu (35%), Rodica Baciu (35%), Mirel Narcis Baciu (15%), Natalia-Andra Zsoldos (10%) și Eusebiu-Ioan Baciu (5%). 

6. Hochland România a avut afaceri de 934,9 mil. lei în 2024, un profit net de 53,2 mil. lei și 473 de angajați. Producătorul de brânzeturi este deținut de entitatea germană Hochland SE. 

7. Hirschmann Automotive a înregistrat afaceri de 784,6 mil. lei în 2024, un profit net de 15,5 mil. lei și 1.820 de angajați. Producătorul de cablaje și accesorii auto este deținut de entitatea austriacă Hirschmann Automotive GmbH. 

8. Kastamonu România a avut afaceri de 739 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 28,3 mil. lei și 823 de angajați. Producătorul de panouri de lemn este controlat de grupul turc Kastamonu, prin entitatea olandeză Keas Holding BV (99,78%), dar în acționariat găsim și statul român prin Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului (AVAS) și acționari persoane fizice. 

9. Romcab a înregistrat afaceri de 509,4 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 122,8 mil. lei și 132 de angajați. Producătorul de cabluri trece din 2017 printr-un proces complicat de reorganizare. Compania este listată la BVB, acolo unde cel mai mare acționar este firma Sadalbari (RO19096171), care a intrat însă în faliment în 2024. În aprilie 2026, Romcab a scos la vânzare toate activele. 

10. GST Safety Textiles Ro a avut afaceri de 475,7 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 83,2 mil. lei și 983 de angajați. Producătorul de airbaguri este deținut de entitățile germane GST Global GmbH (99,98%) și Global Safety Textiles GmbH (0,02%). 

11. CIS Gaz (RO1210493) a înregistrat afaceri de 398,1 mil. lei în 2024, un profit net de 48,5 mil. lei și 204 angajați. Compania specializată în execuția de lucrări pentru industria de petrol și gaze naturale este deținută de Horațiu-Sebastian Călugăr și Elena Călugăr, atât în mod direct, cât și prin entitatea CIS Capital Holding (RO46534708). 

12. Hell Energy (RO18963836) a avut afaceri de 352,6 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 524.500 de lei și 206 angajați. Compania activă în piața băuturilor energizante este deținută de cetățenii maghiari Erno Barabas (50%) și Zsolt Barabas (50%). 

13. Euro Gas Systems (RO26557103) a înregistrat afaceri de aproape 156 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 8 mil. lei și 222 de angajați. Producătorul de pompe și compresoare este deținut de Ioan Sorin Pastor prin societatea Anvergo (59%), cetățeanul american Roger Herman Wachter (40%) și Șerban-Ioan Pastor (1%). Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 230,4 mil. lei, un profit de 30,4 mil. lei și 244 de angajați. 

14. System AutoLogistic (RO49590702) a avut afaceri de 340,6 mil. lei în 2024, un profit net de 1,4 mil. lei și 3 angajați. Compania activă în distribuția de mașini și echipamente este deținută de Szabolcs Zsoldos, cunoscut în Târgu Mureș și pentru distribuitorul de piese auto All4Auto. 

15. Gedeon Richter România a înregistrat afaceri de 331,5 mil. lei în 2024, un profit net de 411,9 mil. lei și 600 de angajați. Producătorul de medicamente este deținut de entitatea Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rt din Ungaria. 

16. Protena (RO35298725) a avut afaceri de 319 mil. lei în 2024, un profit net de 15,3 mil. lei și 52 de angajați. Producătorul de furaje, cunoscut anterior drept UBM Feed, a trecut prin schimbări de acționariat și este acum un joint venture format de factor din grupul Agrofert din Cehia și familia Oprea. Acționariatul este format din East Grain (50%), East Consulting (22,5%), Poultry Investment (17,5%) și Oprea Avi Com (10%). 

17. Uniprest Instal (RO17459637) a avut afaceri de 318,5 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 1,4 mil. lei și 246 de angajați. Distribuitorul de instalații este deținut de entitatea olandeză Renrom BV. Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 341,4 mil. lei în 2025, un profit net de 84.500 de lei și 262 de angajați. 

18. Westfleisch România (RO22918469) a înregistrat afaceri de 295,3 mil. lei în 2024, un profit net de 4,4 mil. lei și 123 de angajați. Compania activă în distribuția de carne este deținută de entitatea germană Westfleisch SCE. 

19. Geiger Transilvania (RO8844358) a avut afaceri de 277,1 mil. lei în 2024, un profit net de 22,8 mil. lei și 428 de angajați. Constructorul este deținut de grupul german Geiger prin intermediul Geiger Group România (RO10873720). Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 245,4 mil. lei, un profit net de 8,1 mil. lei și 440 de angajați. 

20. Socot (RO2522493) a înregistrat afaceri de 274,9 mil. lei în 2024, un profit net de 48,8 mil. lei și 190 de angajați. Compania este cunoscută pentru proiecte de inginerie. 

21. Aliat Auto (RO12976756) a avut afaceri de 241 mil. lei în 2024, un profit net de 6,7 mil. lei și 85 de angajați. Compania activă în comerțul auto este deținută de Florea Alin Mureșan (80%) și Andy Marius Manzar (20%). Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 250,7 mil. lei, un profit net de 5,9 mil. lei și 85 de angajați. 

22. Daw Bența România (RO13673670) a înregistrat afaceri de 234,7 mil. lei în 2024, un profit net de 22,9 mil. lei și 348 de angajați. Producătorul de lacuri și vopsele este deținut de Remus Aurel Bența (50%) și entitatea germană Daw SE (50%). Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 253,8 mil. lei, un profit net de 24,1 mil. lei și 357 de angajați. 

23. Sefar (RO18019910) a avut afaceri de 231,6 mil. lei în 2024, un profit net de 910.100 de lei și 385 de angajați. Producătorul de țesături este deținut de entitatea elvețiană Sefar AG. 

24. E.ON Asist Complet (RO32602667) a avut afaceri de 231,4 mil. lei în 2024, un profit net de 9 mil. lei și 753 de angajați. Compania de servicii este deținută de E.ON România (97,92%) și Sind Gaz (2,08%). 

25. Vitafoam (RO16466520) a înregistrat o cifră de afaceri de 218,4 mil. lei în 2024, un profit net de 9,3 mil. lei și 184 de angajați. Producătorul de spumă poliuretanică este deținut de entitățile britanice Vita Industrial Limited (55,41%) și Vita International Limited (44,59%). 

26. CIE Matricon (RO1217009) a avut afaceri de 213,1 mil. lei în 2024, un profit net de 13,7 mil. lei și 184 de angajați. Producătorul de piese auto este deținut de entitățile spaniole CIE Berriz SL (99,96%) și Gameko Fabricacion De Componentes SA (0,04%). 

27. Compania AquaServ (RO10755074) a înregistrat afaceri de 212,2 mil. lei în 2024, un profit net de 25,2 mil. lei și 709 angajați. Compania de apă-canal este deținută de autoritățile locale din Târgu Mureș, Reghin, Mureș, Sighișoara, Târnăveni, Luduș, Cristuru Secuiesc și Iernut. 

28. Darina Com (RO5641421) a avut afaceri de 204,3 mil. lei în 2024, un profit net de 13,8 mil. lei și 309 angajați. Retailerul este deținut de Aurel Baciu (99,93%) și Lenuța Baciu (0,07%). 

29.  Cableteam (RO15193724) a avut afaceri de 204,2 mil. lei în 2024, un profit net de 1,8 mil. lei și 233 de angajați. Producătorul de cabluri este deținut de entitatea germană Hans Wilms Beteilingungs GmbH (99,99%) și cetățeanul german Wilms Johann Erich (0,01%). 

30. E.ON România (RO21236676) a înregistrat afaceri de 202,2 mil. lei în 2024, un profit net de 5,7 mil. lei și 119 angajați. Compania este deținută de entitățile germane E.ON Beteiligungen (99,92%) și E.ON Finanzanlagen GmbH (0,08%). Extra: compania a depus și bilanțul pe 2025, unde a avut afaceri de 163,7 mil. lei, o pierdere netă de 16,6 mil. lei și 30 de angajați.

31. Dafcochim Agro (RO16898219) a avut afaceri de 191,3 mil. lei în 2024, un profit net de 3,5 mil. lei și 22 de angajați. Distribuitorul de inputuri este deținut de Mihaela Cojoc (53,34%), Silvia Oprișcan (19,99%), Radu Octavian Fodor (16,16%), Mihnea Fodor (9,99%) și Iuliu Liviu Cojoc (0,49%). 

32. Agro Rom Impex (RO18297290) a avut afaceri de 190,6 mil. lei în 2024, un profit net de 6,7 mil. lei și 46 de angajați. Compania agricolă este deținută de Aurelian Botezat. 

33. Oprea Avi Com (RO55041810) a înregistrat afaceri de 188,6 mil. lei în 2024, un profit net de 1,5 mil. lei și 495 de angajați. Compania activă în creșterea păsărilor este controlată indirect de entitatea maghiară Europa Agrar și de familia Oprea. 

34. Palas Com (RO6668000) a avut afaceri de 182,1 mil. lei în 2024, un profit net de 18,8 mil. lei și 382 de angajați. Retailerul Palas este deținut de Măriuca Matei 

35. MarsoRom (RO14663313) a avut afaceri de 178,7 mil. lei în 2024, un profit net de 1,3 mil. lei și 126 de angajați. Retailerul de anvelope este deținut de compania maghiară Marso Holding Kft.

36. Materom Auto Expert (RO27885826) a înregistrat afaceri de 170,8 mil. lei în 2024, un profit net de 3,6 mil. lei și 74 de angajați. Compania cu activități de service auto este deținută de Ioan Matei Baciu (45%), Rodica Baciu (45%), Mirel Narcis Baciu (5%) și Natalia-Andra Zsoldos (5%).

37. Novartis Pharmaceuticals (RO7608294), denumită anterior Sandoz, a avut afaceri de 166,5 mil. lei în 2024, un profit net de 9,5 mil. lei și 357 de angajați. Compania farmaceutică este deținută de entitatea elvețiană Novartis Pharma AG 

38. Renania Trade (RO8006912) a înregistrat afaceri de 163,6 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 15 mil. lei și 132 de angajați. Furnizorul de echipamente de protecție a muncii și echipamente de lucru este deținut de Orlando Mihai Szasz (90%), Erik-Lucas Szasz (9%) și Georgeta Taudor Florentina (1%) 

39. Expert Company Group (RO18104390) a avut o cifră de afaceri de 163,5 mil lei în 2024 și un profit net de 6,3 mil. lei. Retailerul de computere second hand și refurbished este deținut de Ștefan Mircea Domocos și Ștefan Domocos. 

40. Narida (RO18180010) a înregistrat afaceri de 156,9 mil. lei în 2024, un profit net de 10,4 mil. lei și 252 de angajați. Retailerul cunoscut pentru brandul Darina este deținut de Alexandra-Dorina Bologa-Baciu (50%) și Daniela Gorea (50%) 

41. Net Distribution (RO12770364) a avut afaceri de 156,6 mil. lei în 2024, un profit net de 6,7 mil. lei și 79 de angajați. Distribuitorul de materii prime pentru producători de panificație, patiserie și cofetărie este deținut de Ayhan Ozcan (50%) și Kenan Ozcan (50%).

42. Sprint Diesel (RO31596907) a înregistrat afaceri de 155,6 mil. lei în 2024, un profit net de 5,5 mil. lei și 37 de angajați. Retailerul de carburant este deținut de Vasile-Călin Oltean (50%) și Petru Eugen Saiu (50%). 

43. Materom Automotive (RO3800571) a avut afaceri de 151,5 mil. lei în 2024, un profit net de 1,8 mil. lei și 28 de angajați. Distribuitorul de piese și accesorii auto este deținut de Ioan Matei Baciu (35%), Rodica Baciu (35%), Mirel Narcis Baciu (15%), Natalia-Andra Zsoldos (10%) și Eusebiu-Ioan Baciu (5%). 

44. Mirdatod Prod (RO6525417) a înregistrat afaceri de 146,9 mil. lei în 2024, un profit net de 3,8 mil. lei și 212 angajați. Producătorul de lactate cunoscut pentru brandul Telemea de Ibănești este deținut de David Ovidiu Todoran (50%) și Mircea Alin Cristian Todoran (50%). 

45. Ruck Ventilatoare (RO16034670) a avut afaceri de 146,2 mil. lei în 2024, un profit net de 7,3 mil. lei și 274 de angajați. Producătorul de echipamente de ventilație industrială este deținut de entitatea germană Ruck Ventilatoren GmbH.

46. Fabrica De Zahăr Premium Luduș (RO1233870) a avut afaceri de 146,1 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 17,3 mil. lei și 150 de angajați. Producătorul de zahăr este deținut de Mihaela Elena Neagu, atât în mod direct, cât și prin firma Best Achiziții, după ce Mihail Daniel Matache a ieșit din acționariat în 2026. Extra: compania a depus și bilanțul pe anul 2025, unde a avut afaceri de 164,9 mil. lei, un profit net de 16,1 mil. lei și 154 de angajați.

47. Maviprod (RO6334018) a avut afaceri de 136,9 mil. lei în 2024, un profit net de 8,4 mil. lei și 146 de angajați. Distribuitorul de motoare și piese auto este deținut de Violeta Oltean. Aceasta este firma prin care familia Oltean controlează IRUM Reghin. 

48. Centrul Medical TopMed (RO6781938) a avut afaceri de 132 mil. lei în 2024, un profit net de 15,6 mil. lei și 256 de angajați. Furnizorul de servicii medicale este deținut de Adriana Maria Gomotirceanu (51%) și Florin Gomotirceanu (49%). 

49. All4Auto (RO35379218) a înregistrat afaceri de 126,3 mil. lei în 2024, o pierdere netă de 1,4 mil. lei și 3 angajați. Compania activă în comerțul cu piese și accesorii auto este deținută de Szabolcs Zsoldos. 

50. Triplast (RO14516495) a avut afaceri de 124,6 mil. lei în 2024, un profit net de aproape 27 mil. lei și 153 de angajați. Compania produce rigole, capace și alte produse din material

Termene.ro este o sursă de referință pentru analize economice și conținut de business, nu un generator de trafic de clickbait. Misiunea noastră este să furnizăm informație relevantă, riguroasă și ușor de înțeles, bazată pe date concrete și susținută de expertiză profesională. Ne adresăm profesioniștilor care au nevoie de acuratețe pentru a lua decizii corecte.

Află aici mai multe despre politica editorială a Termene Business Hub.
Producția metalelor neferoase, un sector cu afaceri record de 6,3 mld. lei în 2025, dar dominat de Alro Slatina. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Prahova. De la Petrotel-Lukoil la Aquila. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Iași. De la Build Corp la Phinia Delphi. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Doar 10 producători de băuturi controlează 75% dintr-un sector de 20 mld. lei. Anul 2025 a adus scăderi după recordul din 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Cluj. De la Mechel și Bechtel la Delonghi și Nova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afaceri record pentru industria materialelor din beton, ciment și ipsos în 2025. Profiturile scad pentru al treilea an consecutiv. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Covasna. De la Domo și Producție Zarah Moden la Fabrica de Lapte Brașov și HS Timber Reci. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Pierderile crescătorilor de ovine și caprine au depășit profiturile în ultimii doi ani la nivel de sector. Cel mai bun an a fost 2017. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Călin Ile, Premier Hospitality și Horwath HTL România: 70-80% din stocul de hoteluri și de atracții turistice din România vine din comunism. Există oportunități de investiții
Top 50 companii din Ilfov. De la Porsche și Philip Morris la Dr. Max, Rewe și Altex. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Top 50 companii din Bistrița-Năsăud. De la Dan Steel și Gomar la Frasinul și Dimex 2000. Leoni, TeraPlast și Rombat rămân constante. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Profituri în Arad: Smart Diesel, Coficab și Astra Vagoane Călători sunt companiile cu cele mai mari profituri din județ
Afacerile centrelor de fitness au crescut de 15 ori în 17 ani, dar piața merge mai mult în pierdere, cu un record negativ în 2025. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Expert contabil: Firmele care nu depun bilanțul până la 31 octombrie 2026 riscă inactivitate fiscală. Condițiile s-au înăsprit
Top 50 companii din Arad. De la Takata și Astral Impex la Joyson Safety Systems și Smart Management Invest. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Vaslui: un transportator de mărfuri înființat în 2025 are profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ
Afaceri record de 7,3 mld. lei pentru producătorii de medicamente în 2025. Cel mai bun an pentru profituri a fost 2024. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Vaslui. De la Rulmenți, Mopan și Mândra la Vanbet, Safir și Kredianis. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Surpriză în Bacău. Producătorul gecilor Moncler a depășit Agricola Internațional și a ajuns al treilea angajator din județ în 2025
Piața de call center a crescut de 18 ori în 17 ani, până la 3,7 mld. lei. Numărul de angajați a crescut de 6 ori. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Top 50 companii din Mehedinți. De la Meva și Combinatul de Apă Grea la Trustul de Construcții și Combinatul de Celuloză și Hârtie. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Afacerile unităților silvice au scăzut cu 21,5% în 2025, după doi ani atipici
Business în Dâmbovița. Profiturile au crescut mai repede decât afacerile în perioada 2008-2025. Cele mai populare activități sunt transporturile, construcțiile și comerțul. GRAFICE
Salariul minim din România: triplare în 10 ani, dar tot printre cele mai mici din UE
Top 50 companii din Dâmbovița. De la COS, Avicola Crevedia și Agricantus la Sun Garden, Rombeer Crîngașu si IDV. Beko/Arctic, singura constantă. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cei mai mari angajatori din Cluj: Endava depășește De'Longhi și Emerson și trece pe locul doi. Electrica rămâne pe primul loc
Cei mai mari angajatori din Iași: Amazon, Phinia Delphi, Antibiotice și mai multe companii publice
Profituri și afaceri record pentru crescătorii de animale în 2025. Producătorii de pui și de ouă domină sectorul. Analiză 2008-2025. GRAFICE
Restaurantele românești Mesopotamia și Fryday au profituri mai mari decât majoritatea firmelor din județul Suceava
Piața locuințelor noi, la al doilea an consecutiv de scădere. -12,5% în 2025 față de 2019. GRAFICE
Fotbalul românesc a descoperit concordatul preventiv: UTA Arad, FCU Craiova și Oțelul Galați, în procedură, după ce Poli Iași și Petrolul Ploiești au ratat-o și au ajuns în insolvență
Marile companii de la BVB sunt cu 50% mai scumpe decât acum un an, dar nu toate scumpirile înseamnă același lucru | GRAFICE
De trei ori mai multe concordate preventive în 2026: instrumentul de prevenție pentru firme prinde viteză, dar rămâne excepția | GRAFICE
Surpriză în Harghita: Un operator de toalete mobile a avut profituri mai mari decât majoritatea companiilor din județ în 2025
Record pentru piața de curierat. Afaceri de 9 mld. lei în 2025, dar profitul continuă să scadă. Urmează schimbări în clasament? Analiză 2008-2025. GRAFICE
Firmele de pompe funebre, afaceri record de peste 545 mil. lei în 2025. Profitul și-a reluat creșterea. Analiza pieței de servicii funerare în perioada 2008-2025. GRAFICE
Industria auto românească pierde 1.200 de angajați în fiecare lună
Top 50 companii din Harghita. 7 din 10 companii au rămas la vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Romaqua, M. Tabac și Amigo & Intercost, cei mai mari jucători. TIMELINE
Top 50 companii din Caraș-Severin. De la TMK Reșița și C+C la SE Bordnetze și TMD Friction. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Cine vine după coroana Autonom? Piața de închirieri și leasing auto, la un nivel record de 5,6 mld. lei în 2025. Profiturile au intrat pe o pantă descendentă în ultimii ani. ANALIZĂ 2008-2025
Zece ani de scumpiri imobiliare. Cum au evoluat prețurile apartamentelor în șase mari orașe din România | Grafice
Swiss Capital și TradeVille au făcut trei sferturi din profiturile brokerilor independenți de la BVB în T1/2026. Patru case au ieșit pe pierdere | GRAFICE
Top 20 companii care au trecut pe profit în 2025: Rompetrol, Metro, Auchan, Electrica, Beko sau Mercedes-Benz
Cum a crescut salariul minim de la 1.450 de lei la 4.325 de lei în 10 ani?
Top 20 companii care au trecut pe pierdere în 2025: Carrefour, Selgros, UiPath, Sameday, Alro sau CFR Călători
Cele mai mari companii care nu au depus încă bilanțul pe 2025: Rafinăria Lukoil, proprietarul Zara și Bershka, șantierul naval din Tulcea sau BMW
Top 50 companii din Gorj. De la Artego, Avi Instant și Uzina Mecanică Rovinari la CE Oltenia, TMG Guard și Macofil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. TIMELINE
Ion Sturza: BlackRock a vrut să cumpere Rompetrol, dar oferta KazMunayGas a fost de 5-6 ori mai mare | A fost odată în business
A crescut sau a stagnat de fapt producția de mobilă în perioada 2008-2025 în raport cu inflația? Mai mult de o treime din angajați au dispărut în ultimii 17 ani. ANALIZĂ
Top 50 companii din Sălaj. De la Aplast, Inserco și Simex la Avril și Aenova. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2025. Silcotub, singura constantă. TIMELINE
De 12 ori în 17 ani. Producția de hrană pentru animale de companie crește, dar nu ține pasul cu cererea. Trei producători reprezintă 87% din sectorul de 123 mil. euro. Analiză 2008-2025
Top 50 companii din Tulcea. De la STX, Elmet Com și Deltacons la Vard, Mini-Farm și Waldevar. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
De la obligațiuni la acțiuni: Bursa de la București și-a schimbat radical motorul de creștere în 2026 față de 2025 | GRAFICE
Producția de înghețată, un alt sector care s-a topit? Afacerile cumulate ale producătorilor au scăzut în raport cu inflația în perioada 2008-2024, dar lipsesc datele liderului de piață
Top 50 companii din Vâlcea. De la Oltchim, Damila și CET Govora la Faurecia, Vel Pitar și Avicarvil. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
ANAF lansează două aplicații pentru verificarea automată a raportărilor SAF-T
Șase jucători controlează peste 70% din producția de lacuri și vopsele. Sectorul a crescut mai lent decât inflația, dar profiturile au crescut puternic. Analiză 2008-2024. GRAFICE
TVA de 11% pentru prima locuință cumpărată de tinerii sub 35 de ani, propusă în Senat
Top 50 companii din Botoșani. De la Danilux, Pita și Rolana Tex la Electroalfa, Vestra și Cornell’s Floor. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Industria hârtiei și cartonului, un sector de 10 mld. lei în care pierderile s-au triplat în doi ani. Analiză sectorială pe 17 ani. GRAFICE
Top 50 companii din Vrancea. De la Metale, Vincon și Zanfir la Annabella, Paco și Uvertura Com. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Interviu cu Marieke Blom, economista-șefă ING Group: România poate face Europa mult mai puternică doar prin recuperarea decalajelor. Nu profitați de toate avantajele
Top 50 companii din Satu Mare. De la Unicarm, Dan Steel și Sam Mills la ZES Zollner, Promat Comimpex și Unicarm Supermarket. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Paradoxul pensiilor private sub umbra unui război: Record de încasări la Pilonul 3, scădere istorică a activelor la Pilonul 2
Surpriză în Argeș: Anca Vlad a făcut profituri mai mari cu Fildas Trading decât Renault cu Dacia
Profituri în Maramureș: Compania de amanet și schimb valutar Bertus este pe primul loc, cu un profit mai mare cu 150% față de producătorul de mobilă Aramis
Cine face bani la pompă? Profiturile benzinăriilor au crescut accelerat până în 2023, dar au scăzut brusc în 2024. Analiză sectorială pe 17 ani | Big Read
Cele mai mari companii care au depus bilanțul pe 2025. Actualizare 20 august
Top 50 companii din Argeș. De la Pic și Conarg la Horse, Lear și Karcher. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. Dacia și Catena, singurele constante. TIMELINE
Chipsuri, conserve, salate și nuci. Profiturile procesatorilor de fructe și legume au crescut cu 660% în perioada 2008-2024. Sectorul crește constant | Big Read
Iași în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu 670% în perioada 2008-2024. Dezvoltarea software și ingineria sunt printre cele mai populare activități din Iași
Top 50 companii din Maramureș. De la Italsofa, Unio și Moeller la Aramis, Universal Alloy și Eaton. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Acvacultura și pescuitul, un sector de 580 mil. lei în care profiturile au intrat la apă. Liderul pieței este în concordat preventiv. Analiză 2008-2024 | Big Read
Timiș în date. Profiturile companiilor din județ au crescut cu aproape 380% în perioada 2008-2024. Timișul găzduiește cele mai multe companii mari după București-Ilfov și Cluj
Top 50 companii din Buzău. De la Romet și Relad la Getica 95, Voestalpine și Global Cash & Carry. Cum s-a schimbat vârful clasamentului în perioada 2008-2024. TIMELINE
Afaceri cu păduri. Suedezii din familia IKEA, singurii străini din top 20, într-o piață dominată de capital românesc. Analiza sectorului forestier 2008-2024 | GRAFICE | Big Read
Wargha Enayati: Vrem să răspândim conceptul de concierge doctor pe plan național, în următorii cinci ani | A fost odată în business
SIM, Lacto Prod și Monor, singurele companii românești din topul producătorilor de lactate. Profiturile au crescut, numărul de angajați a scăzut. Francezii, nemții și grecii conduc piața. Analiză 2008-2024
Covrigăriile câștigă teren. Profiturile din producția de panificație și patiserie au crescut de 10,7 ori în perioada 2008-2024. Luca și Petru, în top 3 angajatori. Lidas, în concordat preventiv
Profiturile industriei produselor din carne au crescut de opt ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile s-au triplat | GRAFICE | Big Read
Profiturile din transporturile rutiere de mărfuri au crescut de 12 ori în perioada 2008-2024, în timp ce afacerile au crescut de 7 ori. Cel mai bun an a fost 2022 | GRAFICE | Big Read
Marius și Dan Ștefan, Autonom: Mândria noastră cea mai mare este că am construit un sistem în care colegii noștri învață | A fost odată în business